ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA

Λέικερς - Μπακς 116-131: Επίδειξη δύναμης στο Λ.Α με 44αρα του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς Ⓒ 2022 JOHN MCCOY/ ASSOCIATED PRESS

Μαγικοί Μπακς στο Λ.Α, προηγήθηκαν ακόμα και με 30 πόντους διαφορά κόντρα στους Λέικερς και πήραν την νίκη με 131-116. Ασταμάτητος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 44 πόντους, 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Οι Μπακς ήταν βγαλμένοι από όνειρο. Το δικό τους όνειρο όμως ήταν ο εφιάλτης των Λέικερς, με το Μιλγουόκι να κάνει πάρτι μέσα στο Λ.Α και να επικρατεί άνετα με 116-131, σε ένα ματς που έφτασε ακόμα και στο +30.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν απολαυστικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 44 πόντους με 17/20 σουτ (2/2 τρίποντα), 8/13 βολές, 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ, οι Μπόμπι Πόρτις (23 πόντοι) και Κρις Μίντλετον (21 πόντοι) ακολούθησαν και το Μιλγουόκι δεν άφησε ποτέ κανένα περιθώριο στους Λέικερς, ξεφεύγοντας από νωρίς με διψήφια διαφορά, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη. Βελτίωσε έτσι το ρεκόρ τους στο 35-21, παραμένοντας στην 2η θέση της Ανατολής, με τους πρώτους Χιτ να έχουν ρεκόρ 35-20.

Για τους Λέικερς, που πλέον έχουν ρεκόρ 26-29, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 27 πόντους, ο Άντονι Ντέιβις 22 πόντους και ο Μαλίκ Μονκ 20 πόντους.

Επόμενος αγώνας των Μπακς είναι τα χαράματα της Παρασκευής (11/2) ώρα Ελλάδας στο Φοίνιξ κόντρα στους Σανς, στην επανάληψη των περσινών τελικών του NBA.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ξεκίνησε αγριεμένα το ματς με τάπες στους Γουέστμπρουκ και Ντέιβις. Και αυτή ήταν μόνο η αρχή, αφού σημείωσε τους 11 από τους 17 πόντους των Μπακς για το αρχικό 12-17 πριν περάσει στον πάγκο για ανάσες. Ακόμα και με αυτόν όμως να ξεκουράζεται, το Μιλγουόκι συνέχισε να έχει το προβάδισμα και για την ακρίβεια το διεύρυνε, ξεφεύγοντας με 15-26.

Λίγο αργότερα μάλιστα ο Γιάννης επέστρεψε στο παρκέ και η διαφορά ανέβηκε στους 16 πόντους (20-36), με τους Μπακς να κλείνουν τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 24-38. Όσο για τον Γιάννη; Ήταν - στατιστικά - (σχεδόν) τέλειος: 13 πόντοι με 4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κοψίματα!

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Μπακς να είναι ακόμα καλύτεροι και να ξεφεύγουν με 28-51 και με 33-54 λίγο αργότερα, με τον Μίντλετον να φτάνει τους 18 πόντους, προκαλώντας τρόμο στο Λ.Α. Ήταν μάλιστα τόσο καλοί, που ο Γιάννης δεν πήρε καν σουτ στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου και όταν πέρασε στον πάγκο για ανάσες αυτοί συνέχισαν να ανεβάζουν την διαφορά, ξεφεύγοντας με 40-64, με τον Μίντλετον να έχει ήδη 18 πόντους. Και κάπου εκεί επέστρεψε πάλι στο παρκέ ο Γιάννης.

Με τον "Greek Freak" να αναλαμβάνει πλέον το βάρος στην επίθεση, οι Μπακς διατήρησαν την διαφορά τους με άνεση, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο όντες μπροστά στο σκορ με 56-78. Ο δε Γιάννης είχε πλέον 23 πόντους με 8/8 σουτ (2/2 τρίποντα), ο δε Μίντλετον 21 πόντους, με το Μιλγουόκι να είναι απολαυστικό.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε κάπως νωθρά για τις δύο ομάδες. Αυτό ίσχυε όμως μέχρι ξαφνικά να πάρει φωτιά ο Μπόμπι Πόρτις, ο οποίος ευστόχησε σε τρία μαζεμένα τρίποντα, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 30 πόντους (69-99), με τον Γιάννη την ίδια στιγμή να έχει φτάσει τους 27 πόντους, προσφέροντας όμορφες φάσεις.

Οι Λέικερς απάντησαν με ένα σερί 8-0 για να μειώσουν σε 77-99, ωστόσο το Μιλγουόκι συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στο ματς, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο προηγούμενο με 85-109, με τον Γιάννη να έχει ήδη 31 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τους Λέικερς να παλεύουν να γυρίσουν το ματς και να μειώνουν σε 96-115. Και δεν έμειναν εκεί, αφού - παρά το γεγονός ότι ο ΛεΜπρόν πέρασε στον πάγκο για ανάσες - συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και κατέβασαν την διαφορά στους 12 πόντους (108-118) με 5 λεπτά να μένουν για το φινάλε του αγώνα, όταν και επέστρεψε ο Τζέιμς στο ματς. Δεν έμελλε όμως να κάνουν τίποτα άλλο.

Οι Μπακς απάντησαν άμεσα με ένα επιμέρους σκορ 7-1 για να ξεφύγουν με 109-125, δείχνοντας να ελέγχουν το ματς. Οι Λέικερς συνέχισαν να παλεύουν, μείωσαν σε 116-127, ωστόσο δεν μπόρεσαν τελικά να φανούν πιο απειλητικοί.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-38, 56-78, 85-109, 116-131

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΪΚΕΡΣ (Φρανκ Βόγκελ): Ντέιβις 22 (9 ριμπάουντ), Τζέιμς 27 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Αρίζα 7 (1), Γουέστμπρουκ 10 (3/11 σουτ, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μονκ 20 (3/10 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζόνσον 16 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπράντλεϊ, Ριβς 10 (2), Χόρτον-Τάκερ 4 (5 ριμπάουντ

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Γ. Αντετοκούνμπο 44 (15/18 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 8/13 βολές, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίντλετον 21 (8/19 σουτ, 3/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πόρτις 23 (5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 15 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Άλεν 12 (1), Μαμουκελασβίλι, Θ. Αντετοκούνμπο, Μονρό, Μάθιους, Κόνατον 8 (2), ΝτιΒιντσέντζο 8 (1), Γουίγκιτον

Τα ομαδικά στατιστικά των Λέικερς: 34/53 δίποντα, 10/32 τρίποντα, 18/30 βολές, 41 ριμπάουντ, 28 ασίστ, 7 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 37/60 δίποντα, 15/36 τρίποντα, 12/20 βολές, 42 ριμπάουντ, 31 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 11 λάθη

TAGS ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ NBA NBA ΗΠΑ ΛΕΙΚΕΡΣ ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΛΕΜΠΡΟΝ ΤΖΕΙΜΣ