ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Με σερί στο φινάλε η Ρεάλ Μαδρίτης, 80-69 κάποιον... Ολυμπιακό

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΡΕΑΛ / ΦΙΛΙΚΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ; EUROKINISSI)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΡΕΑΛ / ΦΙΛΙΚΟ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ; EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με μεγάλη δυσκολία "λύγισε" η Ρεάλ Μαδρίτης τον Ολυμπιακό (80-69) που είχε οκτώ απουσίες, έξι βοηθητικούς, έναν 16χρονο στη σύνθεσή του, τον Σπανούλη θεατή στο δεύτερο μέρος και τον ΛεΝτέι εκτός με ελαφρύ τραυματισμό.

Από τη μία η Ρεάλ Μαδρίτης, η Πρωταθλήτρια Ευρώπης που σε μία εβδομάδα ξεκινά τις επίσημες υποχρεώσεις της και είχε λίγες απουσίες (Καμπάτσο, Αγιόν, Γιούστα, Ντεκ). Από την άλλη ο Ολυμπιακός των πέντε "δωδεκαδάτων", των έξι βοηθητικών (Στεφανίδης, Χάρις, Μιλόσεβιτς, Τσάπμαν, Λαμπρόπουλος, Στυλιανού) και των οκτώ απουσιών (Μάντζαρης, Παπανικολάου, Πρίντεζης, Στρέλνιεκς, Τίμα, Βεζένκοβ, Μιλουτίνοβ οι διεθνείς, Αγραβάνης ο τραυματίας).

Το δεύτερο παιχνίδι του τουρνουά "Costa del Sol" έμοιαζε να έχει ξεκάθαρο φαβορί, οι Πειραιώτες ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο μέρος, το κέρδισαν εύκολα (43-38), ο Ντέιβιντ Μπλατ ξεκούρασε στο δεύτερο τον Βασίλη Σπανούλη και έχασε τον Ζακ ΛεΝτέι με ελαφρύ τραυματισμό, σίγουρα όμως ήταν ευχαριστημένος απ' όσα είδε από ένα roster που δεν θα έχει ποτέ ξανά στα χέρια του, από ένα roster μιας χρήσης, ειδικών συνθηκών και περιορισμένων δυνατοτήτων. Εστω κι αν στο τέλος αυτό το roster μπορούσε να αποφύγει το 16-0 της Ρεάλ που από το -2 βρέθηκε στο +14 σε τρία λεπτά για να πάρει τη νίκη με 80-69.

Εξαιρετικά δείγματα, ξανά, από το "πολυεργαλείο" που ονομάζεται Αξέλ Τουπάν, και πάλι θετικός ο άσημος Κλιντ Τσάπμαν, πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις όσοι αγωνίστηκαν σε αυτό το φιλικό που θα μνημονεύεται για καιρό από όσους το παρακολούθησαν. Έπαιξε με τη Ρεάλ ο Όγκνιεν Κούζμιτς που έχασε το μεγαλύτερο μέρος της περσινής σεζόν εξαιτίας του τραυματισμού στο γόνατο, θετικοί ο 18χρονος point guard Μέλβιν Πάντζαρ, καθοριστικός ο 16χρονος Ουσμάν Γκαρούμπα που φαίνεται πως θα πάρει φέτος αρκετές ευκαιρίες από τον Πάμπλο Λάσο.

Ο MVP

Δύσκολα μπορεί να βρει κάποιος παίκτη που πραγματικά ξεχώρισε. Τη διαφορά θα μπορούσαμε να πούμε ότι την έκανε ο Έντι Ταβάρες που δεν είχε αντίπαλο κοντά στο καλάθι, αλλά μπορούσε να γεμίσει πολύ περισσότερο τη στατιστική του. Το ματς θα είχε διαφορετική εικόνα αν ο Βασίλης Σπανούλης έπαιζε στο δεύτερο μέρος, αν και ουδείς ασχολείται με το αποτέλεσμα αυτού του αγώνα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Τα 6/25 τρίποντα που είχε ο Ολυμπιακός, αλλά και τα 17 σουτ που πήρε ο Κλιντ Τσάπμαν στα 26 λεπτά που αγωνίστηκε. Ο Αμερικανός που εντυπωσίασε απέναντι στην Ουνικάχα Μάλαγα έκανε και πάλι καλή εμφάνιση, πάλεψε και κέρδισε αρκετές μάχες, ήταν όμως πολύ άστοχος από την περιφέρεια (0/8 τρίποντα) και δεν κατάφερε να βάλει τους Πειραιώτες σε θέση να διεκδικήσουν τη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς με τους Σπανούλη, Τουπάν, Χάρις, ΛεΝτέι, Μπόγρη στο αρχικό του σχήμα, ο Ολυμπιακός είχε πρόβλημα στο μαρκάρισμα του θηριώδη Ταβάρες, είχε όμως και πολλή ενέργεια στην επίθεση με τη μπάλα να κατεβαίνει γρήγορα στο μισό γήπεδο, τους Χάρις - ΛεΝτέι να γράφουν το 4-9 στο τέταρτο λεπτό και τον Τολιόπουλο να πετυχαίνει τρίποντο για το πρώτο timeout της αναμέτρησης. Ο Τσάπμαν μπήκε νωρίς, ο Σπανούλης έβαλε σκόραρε ξανά για το 7-15, συνεργάστηκε άψογα με τον άσημο Αμερικανό που έβαλε γκολ-φάουλ για το 9-18 και συνέχισε με σουτάκι από τα πέντε μέτρα για το 12-20.

