Μπάγερν - Μονακό 78-83: Διπλό με τον Μάικ Τζέιμς στα καλύτερά του

Ο Μάικ Τζέιμς με τη φανέλα της Μονακό στην EuroLeague
Ο Μάικ Τζέιμς με τη φανέλα της Μονακό στην EuroLeague PHOTO CREDITS: EUROKINISSI

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν... ο εαυτός του και οδήγησε τη Μονακό στην εκτός έδρας νίκη επί της Μπάγερν (83-78) για την 21η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Μάικ Τζέιμς έβαζε το ένα "τρελό" σουτ μετά το άλλο κι η Μονακό πανηγύρισε την εκτός έδρας νίκη επί της Μπάγερν (83-78) για την 21η αγωνιστική της EuroLeague. Ο εκρηκτικός γκαρντ πήρε την σκυτάλη από τον Ντανίλο Άντζουσιτς από τα μισά της τρίτης περιόδου κι έπειτα, διαλύοντας κάθε αμυντικό προσπάθεια των γηπεδούχων, που απλά... δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι γι αυτό.

Ούτε οι 26 πόντοι του Κόρι Γουόλντεν, ούτε οι προσπάθειες του Βλάντιμιρ Λούτσιτς στο φινάλε έφταναν για την Μπάγερν, που παραδόθηκε στο ταλέντο και την τρέλα του Μάικ Τζέιμς, ο οποίος έκλεισε τον αγώνα με 26 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από τα πρώτα λεπτά, με τον Κόρι Γουόλντεν να κάνει το μεγαλύτερο μέρος της δουλειάς για τους γηπεδούχους. Δεδομένου μάλιστα πως ουδεμία εκ των ομάδων έδειχνε ικανή να "χτίσει" μια διαφορά ασφαλείας, η εκτελεστική συνέπεια που επέδειξε ο βασικός πόιντ γκαρντ της Μπάγερν αποδείχθηκε σημαντική. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το πάνω χέρι για μεγάλο διάστημα στο δεύτερο δεκάλεπτο (έφτασαν μέχρι το +7 στο 17'), ακολούθησε όμως ένα τρίλεπτο - φωτιά από τη Μονακό.

Με τον Μάικ Τζέιμς να κάνει ένα βήμα μπροστά στην επίθεση και τους ψηλούς να ελέγχουν την... εναέρια δράση, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δώδεκα αναπάντητους πόντους μέσα σε περίπου τρία λεπτά και πήγαν στα αποδυτήρια, όντες αυτοί σε θέση οδηγού (35-40).

Κι αν οι 17 πόντοι με 5/7 τρίποντα από τα χέρια του Κόρι Γουόλντεν ήταν ένα... θέμα για τη γαλλική άμυνα, αυτό δεν ήταν αρκετό για να τους κάνει μεγαλύτερη ζημιά στο πρώτο μέρος -ειδικά από την στιγμή που οι υπόλοιποι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι είχαν 1/7 από την περιφέρεια.

Μετά την ανάπαυλα, ο Κόρι Γουόλντεν σίγησε, όχι όμως κι ο Ντανίλο Άντζουσιτς. Ο γκαρντ της Μονακό ανταπέδωσε τα... τρίποντα πυρά του αντιπάλου του, είχε 3/3 από τα 6μ75 και αποτέλεσε τον βασικό λόγο για τον οποίο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα στην καλή γερμανική εκκίνηση. Κι όσο ο Αντρέα Τρινκιέρι έψαχνε τρόπους για να περιορίσει την δράση του Ντανίλο Άντζουσιτς, τόσο έκανε... βήματα μπροστά ο Μάικ Τζέιμς. Κοινώς, πήρε το όπλο του και οδήγησε τη διαφορά μέχρι το +10 (56-66) στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι παίκτες της Μπάγερν δεν σταμάτησαν να παλεύουν, πίεσαν στην άμυνα, ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς πήρε πρωτοβουλίες, αλλά κάθε φορά ο Μάικ Τζέιμς είχε τις απαντήσεις. Έβαλε πολύ δύσκολα σουτ (όλα πάνω σε άμυνα) και διατήρησε τη Μονακό σε θέση οδηγού μέχρι το φινάλε, διαλύοντας κάθε φορά την ψυχολογία των γηπεδούχων.

Κάπως έτσι, η Μονακό έφυγε νικήτρια από το Audi Dome, πιάνοντας την Μπάγερν στις οκτώ νίκες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς - Ράτσις - Ρότσα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 35-40, 54-62, 78-83.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ - Μπαμπ 4, Τόμας 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουόλντεν 26 (3/3 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ρίβερς 3 (1/6 σουτ), Χάντερ 8 (6 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 6 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Λούτσιτς 14 (2), Ομπστ, Ρούμπιτ 6 (7 ριμπάουντ), Σίσκο, Ραντόσεβιτς.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπέικον 11 (4/8 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Βέστερμαν 2, Τόμας 7 (1), Ντιάλο 3 (1/4 τρίποντα), Μότουμ 5 (1), Μοτιεγιούνας 10 (5 ριμπάουντ), Ουαταρά 3 (1), Άντζουσιτς 16 (1/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Χολ, Τζέιμς 26 (5/10 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη).

Ομαδικά στατιστικά - Μπάγερν: 19/32 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 10/11 βολές, 27 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 8 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά - Μονακό: 18/35 δίποντα, 12/17 τρίποντα, 11/16 βολές, 27 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 3 επιθετικά), 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη, 1 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των ομάδων: Για την Μπάγερν ακολουθεί η εκτός έδρας δοκιμασία απέναντι στην Μπασκόνια (21/1), ενώ η Μονακό έχει... διαβολοβδομάδα, αφού θα παίξει αρχικά με τη Βιλερμπάν (εξ αναβολής) κι εν συνεχεία με τη Ζενίτ. Αμφότερες οι αναμετρήσεις θα είναι εκτός έδρας.