NBA

NBA, τα αποτελέσματα της βραδιάς: Ο Μπούκερ πάτησε με 35αρα τους Κλίπερς, ακάθεκτοι οι Τζαζ

Ο Ντέβιν Μπούκερ με την φανέλα των Σανς
Ο Ντέβιν Μπούκερ με την φανέλα των Σανς Ⓒ 2022 JOHN LOCHER/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Ντέβιν Μπούκερ να σταματάει στους 35 πόντους οι Σανς έκαναν περίπατο κόντρα στους Κλίπερς, παίρνοντας την νίκη με 112-95 μέσα στο Λος Άντζελες. Συνεχίζουν να τρελαίνουν κόσμο οι Τζαζ που έφτασαν στο 3-0, νίκες για Χόρνετς, Καβαλίερς και Γουλβς, χτύπησε ο Γουίλιαμσον.

Οι Σανς συνεχίζουν να βρίσκονται στην αναζήτηση της χαμένης ψυχολογίας τους μετά το κάζο των περσινών playoffs. Κόντρα στους Κλίπερς θύμισαν ξανά την περσινή ομάδα της κανονικής περιόδου και παίζοντας όμορφο μπάσκετ πήραν μία άνετη νίκη με 95-112 μέσα στο Λ.Α, σε ένα ματς που έφτασαν ακόμα και στο +22.

Ο Ντέβιν Μπούκερ με 35 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον ΝτιΆντρε Έιτον να προσθέτει 13 πόντους και τον Κάμερον Τζόνσον 11 πόντους.

Για τους Κλίπερς, ο Μάρκους Μόρις είχε 22 πόντους, ο Τζον Γουόλ 17 πόντους και ο Πολ Τζορτζ 16 πόντους (αλλά με 4/11 σουτ), ενώ ο Κουάι Λέοναρντ είχε 11 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-33, 41-61, 72-86, 95-112

ΚΛΙΠΕΡΣ: Μόρις 22 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πάουελ 8, Ζούμπατς 2 (8 ριμπάουντ), Τζάκσον (0/5 σουτ), Τζορτζ 16 (4/11 σουτ, 2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπατούμ 3 (1), Κόβινγκτον 3 (1/5 σουτ, 1 τρίποντο), Λέοναρντ 11 (7/7 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπράουν 2, Γουόλ 17 (2), Πρέστον, Μαν 9 (1), Κενάρντ 2, Κόφι, Μπόστον

ΣΑΝΣ: Τζόνσον 11 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπρίτζες 7 (3/9 σουτ, 1 τρίποντο), Έιτον 13 (8 ριμπάουντ), Πολ 7 (3/11 σουτ, 1/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Μπούκερ 35 (5), Κρεγκ 8 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Οκότζι 2, Λάνταλ 9 (10 ριμπάουντ), Πέιν 10 (1), Ουάσινγκτον, Λι 2, Σάμετ 8 (2)

Πέλικανς - Τζαζ 121-122

Οι Τζαζ συνεχίζουν να διαψεύδουν όσους πίστευαν - συμπεριλαμβανομένων και των... ίδιων - ότι θα ήταν απλώς ένας σάκος του μποξ, τουλάχιστον προς το παρόν. Οι "Μορμόνοι" έδωσαν συνέχεια στο τρελό ξεκίνημά τους και άλωσαν την Νέα Ορλεάνη επικρατώντας με 121-122 των Πέλικανς στην παράταση χάρη σε καλάθι του Κέλι Ολίνικ με 3 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε.

Ο Λάουρι Μάρκανεν με 31 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ολίνικ με 22 πόντους και ο Τζόρνταν Κλάρκσον με 18 πόντους (και το καλάθι που έστειλε τον αγώνα στην παράταση) ήταν οι κορυφαίοι των Τζαζ, που απώλεσαν διαφορά 17 πόντων στην τέταρτη περίοδο πριν φτάσουν στην νίκη. Πλέον, η Γιούτα έχει ρεκόρ 3-0.

