FIBA WORLD CUP

Λιθουανία-Κίνα: 78-67

Κλέιζα

Συνεχίζεται η αήττητη πορεία της Λιθουανίας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, αφού με ηγέτη τον Λίνας Κλέιζα επικράτησε με 78-67 της Κίνας και προκρίθηκε στους "8" του Μουντομπάσκετ.

Ο Λιθουανός πρώην άσος του Ολυμπιακού ήταν εκπληκτικός και με 30 πόντους και 9 ριμπάουντ οδήγησε την ομάδα τους στην επόμενη φάση.

Άξιος συμπαραστάτης του Κλέιζα ήταν ο Γκετσεβίτσιους με 14 πόντους, ενώ ο Ουέι είχε 21 πόντους, με τον Γιανλιάν να μένει στους 11 όσους είχε και ο Ζι Ζι.

Το ξεκίνημα του ματς άνηκε στους Κινέζους που όχι μόνο προηγήθηκαν με 9-4 λίγο προν τα μισά της περιόδου με πρωταγωνιστή τον Ζι Ζι, αλλά συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά που έφτασε στο +11 (5-16 με τον Σουν Γιάε).

Σ' εκείνο το σημείο άρχισαν να αντεπιτίθενται οι Λιθουανοί που με τους Κλέιζα και Γιασάιτις πλησίασαν στους 2 πόντους (19-17), πριν ο Λιου Γουέι διαμορφώσει το 22-17 του δεκαλέπτου.

Ξανά στο +9 (29-20) έφτασαν οι Κινέζοι στη δεύτερη περίοδο, αλλά στη συνέχεια οι "πράσινοι" επέστρεψαν και με επιμέρους σκορ 2-16 κατάφεραν να προηγηθούν με 36-31. Οι Κινέζοι επέστρεψαν και τελικά το ημίχρονο έληξε με σκορ 43-40 για την ομάδα του Κεμζούρα.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ντέρμπι για 4 λεπτά, αλλά με το σκορ 48-48 η Λιθουανία έκανε σερί 11-0 και προηγήθηκε με 59-48 2' πριν το τέλος της περιόδου που ολοκληρώθηκε με σκορ 64-51.

Την τελευταία της προσπάθεια να γυρίσει το ματς έκανε η Κίνα στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε με τους Λιού Γουέι και Ζι Ζι να πλησιάσει στους 5 πόντους (67-62) 5 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Λίνας Κλέιζα όμως δεν ήταν διατεθειμένος να αφήσει τους αντιπάλους να πλησιάσουν περισσότερο.

Σημειώνοντας 10 πόντους ως το τέλος του ματς, ο δυναμικός φόργουορντ οδήγησε την ομάδα του στην τελική επικράτηση με 78-67 και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 43-40, 64-51, 78-67

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Λιθουανία: Καλνιέτις 11 (2), Μασιούλις, Πότσιους 7 (1), Γκετσεβίτσιους 14 (3), Ντελινινκάιτις 3 (1), Γιασάιτις 4, Κλέιζα 30,Κλιμαβίτσιους, Γιανκούνας 5, Γιαφτόκας 4

Κίνα: Τζινγιούι, Βέι 21 (3), Ουάνγκ 10 (1), Γιούε 9, Γιανλιάν 11, Ζιζί 11, Πενγκ 5 (1)