NBA

Μπακς - Γκρίζλις 115-128: Σφαλιάρα του Μέμφις στο Μιλγουόκι

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο των Μπακς
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο των Μπακς Ⓒ 2021 MORRY GASH/ ASSOCIATED PRESS

Τρομεροί οι Γκρίζλις, έκαναν ό,τι ήθελαν κόντρα στην άμυνα των Μπακς μοιράζοντας 31 ασίστ, προηγήθηκαν ακόμα και με 17 πόντους και πήραν την νίκη με 128-115 μέσα στο Μιλγουόκι. Άγγιξε το triple-double ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Οι Γκρίζλις έδωσαν ένα καλό μάθημα στους Μπακς. Παίζοντας με θαυμαστή ωριμότητα, το Μέμφις επιβλήθηκε με 115-128 των Μπακς μέσα στο Μιλγουόκι, υποχρεώνοντας τα "Ελάφια" στην 4η σερί εντός έδρας ήττα τους.

Ο Γκρέισον Άλεν με 26 πόντους με 7/10 τρίποντα (ρεκόρ καριέρας) και ο Ντίλον Μπρουκς με 21 πόντους έκαναν την διαφορά για το Μέμφις, σε ένα βράδυ που μοίρασαν 31 ασίστ, είχαν συνολικά έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κάποια στιγμή έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 17 πόντους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο από την πλευρά του πάλεψε, τελειώνοντας τον αγώνα με 28 πόντους με 10/18 σουτ (0/3 τρίποντα), 8/12 βολές, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 29 λεπτά συμμετοχής. Δεν έφτανε όμως αυτό για το Μιλγουόκι, που ήταν πιο χαλαρό από ότι θα έπρεπε και το πλήρωσε, σε ένα παιχνίδι που ο Μπριν Φορμπς είχε 19 πόντους, ο Τζρου Χόλιντεϊ 17 πόντους και ο Κρις Μίντλετον 16 πόντους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι Γκρίζλις έριξαν από νωρίς τις πρώτες προειδοποιητικές βολές, ξεφεύγοντας με 22-28 στην πρώτη περίοδο, την οποία έκλεισαν τελικά προηγούμενοι με 31-35. Η συνέχεια όμως ήταν ακόμα καλύτερη για αυτούς.

Στην δεύτερη περίοδο το Μέμφις συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ανεβάζοντας για πρώτη φορά την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (42-52), πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια προηγούμενο με 59-69.

Οι Μπακς ήθελαν να αντιδράσουν, ωστόσο αποδείχθηκε ότι αυτό δεν ήταν τόσο εύκολο. Το Μέμφις είχε χτίσει την αυτοπεποίθησή του και αυτό φάνηκε και στην τρίτη περίοδο, όταν εκτόξευσε την διαφορά στους 17 πόντους (70-87), πηγαίνοντας τελικά στην τέταρτη περίοδο όντας μπροστά με 89-100.

Στην τέταρτη περίοδο έβγαλε αντίδραση, καταφέρνοντας να μειώσει σε 93-100. Δεν έμελλε όμως να πλησιάσει περισσότερο. Οι Γκρίζλις απάντησαν άμεσα με ένα επιμέρους σκορ 8-1 ξεφεύγοντας εκ νέου με 94-108 και έκτοτε δεν απειλήθηκαν μέχρι το τέλος του αγώνα, φτάνοντας σε μία δίκαιη νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-35, 59-69, 89-100, 115-128

ΜΠΑΚΣ: Γ. Αντετοκούνμπο 28 (11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίντλετον 16 (5/13 σουτ, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Λόπεζ 17 (4), Χόλιντεϊ 17 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), Φορμπς 19 (3/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τάκερ 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντιακιτέ, Θ. Αντετοκούνμπο, Κούρουτς, Νουόρα, Πόρτις 6 (1), Τιγκ, Κόνατον 7 (1/7 τρίποντα), Μέριλ

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Άντερσον 8 (8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπρουκς 21 (6 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 17 (8 ριμπάουντ), Μοράντ 13 (5/16 σουτ, 3/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άλεν 26 (7/10 τρίποντα), Πόρτερ, Τίλι 2, Τίλμαν 15 (1), Τζόουνς 8 (1), Κόντσαρ 2, Μπέιν 16 (3)

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 23/45 δίποντα, 16/47 τρίποντα, 21/27 βολές, 45 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Γκρίζλις: 36/53 δίποντα, 15/40 τρίποντα, 11/12 βολές, 44 ριμπάουντ, 31 ασίστ, 10 κλεψίματα 3 κοψίματα, 10 λάθη

Photo Credits: ⓒ 2021 Morry Gash/ Associated Press