NBA

NBA: Ο ΝτεΡόζαν "πήρε φωτιά" με 38 πόντους και οι Μπουλς νίκησαν με 115-110 τους Λέικερς

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με την φανέλα των Μπουλς
Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν με την φανέλα των Μπουλς Ⓒ 2021 PHELAN M. EBENHACK/ASSOCIATED PRESS

Με τον ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν να σημειώνει τους 19 από τους 38 πόντους του στην τέταρτη περίοδο οι Μπουλς νίκησαν με 115-110 τους Λέικερς σε ματς-θρίλερ και συνέχισαν από εκεί που είχαν σταματήσει πριν τις αναβολές των αγώνων τους λόγω κορονοϊού.

Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν ήταν απολαυστικός, οι Νίκολα Βούτσεβιτς, Λόνζο Μπολ και Άλεξ Καρούσο ήταν στο πλευρό του και οι Μπουλς επέστρεψαν στο παρκέ έπειτα από αναβολές δύο αγώνων τους λόγω κρουσμάτων κορονοϊού με νίκη με 115-110 επί των Λέικερς.

Οι Λέικερς είχαν τις ευκαιρίες τους για την νίκη, ωστόσο με το σκορ στο 111-110 ο Ράσελ Γουέστμπρουκ αστόχησε σε λέι-απ, ενώ με το σκορ στο 113-110 ο Καρμέλο Άντονι και ο Γουέιν Έλινγκτον αστόχησαν σε τρίποντα και έχασαν την ευκαιρία να στείλουν τον αγώνα στην παράταση, με τον Μπολ να διαμορφώνει το τελικό σκορ με 2 βολές.

Ο ΝτεΡόζαν μόνο σκουριασμένος δεν έμοιαζε, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 38 πόντους (19 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο) και το κρίσιμο καλάθι με το οποίο έκανε το σκορ 111-110 με 52 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος του αγώνα. Από κοντά ακολούθησαν οι Βούτσεβιτς και Μπολ έχοντας από 19 πόντους, με τον Καρούσο να προσθέτει 17 πόντους.

Για τους Λέικερς, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 31 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Άντονι 21 πόντους και ο Γουέστμπρουκ 20 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-22, 61-59, 83-84, 115-110

ΜΠΟΥΛΣ: ΝτεΡόζαν 38 (11/24 σουτ, 16/17 βολές, 6 ασίστ), Γκριν 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Βούτσεβιτς 19 (3 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Μπολ 19 (3/9 τρίποντα), Καρούσο 17 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΜακΚίνι 2, Κουκ 2, Τζόουνς, Μπράντλεϊ 4, Γουάιτ 5 (2/7 σουτ)

ΛΕΪΚΕΡΣ: Τζέιμς 31 (1/7 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τζόρνταν 9 (7 ριμπάουντ), Γουέστμπρουκ 20 (9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 λάθη), Έλινγκτον 6 (2), Τόμας 13 (3), Άντονι 21 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Αρίζα 3 (1), Ρόντο 5, Μπράουν 2