ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, Μάβερικς - Σανς 113-86: Ο Ντόντσιτς διέλυσε το Φοίνιξ και έστειλε την σειρά σε Game 7

AP PHOTO/TONY GUTIERREZ

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να σημειώνει 33 πόντους και να αγγίζει το triple-double οι Μάβερικς ποδοπάτησαν με 113-86 τους Σανς στο Game 6 στο Ντάλας, έστειλαν την σειρά σε Game 7 και πλέον όλα είναι ανοιχτά.

Το πρώτο Game 7 των φετινών playoffs είναι γεγονός. Οι Μάβερικς έδειξαν - ξανά - τα δόντια τους, διέλυσαν με 113-86 τους Σανς στο Game 6 στο Ντάλας, ισοφάρισαν σε 3-3 την σειρά και πλέον οι δύο ομάδες θα τα παίξουν όλα για όλα στο Φοίνιξ με έπαθλο την παρουσία στους τελικούς της Δύσης.

Ο Λούκα Ντόντσιτς ήταν για ακόμα ένα βράδυ ο ηγέτης των Μαβς, τελειώνοντας τον αγώνα με 33 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ, με τον Ρέτζι Μπούλοκ να προσθέτει 19 πόντους και τον Τζέιλεν Μπράνσον 18 πόντους.

Για τους Σανς, που από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα φάνηκε να μην έχουν δυνάμεις και κουράγιο να ακολουθήσουν στο σκορ, ο ΝτιΆντρε Έιτον είχε 21 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Ντέβιν Μπούκερ 19 πόντους (αλλά με 6/17 σουτ και 8 λάθη), ενώ ο Κρις Πολ έμεινε στους 13 πόντους με 4/7 σουτ, αλλά και 5 λάθη για 4 ασίστ.

Όσο για το παιχνίδι, αυτό άρχισε να παίρνει τον δρόμο του από την δεύτερη περίοδο, όταν οι Μαβς κατάφεραν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 19-6 να ξεφύγουν με 60-45 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε τους 22 πόντους (70-48), με το Ντάλας να παραμένει έκτοτε με άνεση σε... απόσταση από το Φοίνιξ, φτάνοντας στην νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-25, 60-45, 94-72, 113-86

ΜΑΒΕΡΙΚΣ: Φίνι-Σμιθ 4 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπούλοκ 19 (5/11 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πάουελ 8, Μπράνσον 18 (6/14 σουτ), Ντόντσιτς 33 (11/26 σουτ, 2/8 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κλέμπερ 9 (3), Μπέρτανς 3, Μπράουν, Κρις 2, Μαριάνοβιτς 2, Μπερκ, Ντίνγουιντι 15 (5/7 τρίποντα), Ντιλικίνα, Γκριν

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 9 (1), Μπρίτζες 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έιτον 21 (11 ριμπάουντ), Πολ 13 (3), Μπούκερ 19 (6/17 σουτ, 8 ριμπάουντ, 8 λάθη), Γουέινραϊτ, Κρεγκ 6, Τζόνσον 5 (1), Μπιγιόμπο 4, Πέιν, Σάμετ 2 (1/6 σουτ)