NBA

NBA, Μάβερικς - Τζαζ 102-77: Ραψωδία Ντόντσιτς, περίπατος και 3-2 για το Ντάλας

Ο Λούκα Ντόντσιτς
Ο Λούκα Ντόντσιτς © 2022 TONY GUTIERREZ/AP IMAGES

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να έχει 33 πόντους οι Μάβερικς ισοπέδωσαν με 102-77 τους Τζαζ στο Game 5 και πήραν προβάδισμα με 3-2 στην σειρά. Ανησυχία για Μίτσελ στους Τζαζ, αποχώρησε τραυματίας στην 4η περίοδο.

Ο Λούκα Ντόντσιτς έπαιξε σαν... Λούκα Ντόντστις. Ο Τζέιλεν Μπράνσον σαν Τζέιλεν Μπράνσον. Τα υπόλοιπα ήταν ιστορία για τους Μάβερικς, που διέλυσαν με 102-77 τους Τζαζ στο Game 5 και πέρασαν μπροστά με 3-2 στην σειρά. Για την Γιούτα πάντως, η ήττα δεν ήταν καν το μεγαλύτερο κακό, αφού είδαν τον Ντόνοβαν Μίτσελ να αποχωρεί στην 4η περίοδο πιάνοντας τον δικέφαλο του αριστερού του ποδιού.

Ο Ντόντσιτς με 33 πόντους (19 εκ των οποίων στην 3η περίοδο) και 13 ριμπάουντ έδειξε τον δρόμο στο Ντάλας, με τον Μπράνσον να προσθέτει 24 πόντους και τον Ντόριαν Φίνεϊ-Σμιθ 13 πόντους, με τους Μάβερικς να έχουν "καθαρίσει" το παιχνίδι από την τρίτη περίοδο.

Για τους Τζαζ, που τελέιωσαν τον αγώνα με 3/30 τρίποντα (χειρότερη φετινή τους επίδοση), ο Τζόρνταν Κλάρκσον είχε 20 πόντους και ο Ρούντι Γκομπέρ 17 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Μίτσελ έμεινε στους 9 πόντους με 4/15 σουτ (0/7 τρίποντα).

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 52-36, 81-55, 102-77

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνεϊ-Σμιθ 13 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπούλοκ 9 (3/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πάουελ 8, Μπράνσον 24 (1/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόντσιτς 33 (3/10 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Κλέμπερ (5 ριμπάουντ), Μπέρτανς, Κρις 2, Μαριάνοβιτς, Μπερκ 4, Ντίνγουιντι 9 (2), Γκριν

ΤΖΑΖ: Ο'Νιλ 5 (1/5 τρίποντα), Μπογκντάνοβιτς 2 (0/9 σουτ, 0/5 τρίποντα), Γκομπέρ 17 (11 ριμπάουντ), Κόνλεϊ 4 (1/6 σουτ, 5 ασίστ), Μίτσελ 9 (4/15 σουτ, 0/7 τρίποντα), Πασκάλ, Ερνανγκόμεθ 5 (1/5 τρίποντα), Χάουζ 8 (1), Γουάιτσαϊντ 2 (6 ριμπάουντ), Κλάρκσον 20, Αλεξάντερ-Γουόκερ 5, Μπάτλερ