NBA

Μπακς - Γουίζαρντς 112-98: Τριπλός ο Αντετοκούνμπο, προσπέρασε τον Τζόρνταν με επική εμφάνιση

2022 AP PHOTO/MORRY GASH

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έγραψε το 29ο triple-double της καριέρας του, προσπέρασε τον Μάικλ Τζόρνταν και οδήγησε τους Μπακς στην εντός έδρας νίκη (112-98) επί των μαχητικών Γουίζαρντς.

Το 53ο παιχνίδι της regular season δεν ήταν το πιο δύσκολο, αλλά δεν ήταν και το πιο εύκολο για τους Μπακς που ούτως ή άλλως φέτος δεν έχουν αγώνα που μπορούν να θεωρήσουν... βατό. Όλοι θέλουν να κερδίσουν τους πρωταθλητές, αυτό ήθελαν να κάνουν τα ξημερώματα της Τετάρτης (2/2) οι Γουίζαρντς, που το πάλεψαν στο maximum, αλλά στο τέλος έφυγαν ηττημένοι από το Μιλγουόκι (112-98).

Ο -επικός για άλλο ένα βράδυ- Γιάννης Αντετοκούνμπο έγραψε το τέταρτο φετινό και το 29ο triple-double της καριέρας του (33 πόντοι, 14/18 δίποντα, 5/5 βολές, 15 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 μπλοκ, 2 λάθη σε 38 λεπτά), προσπέρασε τον Μάικλ Τζόρνταν και είναι πλέον 18ος στη λίστα των NBAers με τα περισσότερα triple-doubles στην ιστορία της Λίγκας. Ήταν ξανά ο κορυφαίος της ομάδας του, με τον Μπόμπι Πόρτις (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και τον Τζρου Χόλιντεϊ (22 πόντοι, 4/5 τρίποντα) να τον ακολουθούν, τον Κρις Μίντλετον να κάνει μία πολύ χλιαρή εμφάνιση και τον πάγκο να δίνει ελάχιστα. Ο Μάικ Μπουντενχόλζερ πήγε και πάλι σε rotation εννέα παικτών, με τον Τζορτζ Χιλ και τον Μπρουκ Λόπεζ να απουσιάζουν και το Μιλγουόκι να ανεβαίνει στο 32-21 (19-9 εντός και 13-12 εκτός έδρας).

Στο 23-27 έπεσαν, από την άλλη, οι Γουίζαρντς, που είχαν κορυφαίους τον Κάιλ Κούζμα (25 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και τον σκληροτράχηλο Μοντρέζλ Χάρελ (20 πόντοι, 9/14 δίποντα, 5 ριμπάουντ), αλλά δεν μπόρεσαν να καλύψουν την απουσία του ηγέτη τους, του τραυματία σούπερ σκόρερ Μπράντλι Μπιλ. Η ομάδα της Ουάσινγκτον έκλεισε το ματς με 11 περισσότερες, αλλά έξι άστοχες βολές, πήρε μόλις οκτώ πόντους από τα εννέα λάθη των Μπακς και παρά το γεγονός ότι ο πάγκος πρόσφερε 29 περισσότερους πόντους από τον πάγκο των γηπεδούχων, το κενό του Μπιλ παραήταν μεγάλο σε έναν αγώνα σαν κι αυτόν.

Επόμενο ματς για τους Μπακς τα ξημερώματα της Κυριακής (05:00) στο Πόρτλαντ απέναντι στους Μπλέιζερς. Τα Ελάφια ξεκινούν road trip στην Δύση, για αγώνες και με Κλίπερς, Λέικερς, Σανς.

Με τον Πόρτις να σκοράρει τους 9 από τους 11 πρώτους πόντους των Μπακς (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο), η βραδιά φάνηκε πως θα είναι εύκολη για τους πρωταθλητές. Το timeout των Γουίζαρντς δεν βοήθησε, ο Αντετοκούνμπο μπήκε σε... Jokic mode δίνοντας ανοιχτά σουτ στους συμπαίκτες του, ο Άλεν έγραψε με το δεύτερο τρίποντό του το 20-5 στο πέμπτο λεπτό και στη συνέχεια οι Γουίζαρντς απάντησαν με ένα 2-13 για να μαζέψουν την διαφορά καθώς οι γηπεδούχοι έβρισκαν σίδερο ξανά και ξανά από την περιφέρεια. Το 24-20 της περιόδου αδικούσε το πρώτο διάστημα των Ελαφιών, αλλά έδινε περισσότερο ενδιαφέρον στο ματς.

Με τον Γιάννη ασταμάτητο, οι πρωταθλητές μπήκαν στη δεύτερη περίοδο με ένα γρήγορο 10-1 για να χτίσουν ξανά ένα καλό προβάδισμα 13 πόντων (34-21), την ώρα που οι πρωτευουσιάνοι νοσταλγούσαν τον Μπράντλι Μπιλ καθώς δεν είχαν σκόρερ να τους κουβαλήσει. Ο Κόνατον έβαλε επιτέλους το πρώτο του τρίποντο για το 43-26, με τον Μπουντενχόλζερ να διαχειρίζεται τα λεπτά των παικτών του, να βλέπει τον ΝτιΒιντσέντζο να κινείται καλά στο παρκέ και να πηγαίνει ξανά σε ροτέισον εννέα ατόμων έως το 53-40 του ημιχρόνου στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν 7/21 τρίποντα και ο Greek Freak 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Με τον ηγέτη τους να σκοράρει, να πασάρει και να κόβει τον Κούζμα, οι Μπακς πήγαν στο +17 (57-40) στο πρώτο λεπτό του β' μέρους, με τους Γουίζαρντς να χάνουν τον σέντερ τους, τον Τόμας Μπράιαντ, που γύρισε τον αστράγαλό του στο 27' και αποχώρησε για τα αποδυτήρια. Ο Γκάφορντ έδωσε ένταση ως αντικαταστάτης του, η διαφορά έπεσε στους εννέα, χωρίς όμως οι Μπακς να βγάλουν την αντίδραση που χρειάζονταν. Δεν ήταν λαμπεροί, δεν πατούσαν το γκάζι, δεν μπορούσαν και να απειλήσουν από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα το 78-73 της τρίτης περιόδου να τους αναγκάσει να ιδρώσουν για να κερδίσουν.

Με τον Χάρελ να τελειώνει φάσεις κοντά στο καλάθι, οι Γουίζαρντς ισοφάρισαν στο 79-79 στο 38', ο Χατσιμούρα έβαλε τρίποντο προσπέρασης (83-86) στο 40', όμως ένα γκολ-φάουλ του Γιάννη και ένα τρίποντο του Χόλιντεϊ έμοιαζαν με τα μηνύματα που έδιναν οι γηπεδούχοι στους αντιπάλους τους. Ο Αντετοκούνμπο είχε θυμώσει (93-88) απέναντι στον Κούζμα, λίγο μετά δέχθηκε ένα σκληρό φάουλ από τον Χάρελ με αποτέλεσμα να σωριαστεί στο παρκέ, να χτυπήσει στα πλευρά και να προκύψει διακοπή μέχρι ο Πόρτις να τα βάλει με τον αντίπαλό του, οι διαιτητές να αναβαθμίσουν το φάουλ σε αντιαθλητικό και να συνεχιστεί το ματς.

Ένα γρήγορο 6-0 των Γουίζαρντς μείωσε από τους επτά στον πόντο, με τον Πόρτις να επαναφέρει την τάξη (100-94) από την 10η ασίστ του "τριπλού" πια Αντετοκούνμπο που κάρφωσε, ξανακάρφωσε, γέμισε εντυπωσιακά την στατιστική του και έδωσε ακόμα μία νίκη στους Μπακς όντας ο κορυφαίος της ομάδας του.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-20, 53-40, 78-73, 112-98

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 13 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 33 (14/18 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 15 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 2 μπλοκ, 2 λάθη σε 38 λεπτά), Πόρτις 17 (7/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Άλεν 10 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόλιντεϊ 22 (5/11 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Κόνατον 6 (2), ΝτιΒιντσέντζο 7 (1), Μάθιους 2 (1/6 σουτ), Μαμουκελασβίλι 2

ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ (Γουές Άνσελντ): Κάλντγουελ-Πόουπ 12 (1), Κούζμα 25 (6/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Μπράιαντ 5 (1), Ντίνγουιντι 7 (2/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χόλιντεϊ 3 (1), Άβντιγια 6 (1), Κίσπερτ 7 (1), Χάρελ 20 (9/14 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Χατσιμούρα 8 (1), Νέτο 3 (1), Γκάφορντ 2

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 34/54 δίποντα, 12/38 τρίποντα, 8/9 βολές, 53 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη, 17 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Ουάσινγκτον Γουίζαρντς: 24/47 δίποντα, 12/35 τρίποντα, 14/20 βολές, 46 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη, 16 φάουλ

TAGS NBA ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΟΥΑΣΙΝΓΚΤΟΝ ΓΟΥΙΖΑΡΝΤΣ