NBA

Μπακς - Πίστονς 116-91: Ο Αντετοκούνμπο οδηγεί το τρένο του Μιλγουόκι που δεν κάνει στάσεις

2022 AP PHOTO/JEFFREY PHELPS

Σαν σε προπόνηση οι Μπακς, συνέτριψαν με 116-91 τους Πίστονς για το 7-0 στην κανονική περίοδο. Φαντασμαγορικός και πολύ επιθετικός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, σε καλό φεγγάρι ο Τζρου Χόλιντεϊ στο φινάλε των έξι σερί εντός έδρας αγώνων για το Μιλγουόκι.

Η αποφασιστικότητα των φετινών Μπακς, κάνει τη διαφορά από νωρίς. Η ομάδα του Μιλγουόκι έκλεισε την εξάδα των εντός έδρας αγώνων με δεύτερη νίκη επί των Πίστονς σε τρία βράδια (116-91), για να γράψει το 7-0 και να συνεχίσει ως η μοναδική αήττητη στο NBA. Η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν έδωσε αυτή τη φορά δικαιώματα, έφτασε με άνεση στο θετικό αποτέλεσμα και προετοιμάζεται για το πιο απαιτητικό πρόγραμμα που έχει μπροστά της, ελπίζοντας ότι ο Πατ Κόνατον κι ο Κρις Μίντλετον θα πατήσουν σύντομα παρκέ για το φετινό τους ντεμπούτο.

Στο 7-0 λοιπόν οι Μπακς (6-0 εντός και 1-0 εκτός έδρας), με τον Greek Freak να σκοράρει για έκτο σερί ματς περισσότερους από 30 πόντους (είχε 32 από 11/20 δίποντα, 10/14 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 1 λάθος και ένα φάουλ σε 29:31) και με τον Τζρου Χόλιντεϊ να συνεχίσει τις ηγετικές του εμφανίσεις (26 πόντοι, 7/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 30 λεπτά). Λόπεζ και Πόρτις δεν χρειάστηκε να κάνουν πολλά, ο Μάικ Μπουντενχόλζερ έκανε εντυπωσιακή διαχείριση των λεπτών καθώς ουδείς έπαιξε περισσότερο από 29:58, άδειασε νωρίς τον πάγκο και περιμένει Κόνατον - Μίντλετον τις επόμενες ημέρες.

Στο 2-7 οι Πίστονς (2-2 εντός και 0-5 εκτός έδρας), που αυτή τη φορά απλώς δεν μπορούσαν να ματσάρουν την ένταση που είχε ο Γιάννης στην πρώτη περίοδο. Βρέθηκαν από νωρίς πίσω, ο Κέιντ Κάνινχαμ δεν έκανε καλή εμφάνιση, ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς ήταν αυτός που ξεχώρισε, χωρίς όμως η ομάδα του Ντιτρόιτ να κάνει κάτι έστω αξιόλογο. Αυτή ήταν η 16 ήττα της στα τελευταία 17 ματς απέναντι στους Μιλγουόκι Μπακς, εντός ή εκτός έδρας.

Από τους επόμενους πέντε αγώνες, οι τέσσερις θα είναι εκτός έδρας (Μινεσότα, Ατλάντα, Οκλαχόμα, Σαν Αντόνιο), ενώ εντός οι Μπακς θα παίξουν με τους Θάντερ. Προς το παρόν, προετοιμάζονται για τους Τίμπεργουλβς του Καρλ-Άντονι Τάουνς και του Ρουντί Γκομπέρ, τα ξημερώματα της 5ης Νοεμβρίου στις 05:00.

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Γκολ-φάουλ και δίποντο, ο Γιάννης άνοιξε το ματς με πέντε πρώτους στα πρώτα 46 δευτερόλεπτα, πήρε επτά προσπάθειες στο πρώτο τρίλεπτο, ήταν εντυπωσιακά επιθετικός και έκλεισε την περίοδο με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Δεν είχε αντίπαλο όποτε βρέθηκε στο παρκέ και στο τέλος της βραδιάς έγραψε την έκτη σερί εμφάνισή του με τουλάχιστον 30 πόντους.

2η: 4 πόντοι (2/4 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ σε 7:58
3η: 9 πόντοι (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/3 βολές), 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο σε 8:17
4η: 4 πόντοι (1/2 δίποντα, 2/2 βολές), 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ σε 4:36

Οι πόντοι στη ρακέτα ήταν 56-30, οι πόντοι στον αιφνιδιασμό 14-13, οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς 38-22, οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου 28-16, οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικό ριμπάουντ) 24-4.

