NBA

NBA: Οι Γουόριορς υπέταξαν με 104-95 τους Γουίζαρντς, 2η νίκη σε 3 μέρες σε φιλικά στην Ιαπωνία

Ο Ντρέιμοντ Γκριν
Ο Ντρέιμοντ Γκριν Ⓒ 2022 EUGENE HOSHIKO/ ASSOCIATED PRESS

Στηριζόμενοι σε ένα απίθανο τέταρτο δωδεκάλεπτο οι Γουόριορς έφεραν τούμπα το ματς με τους Γουίζαρντς και πήραν την νίκη με 104-95 στο δεύτερο φιλικό των δύο ομάδων στην Σαϊτάμα της Ιαπωνίας, κάνοντας το 2/2 στην preseason.

Ο Στεφ Κάρι αγωνίστηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όπως και όλοι οι βασικοί. Ακόμα κι έτσι, οι Γουόριορς βρήκαν τον τρόπο να δείξουν χαρακτήρα με τα... τρίτα τους, τα οποία αποδείχθηκε πως είχαν μεγαλύτερο κίνητρο από τα τριτα των Γουίζαρντς στο τέλος, οδηγώντας το Γκόλντεν Στέιτ στην νίκη με 104-95, χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 30-10 στην τέταρτη περίοδο.

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των Γουόριορς επί των Γουίζαρντς σε διάστημα τριών ημερών σε φιλικά παιχνίδια που έδωσαν οι δύο ομάδες στην Ιαπωνία, αφού στο πρώτο ματς είχαν πάρει την νίκη με 96-87.

Ο Κάρι με 17 πόντους σε 17 λεπτά συμμετοχής ήταν ο πρώτος σκόρερ των Γουόριορς, με τον Μόουζες Μούντι και τον Πάτρικ Μπάλντουιν να προσθέτουν από 12 πόντους.

Για τους Γουίζαρντς, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις είχε 18 πόντους, ο Γουίλ Μπάρτον 12 πόντους και ο Ρούι Χατσιμούρα 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-25, 54-56, 74-85, 104-95

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Κερ): Ν. Γκριν 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γουίγκινς 10 (1/5 τρίποντα), Λούνι 4 (7 ριμπάουντ), Κάρι 17 (3/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πουλ 7 (1 τρίποντο, 5 λάθη), Κουμίνγκα 5 (1), Τ. Γκριν, Μπάλντουιν 12 (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 2, Γουάισμαν 8 (1), Γουέδερσπουν 4, ΝτιΒιντσέντζο, ΜακΚλανγκ 9 (1), Μούντι 12 (2), Ρόλινς 2, Σπένσερ 6

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ (Ανσελντ): Χατσιμούρα 11 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Μπάρτον 12 (1/7 τρίποντα), Κούζμα 8 (3/11 σουτ), Πορζίνγκις 18 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μόρις 11 (1), Γκιλ 9 (1), Τοντ, Γκίμπσον 5 (1), Σέικελ 10 (3/9 σουτ), Κίσπερτ, Γκάφορντ 3 (7 ριμπάουντ), Κάρεϊ 1, Ράιτ 5 (1), Ντέιβις 2 (0/7 σουτ)