NBA

Λέικερς - Θάντερ 104-107: Νέα σφαλιάρα της Οκλαχόμα Σίτι, με ανατροπή από το -19

Ο Ντάριους Μπέιζλι σε αγώνα των Θάντερ με τους Λέικερς
Ο Ντάριους Μπέιζλι σε αγώνα των Θάντερ με τους Λέικερς Ⓒ 2021 MARCIO JOSE SANCHEZ/ ASSOCIATED PRESS

Οι Θάντερ σόκαραν για 2η φορά μέσα σε μία εβδομάδα τους Λέικερς, αυτή τη φορά στο Λ.Α, πάλι με ανατροπή, επιστρέφοντας από το -19 για να πάρουν την νίκη με 107-104.

Οι Θάντερ το ξανάκαναν! Μία εβδομάδα μετά την νίκη τους στην Οκλαχόμα Σίτι με 123-115 επί των Λέικερς όπου επέστρεψαν από το -26, οι Θάντερ ταπείνωσαν ξανά τους Λέικερς, αυτή την φορά στο Λος Άντζελες, επίκρατώντας με 104-107, ανατρέποντας αυτή τη φορά διαφορά 19 πόντων! Μετά από αυτή την νίκη η Οκλαχόμα Σίτι έχει ρεκόρ 2-6, με τις μοναδικές νίκες της δηλαδή να έχουν έρθει κόντρα στους Λέικερς, που έχουν ρεκόρ 5-4.

Ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 28 πόντους (11 στην τέταρτη περίοδο) ήταν ο ηγέτης των Θάντερ, με τον Λου Ντορτ να προσθέτει 17 πόντους και τους Ντάριους Μπέιζλι και Τάι Ζερόμ από 14 πόντους, ενώ ο Κέντρικ Γουίλιαμς είχε 13 πόντους, 9 εκ των οποίων στην τέταρτη περίοδο. Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι αγωνίστηκε 10 λεπτά και έμεινε άποντος με 0/4 σουτ και 4 ριμπάουντ.

Για τους Λέικερς - που παρατάχθηκαν χωρίς τον ΛεΜπρόν Τζέιμς - ο Άντονι Ντέιβις είχε 29 πόντους και 18 ριμπάουντ, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ 27 πόντους (αλλά και ένα μοιραίο λάθος όταν έχασε την μπάλα σε ένα drive που επιχείρησε με το σκορ στο 101-103 και ένα χαμένο τρίποντο στο τέλος που θα έστελνε τον αγώνα στην παράταση) και ο Καρμέλο Άντονι 21 πόντους.

Όσο για το παιχνίδι, αυτό ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Λέικερς, οι οποίοι έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο δωδεκάλεπτο ξέφυγαν με 44-25 στην δεύτερη περίοδο. Οι Θάντερ ωστόσο απάντησαν τότε άμεσα και μείωσαν σε 52-48, δείχνοντας ότι το ματς θα είχε πολύ δρόμο ακόμα.

Οι Λέικερς είχαν γενικά το πάνω χέρι στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους. Στα μέσα της τέταρτης περιόδου όμως οι Θάντερ κατάφεραν χάρη σε ένα σερί 12-0 να περάσουν μπροστά με 84-87, ενώ λίγο αργότερα κατάφεραν χάρη σε ένα νέο σερί 8-0 να ξεφύγουν με 95-101 με 78 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, το λάθος του Γουέστμπρουκ με το σκορ στο 101-103 και ένα κάρφωμα του Ντορτ έκαναν το σκορ 101-105. Ακολούθησε τρίποντο του Καρμέλο Άντονι για το 104-105 και 2 βολές του Ντορτ για το 104-107, με τον Γουέστμπρουκ να αστοχεί στο τέλος σε τρίποντο που θα μπορούσε να στείλει τον αγώνα στην παράταση, σε ένα συγκλονιστικό φινάλε.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-21, 52-48, 80-72, 104-107

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 29 (18 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπέιζμορ 2, Τζόρνταν 1, Γουέστμπρουκ 27 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπράντλεϊ 9 (1), Άντονι 21 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Χάουαρντ 2, Ρόντο, Έλινγκτον 3 (1/5 τρίποντα), Μονκ 2, Ριβς 8 (2)

ΘΑΝΤΕΡ: Μπέιζλι 14 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντορτ 17 (3/11 τρίποντα), Φέιβορς 10 (11 ριμπάουντ), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 28 (4 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκίντεϊ 5 (2/9 σουτ, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ρόμπινσον-Ερλ, Ποκουσέβσκι, Γουίλιαμς 13 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μουσκάλα 6 (1), Μαλεντόν, Ζερόμ 14 (3)