NBA

Μάτζικ - Θάντερ 99-108: Ξέσπασε στο τέλος η Οκλαχόμα Σίτι, άποντος ο Ποκουσέβσκι

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι των Θάντερ σε αγώνα την σεζόν 2020/21
Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι των Θάντερ Ⓒ 2021 PHELAN M. EBENHACK/ASSOCIATED PRESS

Οι Θάντερ έδειξαν χαρακτήρα στο Ορλάντο επικρατώντας με 108-99 των Μάτζικ χάρη σε ένα εξαιρετικό τέταρτο δωδεκάλεπτο. Άποντος ο Ποκουσέβσκι.

Οι Θάντερ έδειξαν τα δόντια τους κόντρα στους αλλοπρόσαλλους Μάτζικ. Παίζοντας το δικό τους μπάσκετ, σημείωσαν την 2η φετινή τους νίκη, επικρατώντας με 99-108 μέσα στο Ορλάντο. Κάπως έτσι, έχουν δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια μακριά από το γήπεδό τους και 0-3 στην έδρα τους.

Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι ήρθε σε ακόμα ένα παιχνίδι από τον πάγκο, αλλά δεν κατάφερε να ξεχωρίσει, μένοντας άποντος με 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 14 λεπτά συμμετοχής, αλλά +12 στον δείκτη "+/-", το υψηλότερο ανάμεσα σε όλους τους συμπαίκτες του.

Ο Ντάριους Μπάζλεϊ με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ οδήγησε τους Θάντερ στο σκοράρισμα, με τον Τζορτζ Χιλ να προσθέτει 18 πόντους και τον Σάι Γκίτζλιους-Αλεξάντερ 16 πόντους (αλλά με 5/17 σουτ).

Για τους Μάτζικ, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Εβάν Φουρνιέ (ενοχλήσεις στη μέση), ο Νίκολα Βούτσεβιτς είχε 30 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Τέρενς Ρος 26 πόντους και ο Άααρον Γκόρντον 15 πόντους, αλλά με 6/15 σουτ.

Όσο για το παιχνίδι, αυτό ήταν ντέρμπι για τρεις περιόδους. Στην τέταρτη περίοδο ωστόσο η Οκλαχόμα Σίτι ξέσπασε όταν έπρεπε ξεφεύγοντας κάποια στιγμή με 91-99 και έκτοτε δεν κοίταξε ξανά πίσω, φτάνοντας στην νίκη.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-33, 51-52, 82-84, 99-108

ΜΑΤΖΙΚ: Γκόρντον 15 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βούτσεβιτς 30 (4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Κάρτερ-Γουίλιαμς 4 (2/11 σουτ, 9 ριμπάουντ), Φουλτζ 12 (5/16 σουτ, 1 τρίποντο, 8 ασίστ), Μπέικον 5 (2/11 σουτ), Κλαρκ, Μπερτς 5, Άντονι 2 (1/7 σουτ), Ρος 26 (4)

ΘΑΝΤΕΡ: Μπάζλεϊ 19 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Χόρφορντ 12 92), Χιλ 18 (3), Γκίτζλιους-Αλεξάντερ 16 (5/17 σουτ, 2/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντορτ 9 (1), Μουσκάλα 8 (1), Ποκουσέβσκι, Μαλεντόν 12 (1), Γουίλιαμς 2, Ντιαλό 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ)