ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

NBA, Χιτ - Σέλτικς 80-93: Καταιγιστική Βοστώνη, άλωσε το Μαϊάμι και έκανε το 3-2

Ο Μάρκους Σμαρτ των Σέλτικς
Ο Μάρκους Σμαρτ των Σέλτικς Ⓒ 2022 LYNNE SLADKY/ ASSOCIATED PRESS

Με όπλο την τρομερή άμυνά τους οι Σέλτικς άλωσαν το Μαϊάμι στο Game 5, επιβλήθηκαν με 93-80 των Χιτ και πήραν προβάδισμα με 3-2 στην σειρά των τελικών της Ανατολής.

Ακόμα ένα βράδυ, ακόμα ένα παιχνίδι των φετινών playoffs που κρίθηκε νωρίς. Οι Σέλτικς ήταν τρομεροί στο δεύτερο ημίχρονο του Game 5 με τους Χιτ και με όπλο την απίθανη άμυνά τους - που δέχθηκε μόλις 38 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο - πήραν την νίκη με 80-93 και μαζί το προβάδισμα με 3-2 νίκες στην σειρά.

Ο Τζέιλεν Μπράουν με 25 πόντους έδειξε τον δρόμο στους νικητές, με τον Τζέισον Τέιτουμ να κάνει... πολύ από όλα με 22 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ και τον Αλ Χόρφορντ να προσθέτει 16 πόντους.

Για τους Χιτ, που είδαν την απουσία του Τάιλερ Χίρο για δεύτερο σερί παιχνίδι να τους στοιχίζει στην επίθεση, ο Μπαμ Αντεμπάγιο είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Γκέιμπ Βίνσεντ 15 πόντους, ενώ ο Τζίμι Μπάτλερ έμεινε στους 13 πόντους με 4/18 σουτ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τελικά τους Χιτ να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 42-37. Το δεύτερο ημίχρονο όμως - και πιο συγκεκριμένα η τρίτη περίοδος - ήταν μία διαφορετική ιστορία.

Οι Σέλτικς μπήκαν καλύτερα στο παρκέ στο ξεκίνημα του τρίτου δωδεκάλεπτου και χάρη σε ένα ξέσπασμα πέρασαν μπροστά με 42-45. Για μερικά ακόμα λεπτά οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο προς το τέλος της τρίτης περιόδου οι Σέλτικς ξαφνικά πάτησαν το γκάζι και χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 23-2 ξέφυγαν με 60-83 με 8.5 λεπτά να μένουν για το τέλος του αγώνα.

Το παιχνίδι είχε κριθεί, με την Βοστώνη να έχει πλέον για τα καλά το πάνω χέρι και να φτάνει περπατώντας στην νίκη, θέλοντας πλέον ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα για να προκριθούν στους τελικούς του NBA.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 42-37, 58-69, 80-93

ΧΙΤ: Τάκερ 7 (1/5 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Μπάτλερ 13 (4/18 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 18 (10 ριμπάουντ), Λάουρι (0/6 σουτ, 0/5 τρίποντα), Στρους 4 (0/9 σουτ, 0/7 τρίποντα), Χάισμιθ, Μάρτιν 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιουρτσεβέν 2, Βίνσεντ 15 (1/7 τρίποντα), Ολαντίπο 3 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 11 (3/10 τρίποντα)

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 22 (7/20 σουτ, 2/8 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Χόρφορντ 16 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρ. Γουίλιαμς 6 (10 ριμπάουντ), Σμαρτ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 25 (5/9 τρίποντα), Γ. Γουίλιαμς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Κορνέ, Μόργκαν, Φιτς, Νέσμιθ, Γουάιτ 14 (5 ασίστ), Πρίτσαρντ, Στάουσκας