NBA

Λέικερς - Σέλτικς 118-122: Ο Τέιτουμ έσβησε τους Λεμπρόν και Ντέιβις στην παράταση

Οι Τζέισον Τέιτουμ και Ντέρικ Γουάιτ πανηγυρίζουν στη διάρκεια του αγώνα με τους Σέλτικς AP PHOTO/JAE C. HONG

Οι Λέικερς έκαναν τεράστια προσπάθεια, επιστρέφοντας στα μέσα της τρίτης περιόδου από το -20 (81-61), αλλά μ' έναν Τέιτουμ να σπάει τα κοντέρ σκοράροντας 41 πόντους οι Σέλτικς έφυγαν με τη νίκη (122-118) από το Λος Άντζελες.

Η πιο παραδοσιακή rivarly στο NBA είναι αυτή μεταξύ των Λέικερς και των Σέλτικς. Άρα κάθε νέο παιχνίδι τους κουβαλά ένα μέρος αυτής. Πόσο μάλλον ένα παιχνίδι που έχει οδηγηθεί στην παράταση και κρίνεται οριακά.

Κάπως έτσι ήρθε το 122-118 των Κελτών στην έδρα των Λιμνάνθρωπων. Ένα αποτέλεσμα που σταμάτησε την αιμορραγία των δύο διαδοχικών ηττών τους διατήρησε μπροστά από τους δεύτερους Μπακς στην Ανατολική Περιφέρεια.

Αλήθεια είναι πως οι Λέικερς έκαναν απίστευτη προσπάθεια για να γυρίσουν το ματς. Έχαναν με διψήφιες διαφορές από το πρώτο μισό του αγώνα και βρέθηκαν στο -20 (81-61) στα μέσα της τρίτης περιόδου, προτού φτάσουν να διεκδικήσουν με αυξημένες πιθανότητες τη νίκη στην κανονική περίοδο μ' ένα εκπληκτικό ντεμαράζ που τους έφερε να προηγηθούν ακόμη 106-93 (45-12)!

Παρά το σοκ που είχαν υποστεί, οι Σέλτικς αντέδρασαν μεθοδικά και επιβίωσαν πρώτα με τις άστοχες βολές του Άντονι Ντέιβις και κατόπιν με το σουτ του Τέιτουμ στα 16.6'' πριν από τη λήξη. Αφού ισοφάρισαν, κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ στην έξτρα περίοδο και να πανηγυρίσουν μια εξαντλητική νίκη, που κλειδώθηκε μ' ένα πολύ μεγάλο σουτ του Τζέιλεν Μπράουν (122-114). Την ίδια ώρα ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έχανε τα δικά του ανοικτά σουτ και οι Λέικερς έπεσαν στο 11-16

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-37, 50-65, 82-88, 110-110, 118-122 παρ.

ΛΕΪΚΕΡΣ: Ντέιβις 37 (12 ριμπάουντ), Τζέιμς 33 (3/11 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπέβερλι 6 (2/3 τρίποντα), Σρούντερ 2, Γουόκερ 7 (1/1 τρίποντο), Μπράουν 2, Μπράιαντ 4, Γουέστμπρουκ 20 (1/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ριβς 4 (5 ασίστ), Ναν 3

ΣΕΛΤΙΚΣ: Γκρίφιν 6 (0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ) Τέιτουμ 44 (5/10 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σμαρτ 18 (4/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουάιτ 10 (2/4 τρίποντα), Μπράουν 25 (3/7 τρίποντα, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς 9 (3/5 τρίποντα), Χάουζερ 3 (1/4 τρίποντα), Κορνέ 2 (7 ριμπάουντ), Μπρόγκντον 5 (1/2 τρίποντα, 6 ασίστ)