NBA

NBA, Κλίπερς: Η ανατροπή που έκαναν κόντρα στους Πίστονς συμβαίνει μία φορά κάθε 6.437 αγώνες

Ο Νόρμαν Πάουελ σε αγώνα των Κλίπερς με τους Πίστονς
Ο Νόρμαν Πάουελ σε αγώνα των Κλίπερς με τους Πίστονς Ⓒ 2022 DUANE BURLESON/ ASSOCIATED PRESS

Η επιστροφή των Κλίπερς από το -14 σε διάστημα 3 λεπτών και η νίκη τους στην παράταση επί των Πίστονς δεν είναι κάτι που συμβαίνει συχνά στο NBA. Για την ακρίβεια, ήταν μόλις η τρίτη φορα που συνέβη κάτι τέτοιο τα τελευταία 25 χρόνια.

Οι Κλίπερς δεν είχαν τίποτα να χάσουν και τα πάντα να κερδίσουν κόντρα στους Πίστονς. Με περίπου 3.5 λεπτά να μένουν για το φινάλε βρέθηκαν στο -14 (126-112) και απέσυραν τους βασικούς. Σχεδόν 200 δευτερόλεπτα αργότερα, το σκορ ήταν 128-128 και το ματς πήγε στην παράταση, όπου πήραν την νίκη με 142-131!

Σε ένα σκηνικό που έμοιαζε βγαλμένο από ταινία, τα δεύτερα των Κλίπερς έκαναν μία απίθανη ανατροπή πριν καθαρίσει ο Πολ Τζορτζ (32 πόντοι) στην παράταση. Οι Μόουζες Μπράουν και Αμίρ Κόφι έπαιξαν μόλις 3 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα. Ήταν τα τελευταία 3 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Είχαν αμφότεροι +12 στο σύστημα +/-! Ο Τέρανς Μαν είχε +28 σε 21 λεπτά συμμετοχής, ο Νικολά Μπατούμ +23 σε 31 λεπτά συμμετοχής και ο Λιουκ Κενάρντ +9 σε 32 λεπτά συμμετοχής. Ο σταρ της ομάδας (Πολ Τζορτζ) είχε -7! Κι όμως, οι Κλίπερς πήραν την νίκη σε αυτό το ματς. Και έγραψαν ιστορία.

Σύμφωνα με την στατιστική υπηρεσία του NBA, από το 1997 κι έπειτα είχαν υπάρξει 12.875 αγώνες στους οποίους κάποια ομάδα ξέφυγε με 14 πόντους διαφορά με 3 λεπτά να μένουν για το φινάλε. Μόνο δύο (!) φορές υπήρξε ανατροπή. Αυτή ήταν η τρίτη. Κοινώς, μέχρι και αυτό το παιχνίδι το ρεκόρ ήταν 2-12.873 σε τέτοιες περιπτώσεις, δηλαδή μία τέτοια ανατροπή συνέβαινε μία φορά κάθε 6.436.5 αγώνες (6.437 με την στρογγυλοποίηση)!

Αντί επιλόγου. Δείτε την ανατροπή των Κλίπερς στο τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα: