Μακάμπι Τελ Αβίβ - Ολυμπιακός 74-79: Ο θρίαμβος των χιλίων προβλημάτων

Ο Αϊζέια Κάναν
Ο Αϊζέια Κάναν EUROKINISSI SPORTS

Τεράστιο διπλό στο Βελιγράδι για τον Ολυμπιακό, που δεν είχε ΜακΚίσικ - Μιλουτίνοβ, έχασε Γουίλιαμς-Γκος και Πίτερς, αλλά επικράτησε με 79-74 της Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 8η αγωνιστική της EuroLeague.

Ήταν όλα εναντίον του. Δεν είχε ΜακΚίσικ και Μιλουτίνοβ. Έχασε τον Γουίλιαμς-Γκος με τραυματισμό στο πρώτο μέρος, έχασε και τον Πίτερς με πέντε φάουλ στο 27', όμως ο Ολυμπιακός έπαιξε σαν αγρίμι το βράδυ της Τρίτης (14/11) στο Βελιγράδι και νίκησε με 79-74 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 8η αγωνιστική της EuroLeague.

Στο 4-4 ανέβηκαν οι Πειραιώτες (2-2 εντός και 2-2 εκτός έδρας), που δεν είχαν κάποιον σε τεράστια βραδιά, αλλά είδαν όσους χρησιμοποιήθηκαν να κάνουν συγκινητική προσπάθεια. Ο Γουόκαπ έπαιξε 33 λεπτά, ο Φαλ έπαιξε 35 λεπτά, ο Παπανικολάου είχε το κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ και την ακόμη σημαντικότερη ασίστ για το 72-76, ο Κάναν μπήκε στο φινάλε για να βάλει τις βολές που έκριναν οριστικά τον αγώνα. Όλα αυτά, το βράδυ που ο Λουκ Σίκμα είχε 8 πόντους (4/6 δίποντα), τέσσερα ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα κλέψιμο σε 10:39 στην επιστροφή του στα παρκέ.

Στο 4-3 οι Ισραηλινοί (2-1 εντός και 2-2 εκτός έδρας), που είδε σημαντικούς της παίκτες όπως ο Λορέντζο Μπράουν (5 πόντοι από 2/13 σουτ) και ο Μπόνζι Κόλσον (5 πόντοι από 2/10 σουτ) να κάνουν κάκιστη εμφάνιση στο κομμάτι της εκτέλεσης. Ο Γουέιντ Μπάλντουιν έμεινε εκτός αγώνα εξαιτίας στομαχικών διαταραχών κι ο Όντεντ Κάτας είδε την ομάδα του να κλείνει το σαραντάλεπτο με 6/30 τρίποντα και με μόλις ένα μακρινό σουτ στο δεύτερο μέρος.

Ο MVP

Ο Τόμας Γουόκαπ κι ο Μουστάφα Φαλ ήταν ΣΥΓΚΙΝΗΤΙΚΟΙ με όλη τη σημασία της λέξης, όμως αυτός που έκρινε τον αγώνα με δύο κινήσεις ήταν ο Κώστας Παπανικολάου. Αυτός πήγε για το επιθετικό ριμπάουντ στο 72-74, αυτός το μάζεψε, αυτός έδωσε την ασίστ στον Γουόκαπ που έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό. Σε έναν αγώνα σαν κι αυτόν, οι λεπτομέρειες κάνουν πάντα τη διαφορά. Κι ο αρχηγός των ερυθρόλευκων ήταν εκεί γι' αυτές τις λεπτομέρειες.

ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ

Ο αδύναμος κρίκος

Λορέντζο Μπράουν και Μπόνζο Κόλσον ήταν σε κάκιστη κατάσταση. Ο πρώτος είχε 2/13 σουτ σε 31:22, ο δεύτερος είχε 2/10 σουτ σε 32:02. Με τον Μπάλντουιν εκτός, αυτοί οι δύο πρέπει να κάνουν πολύ καλύτερες εμφανίσεις για να κερδίζει η Μακάμπι.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με έξι επιθετικά ριμπάουντ έκλεισε ο Ολυμπιακός το πρώτο δεκάλεπτο, από τα οποία σκόραρε 8 πόντους! Στο ημίχρονο οι Πειραιώτες σούταραν με 67% στο δίποντο και με 46% στο τρίποντο, είχαν 15 ασίστ για πέντε λάθη και πέντε παίκτες μεταξύ των έξι και των 11 πόντων. Η Μακάμπι έκλεισε το ματς με 20% στο τρίποντο και είχε μόλις ένα μακρινό σουτ στο δεύτερο μέρος, ηττήθηκε παρά το γεγονός ότι έκοψε οκτώ σουτ και έκανε μόλις επτά λάθη. 4-6 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 10-8 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 15-19 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες για τις δύο ομάδες, 21-21 τα φάουλ και 22-21 οι βολές για τις δύο ομάδες.

