NBA

Μπακς - Σίξερς 132-94: Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τούς πήρε παραμάζωμα

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο καρφώνει την μπάλα στο παιχνίδι με τους Φιλαδέλφεια Σίξερς Ⓒ 2021 MORRY GASH / ASSOCIATED PRESS

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (24 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ) πάτησε το γκάζι στην τρίτη περίοδο πήρε παραμάζωμα την άμυνα των Φιλαδέλφεια Σίξερς, οδηγώντας τους Μιλγουόκι Μπακς σε ακόμη μία νίκη (132-94). Δεν έπαιξε ο Τζόελ Εμπίντ λόγω προβλήματος στον δεξί ώμο.

Μόλις η κατάσταση ζόρισε στην τρίτη περίοδο, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ανέλαβε δράση, πάτησε το γκάζι και οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς στη νίκη απέναντι στους Φιλαδέλφεια Σίξερς (132-94). Τα "Ελάφια" είχαν το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά, κι όσο παρουσιάζονταν συνεπή στην άμυνα δεν είχαν προβλήματα κόντρα στην ομάδα του Ντοκ Ρίβερς, ο οποίος στερήθηκε των υπηρεσιών τόσο του Μπεν Σίμονς (ασθένεια) όσο και του Τζοέλ Εμπίντ (ώμος).

Ο δεύτερος τέθηκε μάλιστα νοκ άουτ λίγα λεπτά πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, αφού οι ενοχλήσεις στον δεξί ώμο δεν τον εγκατέλειψαν. Έτσι, προτιμήθηκε να μείνει εκτός για να μην επιβαρυνθεί περισσότερο εν όψει της συνέχειας.

Ο Γιάννης ήταν ορεξάτος από τα πρώτα λεπτά, κυνήγησε με μανία κάθε ριμπάουντ και πολύ γρήγορα κατάφερε να φτάσει στο νταμπλ νταμπλ. Ήδη από τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Ήταν κι αυτός που "καθάρισε" για την ομάδα του, κόβοντας παράλληλα τον αέρα των παικτών του Ντοκ Ρίβερς στο τρίτο δωδεκάλεπτο, πάνω στο σημείο που πλησίασαν στον πόντο. Γι αυτό κιόλας δεν σηκώθηκε από τον πάγκο στην τελευταία περίοδο, τελειώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους (από 8/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 5/10 βολές), 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη και 1 μπλοκ σε 23'43'' συμμετοχής. Μέσα σε όλα, έγινε ο δεύτερος κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία του οργανισμού, ξεπερνώντας τον Γκλεν Ρόμπινσον.

Από την πλευρά του, ο Θανάσης είχε 4 πόντους (από 2/4 δίποντα), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 10'33'' συμμετοχής.

Αυτή ήταν η τρίτη φετινή νίκη του Μιλγουόκι επί της Φιλαδέφεια (3/3), την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έφταναν τις τέσσερις σερί ήττες. Για τους Μιλγουόκι Μπακς ακολουθούν οι εκτός έδρας αγώνες με Ατλάντα Χοκς, Σάρλοτ Χόρνετς, Χιούστον Ρόκετς και Σικάγο Μπουλς μέχρι το τέλος του μήνα, πριν επιστρέψουν στο Fiserv Forum. Από την πλευρά τους, οι Φιλαδέλφεια Σίξερς θα δώσουν τρεις αγώνες στο Wells Fargo Center απέναντι σε Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ και Ατλάντα Χοκς (δις).

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Μιλγουόκι Μπακς ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι, στηριζόμενοι κατά βάση στην άμυνα. Τα 2/13 σουτ με τα οποία άρχισαν τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι επέτρεψαν στους παίκτες του Μάικ Μπούντενχολζερ να "χτίσουν" το +10 (23-13) του 10ου λεπτού, το οποίο όμως πολύ γρήγορα έκανε φτερά. Η Φιλαδέλφεια εκμεταλλεύτηκε το διάστημα που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βρέθηκε στον πάγκο για να πατήσει κάπως το γκάζι και με τον Ντουάιτ Χάουαρντ σε πρωταγωνιστικό ρόλο έριξε τη διαφορά στο σουτ (31-28 στο 16'). Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων δεν κράτησε πολύ όμως, αφού ο Greek Freak ανέλαβε δράση, έφτασε πολύ γρήγορα στη δεύτερη περίοδο στο νταμπλ νταμπλ (11 πόντοι, 12 ριμπάουντ στην ανάπαυλα) και οδήγησε τα "Ελάφια" στο +10 (50-40) του ημιχρόνου.