Με τον Γιάννη full επιθετικό, οι Μπακς πήραν από νωρίς το προβάδισμα (11-4 στο 3') και είδαν τον ηγέτη τους να έχει 9 πόντους και 4 ριμπάουντ στο πεντάλεπτο. Back-to-back τρίποντα του Μπογκντάνοβιτς και βολές του Μπέι έγραψαν το 13-14 στο έκτο λεπτό για να καταλάβει το Μιλγουόκι ότι δεν έπρεπε να κάνει τα ίδια λάθη, με αποτέλεσμα ο Λόπεζ να κάνει step-up σε άμυνα κι επίθεση (22-16) και ο Νουόρα να βάζει το πρώτο τρίποντο των γηπεδούχων (25-18) μετά από δέκα λεπτά και οκτώ άστοχες προσπάθειες. Ο Γιάννης ήταν σε άλλο επίπεδο και χάρη στο δικό του 15/7 έκλεισε η περίοδος στο +5 (31-26), με το Ντιτρόιτ να επιμένει ξανά.

Η ομάδα του Ντουέιν Κέισι ήταν... ομάδα. Έπαιξε με σκληράδα στην άμυνα, η δεύτερη πεντάδα έκανε καλή δουλειά ώστε να συνεχίσει σε υψηλά επίπεδα ενέργειας, την ώρα που οι Μπακς έβρισκαν ξανά και ξανά σίδερο από την περιφέρεια και έδιναν πολύ χρόνο στον ρούκι Μάρτζον Μπότσαμπ. Με το... κοντέρ να γράφει 1/17 τρίποντα, ο Κάρτερ έβαλε βολές για το +12 (43-31) στα μέσα της δεύτερης περιόδου και με το δεύτερο μακρινό σουτ σε 21 προσπάθειες, ο Χόλιντεϊ έγραψε το 56-47 του ημιχρόνου στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν 20 πόντους περισσότερους στη ρακέτα (34-14), 12 περισσότερους από τους αναπληρωματικούς (17-5) και 20 περισσότερους από δεύτερες ευκαιρίες (22-2).

Οι Μπακς μπήκαν με σοβαρό προφίλ στο β' μέρος, έχτισαν προβάδισμα 18 πόντων (69-51) ξανά χάρη στην άμυνά τους και όχι στο περιφερειακό τους σουτ (3/25 έως το 30') και δεν κοίταξαν πίσω. Έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +17, την άνοιξαν με σουτ του Χόλιντεϊ για το +20 (88-68), κράτησαν τον Γιάννη στο παρκέ και είδαν τον βασικό τους πόιντ γκαρντ να γράφει το 104-78 που έριξε τους τίτλους τέλους πολύ νωρίς. Τα Ελάφια πήραν με άνεση την νίκη, έκαναν το 7/7 και αυτή τη φορά το έκαναν με τον δικό τους τρόπο. Με την άμυνα, με την ενέργεια και με τη συνέπεια απέναντι σε ένα νεανικό σύνολο που μπορεί και θα κάνει ζημιές.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-26, 56-47, 85-68, 116-91

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Άλεν 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 32 (11/20 δίποντα, 10/12 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Λόπεζ 11 (5/6 δίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Κάρτερ 4, Χόλιντεϊ 26 (7/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πόρτις 10 (5/6 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νουόρα 12 (2), Χιλ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάθιους 3 (1), Μπότσαμπ 3 (3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ιμπάκα 3 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο

ΝΤΙΤΡΟΙΤ ΠΙΣΤΟΝΣ (Ντουέιν Κέισι): Μπέι 22 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 9/10 βολές), Μπογκντάνοβιτς 14 (3/7 τρίποντα), Στούαρτ 16 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Κάνινχαμ 10 (5/13 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Άιβι 7 (1), Νόελ 4, Ντιάλο 4, Χέιζ 5 (1), Λίβερς 3 (1), Τζόσεφ 2, Νοξ 4, Κι, ΜακΓκρούντερ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 33/54 δίποντα, 10/38 τρίποντα, 20/24 βολές, 57 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 17 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 16 λάθη, 16 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Ντιτρόιτ Πίστονς: 22/48 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 14/15 βολές, 43 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 21 λάθη, 22 φάουλ

TAGS NBA ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΝΤΙΤΡΟΙΤ ΠΙΣΤΟΝΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