NBA

NBA, Χοκς - Χιτ 111-110: Clutch Γιανγκ, έδωσε την νίκη στο τέλος στην Ατλάντα, που μείωσε σε 2-1

Ο Τρέι Γιανγκ των Χοκς κόντρα στους Χιτ
Ο Τρέι Γιανγκ των Χοκς κόντρα στους Χιτ Ⓒ 2022 BRETT DAVIS/ ASSOCIATED PRESS

Ο Τρέι Γιανγκ ήταν ψύχραιμος στο τέλος και με ένα floater ολοκλήρωσε ανατροπή 16 πόντων και έδωσε την νίκη με 111-110 στους Χοκς στο Game 3 της σειράς με τους Χιτ, με την Ατλάντα να μειώνει σε 2-1. Μοιραίος ο Μπάτλερ στο τέλος για το Μαϊάμι, ανησυχία για Λάουρι που αποχώρησε τραυματίας.

Το Game 3 των Χοκς με τους Χιτ ξεκίνησε με 30 λεπτά καθυστέρηση λόγω ενός ύποπτου πακέτου που βρέθηκε στο γήπεδο. Αυτός που ήταν πάντως στην ώρα του ήταν ο Τρέι Γιανγκ, ο οποίος με floater με 4.4 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε έδωσε την νίκη με 111-110 στους Χοκς, που μείωσαν σε 2-1 την σειρά.

Ο Τζίμι Μπάτλερ είχε την ευκαιρία να δώσει την νίκη στους Χιτ στο τέλος, αλλά το τρίποντο που επιχείρησε με την λήξη του αγώνα δεν βρήκε στόχο. Όπως δεν είχε βρει στόχο μερικά δευτερόλεπτα νωρίτερα το προηγούμενο σουτ που επιχείρησε με το σκορ στο 109-110, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον Γιανγκ να σημειώσει το νικητήριο καλάθι.

Κάπως έτσι, ολοκληρώθηκε μία ανατροπή 16 πόντων για τους Χοκς, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 68-84 στην τρίτη περίοδο εξαιτίας ενός σερί 21-0 των Χιτ. Η Ατλάντα ωστόσο έδειξε χαρακτήρα, εκμεταλλεύτηκε και την αποχώρηση του Κάιλ Λάουρι στην 3η περίοδο με πρόβλημα στον δικέφαλο του αριστερού ποδιού του και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην σειρά.

Ο Γιανγκ με 24 πόντους (αλλά 6/14 σουτ), ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να προσθέτει 18 πόντους και τον ΝτιΆντρε Χάντερ 17 πόντους.

Για τους Χιτ, ο Τάιλερ Χίρο είχε 24 πόντους και οι Μπάτλερ και Μαξ Στρους από 20 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 61-54, 77-85, 111-110

ΧΟΚΣ: Γκαλινάρι 11 (1), Κόλινς 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χάντερ 17 (2), Γιανγκ 24 (6/14 σουτ, 2 τρίποντα, 8 ασίστ), Χέρτερ 13 (1/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Οκόνγκου 9 (6 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 18 (7/17 σουτ, 4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ράιτ 13 (6/6 σουτ, 1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ)

ΧΙΤ: Τάκερ 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μπάτλερ 20 (8/20 σουτ, 1/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αντεμπάγιο 13 (11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάουρι 6 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Στρους 20 (5/10 τρίποντα), Μάρτιν, Ντέντμον 7, Βίνσεντ 3 (0/5 τρίποντα), Χίρο 24 (4/11 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 6 (1)