Για τους Πέλικανς, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ είχε 28 πόντους και 12 ασίστ, ο Ζάιον Γουίλιαμσον 25 πόντους (αλλά αποχώρησε με πρόβλημα στον γοφό στην τέταρτη περίοδο έπειτα από μία άτσαλη πτώση του στο παρκέ σε προσπάθεια για κάρφωμα) και ο Τρέι Μέρφι 16 πόντους και 9 ριμπάουντ. Εκτός από τον Γουίλιαμσον οι Πέλικανς έχασαν και τον Μπράντον Ίνγκραμ, ο οποίος αποχώρησε στην δεύτερη περίοδο με συμπτώματα διάσεισης.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-26, 53-63, 84-93, 110-110, 121-122

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Γουίλιαμσον 25 (6 ριμπάουντ), Ίνγκραμ 10 (1), Τζόουνς 9, Βαλαντσιούνας 6 (2/11 σουτ, 9 ριμπάουντ), ΜακΚόλουμ 28 (2/8 τρίποντα, 12 ασίστ), Νανς 10 (7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρσαλ 7, Χέιζ, Γκράχαμ 3 (1), Αλβαράντο 7 (1), Μέρφι 16 (3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ)

ΤΖΑΖ: Ολίνικ 20 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Μάρκανεν 31 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Βάντερμπιλτ 15 (2), Κόνλεϊ 7 (3/12 σουτ, 1/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Κλάρκσον 18 (7/19 σουτ, 3/10 τρίποντα, 6 ασίστ), Φοντέκιο, Γκέι 5 (1), Κέσλερ 7 (9 ριμπάουντ), Σέξτον 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπίσλεϊ 4, Χόρτον-Τάκερ 7 (1)

Χοκς - Χόρνετς 109-126

Οι Χόρνετς παρατάχθηκαν στην Ατλάντα χωρίς τους ΛαΜέλο Μπολ και Τέρι Ροζίερ. Ακόμα κι έτσι όμως, βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν από το αρχικό -13 και να πάρουν την νίκη με 109-126, φτάνοντας ακόμα και στο +20!

Ο Κέιλ Ούμπρε με 24 πόντους, ο Νικ Ρίτσαρντς με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Ντένις Σμιθ με 18 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των Χόρνετς.

Για τους Χοκς, ο Τρέι Γιανγκ είχε 28 πόντους (αλλά με 9/25 σουτ) και 9 ασίστ, ο Ντεζάντε Μάρι 19 πόντους και ο Κλιντ Καπέλα 14 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-22, 55-59, 84-104, 109-126

ΧΟΚΣ: Κόλινς 10 (3/12 σουτ, 0/7 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χάντερ 10 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καπέλα 14 (10 ριμπάουντ), Γιανγκ 28 (9/25 σουτ, 2/8 τρίποντα, 9 ασίστ), Μάρι 19 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Οκόνιου 10 (5 ριμπάουντ), Μάρτιν 2, Γκρίφιν 8 (2), Τ. Χόλιντεϊ 3 (1/7 σουτ, 1/5 τρίποντα), Τζόνσον 3, Α. Χόλιντεϊ 2, Φόρεστ, Κρέιτσι

ΧΟΡΝΕΤΣ: Ουάσινγκτον 12 (2), Χέιγουορντ 12 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Πλάμλι 8 (8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμιθ 18 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Ούμπρε 24 (3 τρ΄ποντα, 10 ριμπάουντ), ΜακΝτάνιελς 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζόουνς, Θορ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ρίτσαρντς 20 (9/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 2, Μαλεντόν 4, Μπούκναϊτ 10 (3/9 σουτ, 2 τρίποντα), ΜακΓκόουενς 2

Καβαλίερς - Γουίζαρντς 117-107

Οι Καβαλίερς έκαναν τα εύκολα-δύσκολα κόντρα στους Γουίζαρντς, αλλά τελικά κατάφεραν να πάρουν την νίκη με 117-107 στην παράταση, στο πρώτο φετινό εντός έδρας παιχνίδι τους. Πλέον το Κλίβελαντ και η Ουάσινγκτον έχουν το ίδιο ρεκόρ (2-1).

