NBA

Μπακς - Μπλέιζερς 137-129: Δύσκολη νίκη με "τριπλό" Γιάννη Αντετοκούνμπο!

AP Photo/Morry Gash AP PHOTO/MORRY GASH

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να σημειώνει το δεύτερο φετινό του triple-double και να κάνει ρεκόρ καριέρας στις ασίστ, οι Μπακς επιβλήθηκαν με 137-129 των Μπλέιζερς.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν άστοχος κόντρα στους Μπλέιζερς. Είδε τα πράγματα να μην πηγαίνουν όπως θέλει. Ακόμα κι έτσι, βρήκε τον τρόπο να πάρει τους Μπακς από το χέρι και να τους οδηγήσει σε μία δύσκολη νίκη με 137-129 επί των πεισματάρηδων - αν και παρατάχθηκαν χωρίς τους Λίλαρντ, Γουάιτσαϊντ, Κόλινς - Μπλέιζερς.

Ο Γιάννης βρήκε τον τρόπο να είναι αποδοτικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 24 πόντους με 8/20 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 5/10 βολές, 19 ριμπάουντ, 15 ασίστ (ρεκόρ καριέρας), 3 κλεψίματα και 1 κόψιμο σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Από κοντά με τον Γιάννη βρέθηκε ο Έρικ Μπλέντσο με 30 πόντους και 6 ασίστ, με τον Πατ Κόναγκτον να προσθέτει 18 πόντους και τον Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο 16 πόντους.

Για τους Μπλέιζερς, ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ είχε 37 πόντους, 6 ριμπάουντ και 10 ασίστ, ο Σκαλ Λαμπισιέρ 22 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Καρμέλο Άντονι 18 πόντους, αλλά με 6/15 σουτ.

Οι Μπακς ξεκίνησαν τον αγώνα με 7/7 σουτ, ξεφεύγοντας με 17-6, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 37-27. Στην δεύτερη περίοδο το Μιλγουόκι ήταν ακόμα καλύτερο, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 19 πόντους (59-40), με το Πόρτλαντ να μειώνει σε 72-58 στο τέλος της δεύτερης περιόδου.

Οι Μπακς έδειχναν έτοιμοι να καθαρίσουν το παιχνίδι. Οι Μπλέιζερς ωστόσο αρνήθηκαν να πετάξουν λευκή πετσέτα. Κάπως έτσι, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν χάρη σε αντεπίθεση διαρκείας να μειώσουν σε 117-115 με 7.5 λεπτά να μένουν για το φινάλε. Το Μιλγουόκι όμως δεν πανικοβλήθηκε, παρά απάντησε με ένα επιμέρους σκορ16-4 και ξέφυγε με 133-119, "καθαρίζοντας" το παιχνίδι.

Τα δωδεκάλεπτα: 38-27, 72-58, 107-98, 137-129

ΜΠΑΚΣ: Αντετοκούνμπο 24 (9/27 σουτ, 1/7 τρίποντα, 19 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 λάθη), Μ. Λόπεζ 10 (2), Μπλέντσο 30 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Μάθιους 12 (4), ΝτιΒιντσέντζο 16 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ιλιασόβα 6 (6 ριμπάουντ), Ρ. Λόπεζ 6 (6 ριμπάουντ), Χιλ 7 (1), Μπράουν 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κόναγκτον 18 (2)

ΜΠΛΕΪΖΕΡΣ: Άντονι 18 (6/15 σουτ, 3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τόλιβερ 8 (2), ΜακΚόλουμ 37 (15/29 σουτ, 5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Χουντ 11 (1), Τρεντ 13 (3), Λαμπισιέρ 22 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Λιτλ 12 (1), Χεζόνια, Μπέιζμορ 2 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάιμονς 6 (2/9 σουτ)