Μακάμπι - Ζάλγκιρις 76-62: Στο ρελαντί έγινε η δουλειά

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό
Ο Ντέρικ Γουίλιαμς στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό PHOTO CREDITS: MACCABI PLAYTIKA TEL AVIV, OFFICIAL INSTAGRAM

Η Μακάμπι εκμεταλλεύτηκε ξανά τη δύναμη της Menora Mivtachim Arena, κερδίζοντας με σχετική άνεση τη Ζάλγκιρις (76-62), που παρέμεινε δίχως νίκη μετά από έξι αγώνες στην EuroLeague.

Από την στιγμή που οι φίλαθλοι επέστρεψαν στις εξέδρες, η Menora Mivtachim Arena αποδεικνύει τη σημασία που έχει για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Απέναντι στη Ζάλγκιρις, η έδρα έκανε ξανά τη... δουλειά της, οδηγώντας την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στη νίκη (76-62), την ίδια ώρα που οι φιλοξενούμενοι έμεναν στο "μηδέν" μετά από έξι αγώνες της EuroLeague.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, την ώρα που ο Αρτούρας Μιλάκνις έκλεινε τον αγώνα με 17 πόντους με 5/9 τρίποντα.

Η αντίσταση της Ζάλγκιρις κράτησε επί της ουσίας ένα δεκάλεπτο, το πρώτο. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την σπουδαία εκκίνηση του Αρτούρας Μιλάκνις (8 πόντοι στην περίοδο) και πήραν το προβάδισμα (16-20 στο 10'), το οποίο όμως δεν διατήρησαν για πολλή ώρα. Όσο παιζόταν το παιχνίδι, τόσο φαινόταν η υπεροχή της Μακάμπι, η οποία εκμεταλλεύτηκε τη δύναμη της έδρας.

Ο Ντέρικ Γουίλιαμς άναψε την σπίθα με όσα έκανε στο παρκέ, με τους οπαδούς της Μακάμπι να κάνουν τα υπόλοιπα.

Το +9 (39-30) του ημιχρόνου δεν άργησε να μεγαλώσει ακόμη περισσότερο, με το δεύτερο μέρος να αποτελεί μια απτή απόδειξη της υπεροχής των γηπεδούχων. Πότε ο Τζέιμς Νάναλι και πότε ο Άντε Τόμιτς πλήγωναν τη λιθουανική άμυνα, με τη διαφορά να φτάνει στο +19 (69-50) στο 34ο λεπτό, σημείο στο οποίο επί της ουσίας γράφτηκε ο επίλογος.

Το διάστημα που ακολούθησε δεν ήταν παρά τυπική διαδικασία, με τους κυανοκίτρινους να φτάνουν με άνεση στη νίκη και να αφήνουν στο "μηδέν" τη Ζάλγκιρις, μετά από έξι αγώνες.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιαβόρ - Αλιάγκα - Κονσταντίνοβς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-20, 39-30, 58-46, 76-62.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 4 (1/9 σουτ, 3/3 βολές, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα), Έβανς 13 (4/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Καλέιρο (0/4 σουτ), Γουίλιαμς 17 (4/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Τέιλορ 3 (1), Ρέινολντς 7 (3/9 δίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο, Νάναλι 15 (1), Ζίζιτς 14 (7/10 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Λεσόρ 2.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς, Λεκαβίτσιους 8 (5 ασίστ), Νίμπο 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Μούντιεϊ 2 (1/5 σουτ, 5 ασίστ), Καλνιέτις 6 (0/4 τρίποντα), Γιανκούνας 2, Μιλάκνις 17 (1/1 δίποντο, 5/9 τρίποντα), Στρέλνιεκς 7 (1/5 τρίποντα), Γκιφάι 9 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ουλανόβας 3.

Ομαδικά στατιστικά - Μακάμπι Τελ Αβίβ: 26/50 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 12/14 βολές, 36 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 11 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη, 2 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Ζάλγκιρις: 16/36 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 9/9 βολές, 28 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 7 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ).

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για τη Μακάμπι ακολουθεί σε δύο μέρες το εντός έδρας παιχνίδι με την Μπαρτσελόνα (28/10, 21:05), ενώ η Ζάλγκιρις έχει δεύτερο σερί αγώνα μακριά από το γήπεδό της, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Αναντολού Εφές (29/10, 20:30).