NBA

Μπακς - Μπουλς 133-129: Clutch ο Αντετοκούνμπο, στην παράταση το Μιλγουόκι που προβλημάτισε και πάλι

2023 AP PHOTO/MORRY GASH

Οι Μπακς ήταν έτοιμοι να βγάλουν ξανά τα μάτια τους, όμως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βγήκε μπροστά στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και οδήγησε το Μιλγουόκι στην νίκη επί του Σικάγο (133-129 στην παράταση) με μία καταπληκτικά οικονομική εμφάνιση.

Η επιστροφή στην κανονική περίοδο, μετά από τον αποκλεισμό από τους Ιντιάνα Πέισερς στα ημιτελικά του In-Season Tournament, δεν ήταν ιδιαίτερα ευχάριστη για τους Μπακς. Η ομάδα του Μιλγουόκι δυσκολεύθηκε και πάλι απέναντι σε μέτριο αντίπαλο, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να βγαίνει μπροστά στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας και της παράτασης για να ρίξει τους Μπουλς στο καναβάτσο (133-129) και να πάρει τουλάχιστον το αποτέλεσμα.

Στο 16-7 ανέβηκαν τα Ελάφια (11-2 εντός και 5-5 εκτός έδρας), με τον Greek Freak να έχει 32 πόντους με λίγες προσπάθειες (9/13 δίποντα, 14/18 βολές) και να γεμίζει τη στατιστική του, την ώρα που ο Μαλίκ Μπίσλι κι ο Μπρουκ Λόπεζ ήταν οι δεύτεροι σκόρερ και ο Ντέιμιαν Λίλαρντ έμενε στους 14 πόντους από 3/17 σουτ.

Ο Dame είχε μάλιστα 1/2 βολές στα 12" (118-116), πριν ο ΝτεΡόζαν ισοφαρίσει και στείλει τον αγώνα στην παράταση, με τον Έιντριαν Γκρίφιν να αποχωρεί ανακουφισμένος από το αποτέλεσμα, αλλά να μη βλέπει βελτίωση από την ομάδα του που είχε 20 ασίστ για ένα λάθος στο πρώτο μέρος αλλά τα χρειάστηκε στο φινάλε. Τουλάχιστον είδε τον Κρις Μίντλετον να παίρνει για πρώτη φορά φέτος περισσότερα από 30 λεπτά και να είναι ο πρώτος ριμπάουντερ με 13 "σκουπίδια".

Στο 9-15 έπεσαν οι Μπουλς (7-6 εντός και 2-9 εκτός έδρας), που συνεχίζουν χωρίς τον Ζακ ΛαΒίν και δεν είχαν τον Άλεξ Καρούζο. Ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν υπήρχαν στιγμές που ήταν ανίκητος στην εκτέλεση από μέση απόσταση και στη δημιουργία, ήταν κι αυτός που έστειλε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο με ωραιο τελείωμα απέναντι σε Μίντλετον και Λόπεζ. Ο Κόμπι Γουάιτ ήταν καταπληκτικός σε όλο το ματς, από κεί και πέρα όμως το Σικάγο είχε απλώς κάποιες εκλάμψεις από τον Νίκολα Βούτσεβιτς κι ενώ το πάλεψε και με το παραπάνω, έφυγε με το λογικό αποτέλεσμα από το Μιλγουόκι επειδή δεν βρήκε τρίτο πόλο στην επίθεση.

Επόμενος αντίπαλος των Μπακς οι Ιντιάνα Πέισερς, τα ξημερώματα της Πέμπτης (03:00) στο Fiserv Forum που στον αγώνα με τους Μπακς είχε την καθιερωμένη ετήσια Greek Night με χιλιάδες Έλληνες στις εξέδρες.

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Είχε "ήσυχη" πρώτη περίοδο με μόλις 4 πόντους από ένα σουτ (1/1 δίποντο, 2/2 βολές) και μαζί ένα ριμπάουντ και μία ασίστ σε 6:41. Σε κάπως διαφορετικό ροτέισον, καθώς έμεινε αρκετά στον πάγκο πριν κλείσει το δωδεκάλεπτο στο παρκέ. Στο ημίχρονο είχε μόλις δύο σουτ, είχε όμως έξι ασίστ, αλλά και το μοναδικό λάθος (επιθετικό φάουλ)των Μπακς που μετρούσαν 20 τελικές πάσες.

Στην τρίτη περίοδο χρεώθηκε για πρώτη φορά φέτος με παράβαση 10 δευτερολέπτων στη γραμμή των βολών, γενικώς δεν έδειχνε πολύ χαρούμενος με το παιχνίδι της ομάδας του. Έγραψε το 109-105, έβαλε γκολ-φάουλ για το 112-107 στο 45', κάρφωσε για το 114-110, έβαλε βολή για το 115-110, είχε 2/2 για το 117-112 και όμως όλα αυτά δεν ήταν αρκετά για να καθαρίσουν οι Μπακς στην κανονική διάρκεια.

Είχε 2/2 βολές για το 124-119 στην παράταση, έγραψε και το 126-119 στο 51' που έκρινε οριστικά τον αγώνα. One man show από τον Αντετοκούνμπο, που πάντως ξέρει ότι χρειάζεται πολλά περισσότερα από τους γύρω του.

• σε 40:57

50-42 οι πόντοι στη ρακέτα, 13-7 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 36-26 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 9-8 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου (μόλις έξι έκαναν οι Μπουλς), 12-21 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (11 επιθετικά ριμπάουντ πήρε ο Αντρέ Ντράμοντ σε 14 λεπτά συμμετοχής). 86 σουτ και 37 βολές εκτέλεσε το Μιλγουόκι, 114 σουτ και 25 βολές εκτέλεσε το Σικάγο.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-32, 74-65, 91-89, 118-118 (κ.α.), 133-129

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Έιντριαν Γκρίφιν): Μίντλετον 13 (5/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 4 λάθη σε 33 λεπτά), Αντετοκούνμπο 32, Λόπεζ 19 (4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Μπίσλι 19 (5/8 τρίποντα), Λίλαρντ 13 (1/8 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πόρτις 17 (7/11 σουτ, 7 ριμπάουντ), Μπότσαμπ 2, Πέιν 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Γκριν 12 (4/5 τρίποντα)

ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ (Μπίλι Ντόνοβαν): ΝτεΡόζαν 41 (11/24 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 10/12 βολές, 2 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 λάθη), Γουίλιαμς 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Βούτσεβιτς 14 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντοσούνμου (0/6 σουτ), Γουάιτ 33 (6/10 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάρτερ 7 (1), Κρεγκ 7 (1), Φίλιπς, Ντράμοντ 9 (3/12 δίποντα, 16 ριμπάουντ σε 14:28), Τέρι 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 29/49 δίποντα, 15/37 τρίποντα, 30/37 βολές, 59 ριμπάουντ, 34 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη, 21 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Σικάγο Μπουλς: 32/80 δίποντα, 15/34 τρίποντα, 20/25 βολές, 62 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 6 λάθη, 27 φάουλ

TAGS NBA ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΣΙΚΑΓΟ ΜΠΟΥΛΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