NBA

NBA: Μυθικός Μπούκερ νίκησε μόνος του με 58 πόντους τους Πέλικανς επιστρέφοντας από το -24, νίκη με 118-114 των Σανς

Ο Ντέβιν Μπούκερ με την φανέλα των Σανς
Ο Ντέβιν Μπούκερ με την φανέλα των Σανς Ⓒ 2022 MATT YORK/ ASSOCIATED PRESS

Αδιανόητα πράγματα από τον Ντέβιν Μπούκερ, που σταμάτησε στους 58 πόντους κόντρα στους Πέλικανς και οδήγησε τους Σανς στην νίκη με 118-114, με το Φοίνιξ να επιστρέφει από το -24.

Εξωγήινος. Ίσως αυτή η λέξη περιγράφει σε έναν βαθμό τον Ντέβιν Μπούκερ, ο οποίος νίκησε σχεδόν μόνος του τους Πέλικανς, οδηγώντας τους Σανς στην νίκη με 118-114, με το Φοίνιξ να επιστρέφει από το -24 στο δεύτερο ημίχρονο!

Ο Μπούκερ ήταν από άλλο πλανήτη, αφού τελείωσε τον αγώνα με 58 πόντους με 15/23 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 10/15 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 λάθη σε 42 λεπτά συμμετοχής. Σε ένα σημείο μάλιστα σημείωσε 25 (!) συνεχόμενους πόντους από την τρίτη προς την τέταρτη περίοδο, βάζοντας μόνος του τους Σανς στο παιχνίδι, το οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 59-83 στην τρίτη περίοδο!

Ο Κρις Πολ με 18 πόντους και 8 ασίστ ακολούθησε (από... απόσταση) τον Μπούκερ σε απόδοση, με τον Μίκαλ Μπρίτζες να προσθέτει 15 πόντους, σε μία βραδιά που ο σταρ των Σανς επισκίασε τα πάντα.

Για τους Πέλικανς, ο Ζάιον Γουίλιαμσον είχε 30 πόντους και ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ 27 πόντους, αλλά τίποτα δεν ήταν αρκετό μπροστά στον Μπούκερ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-34, 46-63, 84-89, 118-114

ΣΑΝΣ: Κρεγκ, Μπρίτζες 15 (3/9 τρίποντα), Μπιγιόμπο 11 (6 ριμπάουντ), Πολ 18 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπούκερ 58 (21/35 σουτ, 6/12 τρίποντα, 10/15 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουέινραϊτ, Οκότζι 7 (6 ριμπάουντ), Λάνταλ 2, Λι 3 (1), Σάμετ 4 (1/6 σουτ)

ΠΕΛΙΚΑΝΣ: Γουίλιαμσον 30 (9 ασίστ), Τζόουνς 8 (2), Βαλαντσιούνας 12 (8 ριμπάουντ), ΜακΚόλουμ 27 (4 τρίποντα, 8 ασίστ), Μέρφι 8 (2), Νανς, Μάρσαλ 11 (3), Γκράχαμ 3, Αλβαράντο 10 (2), Ντάνιελς 5 (1)