NBA

NBA: Ο Τζορτζ εκτέλεσε με 32αρα τους Πίστονς, νίκη με 142-131 των Κλίπερς στην παράταση σε τρελό ματς

Ο Πολ Τζορτζ με την φανέλα των Κλίπερς
Ο Πολ Τζορτζ με την φανέλα των Κλίπερς Ⓒ 2022 NICK WASS/ ASSOCIATED PRESS

Απίστευτα πράγματα στο Ντιτρόιτ, με τους παγκίτες των Κλίπερς να ανατρέπουν διαφορά 14 πόντων στα τελευταία 3.5 λεπτά και να στέλνουν το ματς στην παράταση και τον Πολ Τζορτζ να παίρνει στην συνέχεια το όπλο του και να εκτελεί τους Πίστονς, με το Λ.Α να κλέβει την νίκη με 142-131.

Απέμεναν 3.5 λεπτά για το φινάλε του αγώνα των Πίστονς με τους Κλίπερς, με το Ντιτρόιτ να ξεφεύγει με 126-112 χάρη σε καλάθι και φάουλ του Αϊζάια Στιούαρτ. Ο Τάιρον Λου απέσυρε τους βασικούς, ρίχνοντας λευκή πετσέτα στο ματς. Το τέλος του αγώνα ωστόσο βρήκε τους Κλίπερς να επικρατούν με 131-142 στην παράταση (!) σε ένα τρελό παιχνίδι!

Η πεντάδα των Λιουκ Κενάρντ, Τέρανς Μαν, Αμίρ Κόφι, Νίκολα Μπατούμ και Μόουζες Μπράουν έκανε αυτό που δεν μπορούσαν οι βασικοί, έκλεισε την κανονική διάρκεια του αγώνα με ένα επιμέρους σκορ 16-2 στέλνοντας το ματς στην παράταση (128-128). Εκεί, ανέλαβε δράση ο Πολ Τζορτζ σημειώνοντας τους 7 από τους 14 πόντους της ομάδας του, οδηγώντας το Λ.Α σε μία ανέλπιστη - έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς - νίκη.

Ο Τζορτζ με 32 πόντους και 11 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, με τον Κενάρντ να προσθέτει 18 πόντους και τους Τζον Γουόλ και Νόρμαν Πάουελ από 16 πόντους, σε μία βραδιά που δύσκολα θα ξεχάσουν στο Λ.Α, παίρνοντας μία ακόμα νίκη χωρίς τον Κουάι Λέοναρντ.

Για τους Πίστονς, που αυτοκτόνησαν στο τέλος, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς είχε 23 πόντους (αλλά 7/20 σουτ) και ο Στιούαρτ 21 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-31, 61-66, 100-96, 128-128, 131-142

ΠΙΣΤΟΝΣ: Μπογκντάνοβιτς 23 (7/20 σουτ, 1/6 τρίποντα, 5 λάθη), Στιούαρτ 21 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντουρέν 15 (12 ριμπάουντ), Άιβι 15 (4/11 σουτ, 2 τρίποντα, 8 ασίστ), Χέιζ 18 (6/17 σουτ, 4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Νοξ, Μπέι 13 (4/12 σουτ, 3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπερκς 14 (3/11 σουτ, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντιαλό 12

ΚΛΙΠΕΡΣ: Μπατούμ 7 (2/8 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μόρις 16 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ζούμπατς 12 (15 ριμπάουντ), Τζάκσον 14 (2), Τζορτζ 32 (2/7 τρίποντα, 11 ασίστ), Πάουελ 16 (2), Μπράουν 3, Γουόλ 16 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Μαν 6, Κενάρντ 18 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κόφι 2