Ένα μικρό 5-0 της Ρεάλ με τον 18χρονο Πάντζαρ στον άσο οδήγησε σε γρήγορο timeout του Μπλατ στην έναρξη της δεύτερης περιόδου. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν καλά, απάντησαν με ένα δικό τους σερί 0-4 για να σπάσουν το momentum των Μαδριλένων, έβρισκαν λύσεις παίζοντας με τους Λαμπρόπουλο - Στεφανίδη που δεν χρησιμοποιήθηκαν απέναντι στη Μάλαγα, πήραν κι άλλους πόντους κοντά στο καλάθι από τον Τσάπμαν και κρατήθηκαν μπροστά (28-35 στο 17') με τον Ποκουσέφσκι να μπαίνει για τα τελευταία 75" του πρώτου μέρους και το ημίχρονο να κλείνει στο 38-43.

Η απόφαση του Μπλατ να μην παίξει ο Σπανούλης στο δεύτερο μέρος έδωσε "φτερά" στους παίκτες της Ρεάλ που μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο δυναμικά και με ένα 15-4 σε πέντε λεπτά, πήραν το προβάδισμα με μια μικρή διαφορά. Κι εκεί που όλα έδειχναν "μαύρα" για τους Πειραιώτες (είχαν τους Στεφανίδη, Ποκουσέφσκι, Τσάπμαν στην πεντάδα), ήρθε και ένας τραυματισμός για τον Ζακ ΛεΝτέι που "πάγωσε" για μερικά λεπτά τους πάντες. Ο Αμερικανός σηκώθηκε αφού το ιατρικό team της ομάδας τον εξέτασε επί τόπου, πήγε στον πάγκο και δεν επέστρεψε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 62-57, με τη Ρεάλ να πατάει το γκάζι και να πιέζεται για να περάσει μπροστά, όμως ο Τουπάν κράτησε με τρίποντο κοντά τον Ολυμπιακό (62-60 στο 31') και τον Στεφανίδη να ισοφαρίζει (62-62) στην επόμενη επίθεση. Τολιόπουλος, Στεφανίδης, Λαμπρόπουλος, Τσάτμαν, Μπόγρης πάλεψαν με φοβερό πείσμα απέναντι σε έναν πολύ πιο ισχυρό αντίπαλο, κέρδισαν τις εντυπώσεις, βρέθηκαν να προηγούνται τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, όμως ένα γκολ-φάουλ του Γκαρούμπα (71-66 στο 37') ήταν η φάση που έκρινε οριστικά τον αγώνα και έδωσε τη νίκη στους τυπικά γηπεδούχους που αν κερδίσουν αύριο την Ουνικάχα Μάλαγα θα κατακτήσουν το τουρνουά "Costa del Sol".

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Γκαρθία-Ορτίθ, Σάντσεθ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-23, 38-43, 62-57, 80-69

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Φερνάντεθ 3 (1), Ρέγιες 11 (7 ριμπάουντ), Γκαρούμπα 5 (4 ριμπάουντ σε 11 λεπτά), Πάντζαρ, Κάρολ 10 (1), Ταβάρες 12 (7 ριμπάουντ), Γιουλ 10 (2), Πρέπελιτς 8 (2), Κούζμιτς 2, Τόμπκινς 14 (2), Τέιλορ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Τολιόπουλος 3 (1), Τουπάν 17 (1), Σπανούλης 8 (2), Χάρις 9 (1), Τσάπμαν 11 (5/9 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς, Λαμπρόπουλος 3 (1), Στεφανίδης 2, Ποκουσέφσκι, Μπόγρης 4 (2/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ), ΛεΝτέι 12 (4/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 19/41 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 15/21 βολές, 45 ριμπάουντ (32 αμυντικά - 13 επιθετικά), 15 ασίστ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/47 δίποντα, 6/25 τρίποντα, 9/9 βολές, 42 ριμπάουντ (29 αμυντικά - 13 επιθετικά), 16 ασίστ