Με την κλασική του πεντάδα (Γουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Πίτερς, Φαλ) άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που κράτησε χαμηλά το τέμπο, πήγε σε μεγάλες επιθέσεις και "χτύπησε" προς τα τέλη της περιόδου με διαδοχικά τρίποντα από Κάναν, Πίτερς και Γουόκαπ για το 13-20. Στο φινάλε του δεκαλέπτου οι Πειραιώτες είχαν έξι επιθετικά ριμπάουντ και 11/19 σουτ, την ώρα που η Μακάμπι δεν έβρισκε περιφερειακό σουτ.

Η είδηση της βραδιάς ήταν η επιστροφή του Σίκμα που σκόραρε κατά ριπάς (8 πόντοι από 4/5 δίποντα σε τέσσερα λεπτά), αλλά έγινε και στόχος της Μακάμπι στην άμυνα. Το σκορ ανέβηκε στις αρχές της δεύτερης (30-41 στο 14'), με τον Πίτερς να κάνει για ακόμα μία βραδιά σπουδαία δουλειά στο σκοράρισμα, αλλά και με τον Γουίλιαμς-Γκος που ήταν επίσης on fire να αποχωρεί με τραυματισμό στο 15'. Οι ερυθρόλευκοι κυριάρχησαν μέχρι το ημίχρονο και με 15 ασίστ για πέντε λάθη, το +15 έμοιαζε φυσιολογικό.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε το ίδιο καλά στο δεύτερο μέρος, δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικός απέναντι στην πίεση και στη δύναμη της Μακάμπι, βρήκε όμως και πάλι τα πατήματά του και πήγε στο +14 (60-46) με συνεργασία Γουόκαπ - Πίτερς που έπαιζαν με τρία φάουλ ο καθένας. Αμέσως μετά ο δεύτερος χρεώθηκε με το τέταρτο φάουλ του σε διεκδίκηση ριμπάουντ, διαμαρτυρήθηκε, χρεώθηκε με τεχνική ποινή και αποχαιρέτησε τον αγώνα πρόωρα, με 13 πόντους σε 23:32.

Με πολύ περιορισμένο ροτέισον πια, ο Ολυμπιακός χρησιμοποίησε και το δεύτερο challenge του και το έχασε κι αυτό στο 31'. Όλα έμοιαζαν ανάποδα για τους Πειραιώτες, μέχρι ο Παπανικολάου να πάρει κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ, να πασάρει στον Γουόκαπ και να τον δει να γράφει το 66-74 στο 37'. Ακολούθησε χάος, με τον Γουόκαπ να σκοράρει για το 72-76 και τον Σόρκιν να έχει στα 26.3" βολές για το 74-76. Ο Μπαρτζώκας κάλεσε timeout, ο Μπραζντέικις κέρδισε φάουλ, έβαλε την πρώτη, έχασε τη δεύτερη, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ κι ο Κάναν καθάρισε με 2/2 τη μπουγάδα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Ράκις, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-27, 36-51, 55-64, 74-79

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 5 (1/3 δίποντα, 3/4 βολές), Γουέμπ 10 (2), Μπράουν 5 (2/6 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 1/1 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μένκο, Σόρκιν 16 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές), Ντιμπαρτολομέο 2, Ριβέρο 10 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/1 βολή), Κοέν 3 (1), Νίμπο 5 (1/1 δίποντο, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπλατ 13 (5/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κόλσον 5 (2/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 13 (5/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 8 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 2 ασίστ σε 6:33), Κάναν 10 (2/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Λούντζης 3, Λαρεντζάκης 4 (4/4 βολές), Φαλ 10 (4/7 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπραζντέικις 13 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίκμα 8 (4/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι Τελ Αβίβ: 20/33 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 16/22 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 12 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 8 μπλοκ, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 22/43 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 14/21 βολές, 42 ριμπάουντ (24 αμυντικά - 18 επιθετικά), 21 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 9η αγωνιστική η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα υποδεχθεί ξανά στο Βελιγράδι τη Φενέρμπαχτσε (16/11 στις 21:05), ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει με τον Ερυθρό Αστέρα (16/11 στις 21:15).