NBA

Μπακς - Γουίζαρντς 123-113: Ο Αντετοκούνμπο έγραψε μυθικό ρεκόρ καριέρας με 55 πόντους

2022 AP PHOTO/MORRY GASH

Απίθανα πράγματα από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που με νέο ρεκόρ καριέρας (55 πόντοι) οδήγησε τους Μιλγουόκι Μπακς στην εντός έδρας νίκη (123-113) επί των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς. Μυθική εμφάνιση από τον Greek Freak που διέλυσε τους πρωτευουσιάνους.

Πριν από δύο βράδια είχαν ηττηθεί στο γήπεδό τους, όμως δεν είχαν Χόλιντεϊ, Μίντλετον κι Αντετοκούνμπο. Αυτή τη φορά οι Μπακς είχαν τους δύο πρώτους, για να λυγίσουν τους Γουίζαρντς (123-113) πριν μπουν στο αεροπλάνο με προορισμό το Τορόντο στο οποίο θα αντιμετωπίσουν απόψε (02:30) τους Ράπτορς.

Στο 24-13 ανέβηκε η ομάδα του Μιλγουόκι (16-4 εντός kai 8-9 εκτός έδρας), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να γράφει ρεκόρ καριέρας με 55 πόντους στην 763η εμφάνισή του στο NBA. Ο Greek Freak διέλυσε τον ανταγωνισμό με καθηλωτικό τρόπο, επιτέθηκε σαν τρένο με σπασμένα φρένα στην άμυνα της Ουάσινγκτον, έβαλε τις βολές, έφτιαξε σουτ για τους γύρω του και έχασε το triple-double στα... σημεία. Μικρή σημασία έχει αυτό, καθώς οι τρεις σερί αγώνες με περισσότερους από 40 πόντους συνιστούν ισοφάριση του ρεκόρ συλλόγου κι από τη στιγμή που το milestone συνδυάστηκε με νίκη, ο Γιάννης σκέφτεται την επόμενη αποστολή.

Ο Μπρουκ Λόπεζ (21 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 μπλοκ σε 28 λεπτά) ήταν καταπληκτικός, ο Μπόμπι Πόρτις έγραψε άλλο ένα double-double (17 πόντοι, 13 ριμπάουντ) στον δρόμο προς τη διεκδίκηση του βραβείου του κορυφαίου έκτου παίκτη, από εκεί και πέρα όμως οι Μπακς δεν είχαν άλλον σε καλή κατάσταση. Ο Τζρου Χόλιντεϊ ξεπέρασε την ασθένεια που τον ταλαιπώρησε για αρκετές ημέρες αλλά έπαιξε 19 λεπτά για να βάλει δύο σουτ και οι Μπακς ελπίζουν ότι σύντομα θα έχουν το συντομότερο δυνατό ξανά μαζί τους και τον Κρις Μίντλετον που έχασε το ένατο συνεχόμενο ματς εξαιτίας ενοχλήσεων στο δεξί του γόνατο.

Στο 17-22 έπεσαν οι Γουίζαρντς (10-7 εντός και 7-15 εκτός έδρας), που είδαν τον Μπράντλι Μπιλ να επιστρέφει στη σύνθεσή τους, αλλά να αποχωρεί στο ημίχρονο με τραυματισμό στον ιγνυακό τένοντα. Κούζμα και Πορζίνγκις είχαν μαζί 42 πόντους από 17/41 σουτ, οι αναπληρωματικοί βοήθησαν, όμως η ομάδα της Ουάσινγκτον αποχώρησε με 1-1 από το Fiserv Forum και με την πρώτη δεκάδα της Ανατολής στο μυαλό της για να χωρέσει στο Play-In Tournament.

Επόμενος αντίπαλος των Μιλγουόκι Μπακς οι Ράπτορς (12οι στην Ανατολή με 16-21) στο Τορόντο, σε λίγες ώρες, τα ξημερώματα της Πέμπτης στις 02:30.

Ο απολογισμός του Αντετοκούνμπο

Η πρώτη περίοδος ήταν... έτσι κι έτσι, με 10 πόντους (4/6 δίποντα, 2/2 βολές) και αποφασιστικότητα, αλλά και με τρία λάθη σε 8:53. Στη δεύτερη ήταν μαγικός, με όλη τη σημασία της λέξης, καθώς όσο οι γύρω του σούταραν ανεξέλεγκτα τρίποντα, πολλά από τα οποία πραγματικά υπό κακές προϋποθέσεις, εκείνος τελείωνε τις φάσεις κοντά στο καλάθι για να γράψει 24/6/3 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο δεν πάτησε το φρένο, άλλωστε λατρεύει τις τρίτες περιόδους, στην τέταρτη (19 πόντοι) όταν όλοι άρχισαν να λυγίζουν πήρε επίσης πολλές φάσεις, έπιασε την πενηντάρα με γκολ-φάουλ που κέρδισε με challenge ο Μάικ Μπουντενχόλζερ, έκανε νέο ρεκόρ καριέρας αμέσως μετά και ξεσήκωσε το κοινό στο Fiserv Forum με μία απίθανη παράσταση που θα θυμόμαστε για καιρό.

