NBA

NBA: Διαστημικός Γουεμπανιαμά, σκέπασε τους Νετς με απίστευτη εμφάνιση, νίκη με 122-115 των Σπερς στην παράταση

Ο Βίκτορ Γουεμπανιαμά
Ο Βίκτορ Γουεμπανιαμά 2024 BRANDON DILL/AP IMAGES

Με τον Βικτόρ Γουεμπανιαμά να κάνει μυθικά πράγματα σε άμυνα και επίθεση οι Σπερς έφεραν τούμπα το ματς με τους Νετς και πήραν την νίκη με 122-115 στην παράταση, σε ένα τρομερό παιχνίδι.

Ο Βικτόρ Γουεμπανιαμά συνεχίζει να τρελαίνει κόσμο. Αυτό έκανε και στην νίκη των Σπερς με 122-115 επί των Νετς στην παράταση, με μία ακόμα ιστορική εμφάνιση.

Ο Γάλλος ψηλός ήταν διαστημικός σε άμυνα και επίθεση, τελειώνοντας τον αγώνα με 33 πόντους (13 σε 4η περίοδο και παράταση) με 14/26 σουτ (1/7 τρίποντα), 4/6 βολές, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 7 κοψίματα σε 36 λεπτά συμμετοχής, διαλύοντας τα πάντα στο διάβα του!

Από κοντά τον ακολούθησε ο Ντέβιν Βάσελ με 25 πόντους, με τον Κέλντον Τζόνσον να προσθέτει 24 πόντους, σε μία μαγική βραδιά για το Σαν Αντόνιο.

Για τους Νετς, που απώλεσαν διαφορά 10 πόντων στο τελευταίο 6λεπτο της τέταρτης περιόδου και κατέρρευσαν στο τέλος, ο Καμ Τόμας είχε 31 πόντους, ο Ντένις Σρούντερ 19 πόντους και ο ΝτιΆρον Σαρπ 15 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-29, 55-56, 80-83, 110-110, 122-115

ΣΠΕΡΣ: Σαμπανί, Σόχαν 4, Γουεμπανιαμά 33 (1/7 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 7 κοψίματα), Τζόουνς 11, Βάσελ 25 (1/7 τρίποντα), Κόλινς 6, Οσμάν 10 (2), Τζόνσον 24 (5/8 τρίποντα), Μπράνχαμ 7, Γουέσλι 2

ΝΕΤΣ: Φίνι-Σμιθ 8, Μπρίτζες 14 (3/7 τρίποντα), Κλάξτον 11 (14 ριμπάουντ), Σρούντερ 19 (2/6 τρίποντα), Τόμας 31 (1/5 τρίποντα), Τζόνσον 12 (1/5 τρίποντα), Σαρπ 15, Σμιθ 5 (1), Γουόκερ