NBA

NBA: Φοβεροί Πέισερς, λύγισαν με 128-117 τους Νετς του συγκλονιστικού Ντουράντ

Ο Μπένεντικτ Μάθουριν με αντίπαλο τον Κέβιν Ντουράντ σε αγώνα των Πέισερς με τους Νετς Ⓒ 2022 DOUG MCSCHOOLER/ ASSOCIATED PRESS

Έχοντας τέσσερις παίκτες με +20 πόντους οι Πέισερς νίκησαν με 128-117 τους Νετς χάρη σε ένα τρομερό τέταρτο δωδεκάλεπτο. Πάλευε μόνος του στην τέταρτη περίοδο ο συγκινητικός Κέβιν Ντουράντ.

Οι Πέισερς έδειξαν - ξανά - τα δόντια τους. Οι Νετς ψάχνουν ακόμα τα... δικά τους δόντια, κάτι που φάνηκε και στην Ιντιάνα, όπου η Πέισερς νίκησαν με 128-117, στηριζόμενοι χάρη σε ένα φοβερό επιμέρους σκορ 40-23 στην τέταρτη περίοδο.

Ο Μπάντι Χιλντ με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Μάιλς Τέρνερ να προσθέτει 23 πόντους, τον Ταϊρίς Χαλιμπάρτον 21 πόντους και 15 ασίστ και τον Μπένεντικτ Μάθουριν 20 πόντους, σε μία βραδιά που οι Πέισερς ήταν πίσω στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα πριν ξεσπάσουν στην τέταρτη περίοδο.

Για τους Νετς, ο Κέβιν Ντουράντ είχε 36 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ, συμπεριλαμβανομένων των 20 εκ των 23 πόντων της ομάδας (!) στην τέταρτη περίοδο, όταν πάλευε μόνος του να κρατήσει την ομάδα του στον αγώνα. Από εκεί και πέρα, ο Μπεν Σίμονς και ο Καϊρί Ίρβινγκ είχαν από 20 πόντους, αλλά βοήθησαν ελάχιστα τον σταρ της ομάδας στο τέλος.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-35, 57-65, 88-94, 128-117

ΠΕΪΣΕΡΣ: Σμιθ 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Νέσμιθ 10 (1), Τέρνερ 23 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χαλιμπάρτον 21 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 15 ασίστ), Χιλντ 26 (5), Τζόνσον 2, Μπρίσετ 2, Τζάκσον 6, ΜακΚόνελ 8 (5 ασίστ), Μάθουριν 20 (6/15 σουτ, 2/7 τρίποντα)

ΝΕΤΣ: Ντουράντ 36 (15/31 σουτ, 3/12 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Ο'Νιλ 9 (3), Κλάξτον 12 (11 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Ίρβινγκ 20 (3/9 τρίποντα), Σίμονς 20 (8/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μόρις 3 (1), Χάρις, Ντιουκ, Έντουαρντς, Μιλς 3 (1), Κάρι 14 (4 τρίποντα, 5 ασίστ)