σε 36:34

66-60 οι πόντοι στη ρακέτα, 20-15 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 33-44 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 16-16 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 21-13 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες (επιθετικά ριμπάουντ), πέντε ισοπαλίες, πέντε αλλαγές στο προβάδισμα και 17.341 θεατές είχε η αναμέτρηση.

Με τους Κάρτερ, Άλεν, Κόνατον, Αντετοκούνμπο, Λόπεζ στο αρχικό τους σχήμα (και με τον Χόλιντεϊ στον πάγκο), οι Μπακς μπήκαν για ακόμα μία φορά χλιαρά. Είχαν 2/7 σουτ στο πρώτο τετράλεπτο, πριν ο Γιάννης ανεβάσει στροφές στην άμυνα και ο Χόλιντεϊ μπει στο ματς στο 8' για να βοηθήσει για το 25-21. Στο τέλος της περιόδου το Μιλγουόκι είχε εκτελέσει 13 δίποντα και 13 τρίποντα, σούταρε με 30.8% από την περιφέρεια, ακόμη κι έτσι όμως είχε το προβάδισμα απέναντι στην Ουάσινγκτον που έκανε μόλις ένα φάουλ σε δώδεκα λεπτά.

Με τον Αντετοκούνμπο στο παρκέ και με προσπάθεια για να βρει ρυθμό ο Κόνατον, οι Μπακς πήγαν στο +10 (44-34) λίγο πριν από τα μισά της δεύτερης περιόδου. Και πάλι όμως δεν είχαν συνέπεια στο παιχνίδι τους με αποτέλεσμα οι Γουίζαρντς να απαντήσουν με ένα 2-15 για το προσπέρασμα. Σε εκείνο το σημείο ο Γκρέισον Άλεν σούταρε τέσσερις φορές σε διάστημα ενός λεπτού για να ευστοχήσει μία φορά και να ξεκινήσει ένα 15-0 της ομάδας του που οδήγησε στο 61-49 του ημιχρόνου.

Οι Γουίζαρντς μπήκαν στο β' μέρος χωρίς τον Μπράντλι Μπιλ που αντιμετώπιζε έναν τραυματισμό στον ιγνυακό τένοντα, όμως οι Μπακς δεν άρπαξαν την ευκαιρία. Βρήκαν σίδερο σε τρία ανοιχτά τρίποντα, με αποτέλεσμα η διαφορά να μείνει χαμηλά (69-61 στο 28') την ώρα που ο Αντετοκούνμπο έκανε τα... γνωστά στην αγαπημένη του τρίτη περίοδο και έφτανε τους 36 (!) στα μέσα της.

Η τέταρτη άνοιξε με τη διαφορά στους πέντε (90-85), πριν ο Κούζμα κι ο Γκάφορντ τη ρίξουν στους δύο (95-93) και δώσουν ουσιαστικά νέα εκκίνηση στις δύο ομάδες. Ο Αντετοκούνμπο έπιασε την τρίτη σερί σαραντάρα του νωρίς στην περίοδο, ο Κόνατον έβαλε το τρίτο του τρίποντο για το 104-95 και η πενηντάρα του Γιάννη γράφτηκε με το χρονόμετρο να δείχνει 3:27 για τη λήξη, πριν έρθει και το νέο ρεκόρ καριέρας με νέο γκολ-φάουλ σε απίστευτη αποθέωση από το κοινό.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-28, 61-49, 90-85, 123-113

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Κόνατον 11 (3/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 55 (20/30 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 15/16 βολές, 10 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη, 3 φάουλ σε 36:34), Λόπεζ 21 (9/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 6 μπλοκ), Άλεν 3 (1/7 τρίποντα), Κάρτερ, Πόρτις 17 (5/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπότσαμπ 4, Ινγκλς 6 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χόλιντεϊ 6 (2/8 σουτ, 1 ριμπάουντ)

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ (Γουές Άνσελντ): Κούζμα 20 (10/22 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Πορζίνγκις 22 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γκάφορντ 11 (12 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπιλ 8 (3/7 σουτ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μόρις 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Χατσιμούρα 12 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Άβντιγια 12 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ράιτ 4 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κίσπερτ 12 (2), Μπάρτον, Γκούντγουιν 2, Κάρι, Γκιλ 2

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 37/60 δίποντα, 11/40 τρίποντα, 16/17 βολές, 57 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 12 λάθη, 14 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς: 34/70 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 21/23 βολές, 53 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 10 λάθη, 16 φάουλ