Ο Ντόνοβαν Μίτσελ με 37 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Τσέντι Οσμάν να προσθέτει 16 πόντους και τον Τζάρετ Άλεν 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, σε ένα ματς που οι Καβς παρατάχθηκαν χωρίς τον Ντάριους Γκάρλαντ.

Για τους Γουίζαρντς, ο Μπράντλι Μπιλ είχε 27 πόντους, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις 18 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Ρούι Χατσιμούρα 16 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-31, 57-51, 83-76, 103-103, 117-107

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ: Οκόρο 2, Άλεν 15 (14 ριμπάουντ), Μόμπλι 10 (7 ριμπάουντ), ΛεΒέρτ 10 (4/14 σουτ, 2 τρίποντα), Μίτσελ 37 (12/29 σουτ, 5/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 λάθη), Λαβ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γουέιντ 12 (2), Οσμάν 16 (3), Λόπεζ 6 (6 ριμπάουντ), Νέτο 4

ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ: Κούζμα 11 (1), Άβντιγια 2 (1/6 σουτ), Πορζίνγκις 18 (4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μόρις 13 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπιλ 28 (5 ασίστ, 6 λάθη), Γκιλ 2, Χατσιμούρα 16 (2), Μπάροτν 9 (1), Γκάφορντ 2, Ράιτ 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ)

Θάντερ - Γουλβς 106-116

Οι Γουλβς ψάχνουν ακόμα για χημεία με την προσθήκη του Ρούντι Γκομπέρ. Για καλή τους τύχη, αντιμετώπισαν για 2η φορά σε 5 μέρες τους Θάντερ και χάρη στην επικράτησή τους με 106-116 μέσα στην Οκλαχόμα Σίτι βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 1-2.

Ο Άντονι Έντουαρντς με 30 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο ηγέτης της Μινεσότα, με τον Γκομπέρ και τον Καρλ-Άντονι Τάουνς να προσθέτουν από 15 πόντους.

Για τους Θάντερ - που παρατάχθηκαν χωρίς τον Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ και έχασαν κατά την διάρκεια του αγώνα τον Τζος Γκίντι με διάστρεμμα - ο Λου Ντορτ είχε 20 πόντους και ο Τζερεμάια Ρόμπινσον-Ερλ 15 πόντους. Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι ήρθε από τον πάγκο και είχε 2 πόντους με 1/6 σουτ και 2 ριμπάουντ σε 13 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-31, 44-53, 74-82, 106-116

ΘΑΝΤΕΡ: Ρόμπινσον-Ερλ 15 (3), Γουίλιαμς 6, Ντορτ 20 (6/15 σουτ, 2/7 τρίποντα), Μαν 10 (0/6 τρίποντα), Γκίντι 10 (5 ασίστ), Μπέιζλι, Γουότερς 3 (1/6 τρίποντα), Ομορούι 13 (1), Γουίλιαμς 4, Ποκουσέβσκι 2 (1/6 σουτ), Τζενγκ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μουσκάλα 11 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Τζο 2, Γουίγκινς 5

ΓΟΥΛΒΣ: ΜακΝτάνιελς 11, Έντουαρντς 30 (3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γκομπέρ 15 (15 ριμπάουντ), Τάουνς 15 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράσελ 6 (6 ασίστ), Πρινς 11 (3), Νάιτ, Μουρ, Ριντ 14 (2), ΜακΛάφιν, Φορμπς, Νόουςλ 14 (5/16 σουτ, 1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)

TAGS NBA ΗΠΑ ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΚΛΙΠΕΡΣ ΟΚΛΑΧΟΜΑ ΣΙΤΙ ΘΑΝΤΕΡ ΜΙΝΕΣΟΤΑ ΤΙΜΠΕΡΓΟΥΛΒΣ ΚΛΙΒΕΛΑΝΤ ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ ΣΑΡΛΟΤ ΧΟΡΝΕΤΣ ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ ΓΙΟΥΤΑ ΤΖΑΖ ΝΙΟΥ ΟΡΛΙΑΝΣ ΠΕΛΙΚΑΝΣ