Η εκκίνηση της τρίτης περιόδου βρήκε τους Φιλαδέλφεια Σίξερς να ξεκινούν γεμάτοι ενέργεια και διάθεση να πιέσουν στην άμυνα. Κάτι που σε συνδυασμό με τα σουτ που βρήκαν από τον Σεθ Κάρι τους έφερε σε απόσταση βολής (55-54 στο 28'). Πολύ γρήγορα όμως, η ιστορία του αγώνα άλλαξε. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ανέλαβε δράση, έβαλε 8 πόντους σε δύο λεπτά και ήταν η βασική αιτία που το προβάδισμα των "Ελαφιών" εκτοξεύτηκε πολύ γρήγορα στο +15 (72-57 στο 31').

Εκείνο το σημείο αποδείχθηκε καθοριστικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Ντοκ Ρίβερς απογοήτευτηκαν, επιδόθηκαν σε συνεχόμενα άστοχα σουτ και είδαν το προβάδισμα των γηπεδούχων να παίρνει την ανιούσα. Η σπίθα που άναψε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μετατράπηκε σε... φωτιά από τους υπόλοιπους, με τους Μιλγουόκι Μπακς να κλείσουν την περίοδο στο +23 (86-63) και να κάνουν το πλέον αποφασιστικό βήμα για την τρίτη φετινή νίκη τους σε βάρος των Φιλαδέλφεια Σίξερς.

Στην τελευταία περίοδο, τίποτα δεν γινόταν να αλλάξει. Από τη μία, οι Μιλγουόκι Μπακς συνέχισαν να είναι συγκεντρωμένοι στην άμυνα, από την άλλη οι Φιλαδέλφεια Σίξερς δεν είχαν τις επιθετικές επιλογές για να απειλήσουν τους γηπεδούχους. Η νίκη κατέληξε στην πλευρά των "Ελαφιών" (132-94), με την ομάδα του Μάικ Μπούντενχολζερ να κάνει το 3/3 φέτος απέναντι στον αποψινό της αντίπαλο.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 50-40, 86-63, 132-94.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπούντενχολζερ): Μίντλετον 4 (0/6 σουτ, 4/4 βολές), Γιάννης Αντετοκούνμπο 24 (8/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/10 βολές, 14 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη, 1 μπλοκ), Λόπεζ 5 (1), ΝτιΒιντσέντζο 11 (3/5 τρίποντα), Χόλιντεϊ 12 (2), Κόνατον 11 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φορμπς 13 (2), Τάκερ 3 (1), Πόρτις 17 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4 (2/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τιγκ 1, Νουόρα 13 (3/4 τρίποντα), Ντιακιτέ 4, Μέριλ 8 (2), Κούρουτς.

ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ ΣΙΞΕΡΣ (Ρίβερς): Γκριν 5 (1/5 τρίποντα), Χάρις 9 (1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Σκοτ 3 (1), Κάρι 13 (2), Χιλ 6, Χάουαρντ 12 (12 ριμπάουντ), Μίλτον 15 (1), Τάιμπουλ 2 (1/5 σουτ), Μάξεϊ 15 (0/5 τρίποντα), Τάκερ 6 (1), Τόλιβερ, Τζόουνς 5, Τζο 3.

Ομαδικά στατιστικά - Μιλγουόκι Μπακς: 31/55 δίποντα, 18/40 τρίποντα, 16/24 βολές, 65 ριμπάουντ, 32 ασίστ, 10 κλεψίματα, 15 λάθη, 4 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Φιλαδέλφεια Σίξερς: 24/51 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 25/34 βολές, 49 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 11 κλεψίματα, 17 λάθη, 4 μπλοκ.