NBA

Λέικερς - Χιτ 108-111: Μυθικός Μπάτλερ, μείωσε σε 3-2 το Μαϊάμι

Ο Τζίμι Μπάτλερ με τον ΛεΜπρόν Τζέιμς AP PHOTO/JOHN RAOUX

Με τον Τζίμι Μπάτλερ να πραγματοποιεί μαγική εμφάνιση και να κοιτάει στα μάτια τον ΛεΜπρόν, οι Χιτ νίκησαν με 111-108 τους Λέικερς και μείωσαν σε 3-2 την σειρά.

Οι σκληροί του Μαϊάμι είναι ακόμα ζωντανοί! Τρομεροί οι Χιτ, νίκησαν με 111-108 τους Λέικερς και μείωσαν σε 3-2 την σειρά των τελικών, δείχνοντας ότι το λέει η καρδιά τους.

Με οδηγό τον ανεπανάληπτο Τζίμι Μπάτλερ (35 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα) και συνοδοιπόρους του τους Ντάνκαν Ρόμπινσον (26 πόντοι) και Κέντρικ Ναν (14 πόντοι), οι Χιτ έδειξαν στους Λέικερς ότι δεν θα πέσουν εύκολα.

Όι Λέικερς από την πλευρά τους είδαν τον ΛεΜπρόν να κάνει μαγικά πράγματα (40 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και τον Ντέιβις να τραυματίζεται δύο φορές αλλά να προσφέρει 28 πόντους και 12 ριμπάουντ. Στο τέλος όμως, με το σκορ στο 108-109 είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αλλά ο Ντάνι Γκριν αστόχησε σε τρίποντο και στην εξέλιξη της φάσης ο Μαρκίφ Μόρις έκανε λάθος, με τον Τάιλερ Χίρο να διαμορφώνει στην συνέχεια το τελικό σκορ.

Ο MVP

Ο Τζίμι Μπάτλερ ήταν μαγικός. Με την ομάδα του να παίζει για την... ζωή της, ο σταρ των Χιτ έδωσε ό,τι είχε, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 35 πόντους, 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ και 5 κλεψίματα σε 47 λεπτά συμμετοχής, σε μία συγκλονιστική εμφάνιση.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Ντουάιτ Χάουαρντ δεν έχει σπουδαίο ρόλο στους Λέικερς. Σε αυτή την ομάδα είναι ο τύπος που προσπαθεί να εκνευρίσει τους αντιπάλους. Στο Game 5 όμως εκνεύρισε (δύο φορές) τον λάθος τύπο: Τον Τζίμι Μπάτλερ, με τον οποίο ήρθε στα χέρια στην πρώτη περίοδο και του έκανε ένα σκληρό φάουλ στην τρίτη. Και οι Λέικερς πλήρωσαν το τίμημα.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Σε ένα παιχνίδι με τεντωμένα νεύρα, οι Χιτ ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 21/22 βολές και 26 ασίστ, δείγμα πως ό,τι και να γινόταν, θα νικούσαν ή θα έχαναν ως μία ομάδα που δεν τα παρατάει ποτέ.

Ενδιαφέρον στατιστικό είναι ότι οι έξι από τους εφτά παίκτες του Μαϊάμι που χρησιμοποιήθηκαν είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ενώ ο έβδομος (Ιγκουοντάλα) ήταν άποντος.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Οι Χιτ ήταν οι πρώτοι που πήραν μία μικρή διαφορά, ξεφεύγοντας με 7-11, με τους Λέικερς να απαντούν με ένα σερί 8-0 και να περνούν μπροστά στο σκορ με 16-11. Οι Χιτ όμως αντέδρασαν λίγο αργότερα με ένα δικό τους σερί 9-0 και πέρασαν μπροστά με 18-22, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 24-25.

Έχοντας το μομέντουμ, οι Χιτ μπήκαν δυνατά στην δεύτερη περίοδο και ξέφυγαν με 27-36, ενώ λίγο αργότερα ανέβασαν την διαφορά στους 11 πόντους (30-41 και 39-50). Οι Λέικερς όμως απάντησαν με ένα σερί 8-0 και μείωσαν σε 47-50, με τις δύο ομάδες έκτοτε να ανταλλάσουν καλάθια και το Μαϊάμι να κλείνει το πρώτο ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 56-60.

Το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου έμοιαζε με διαγωνισμό τριπόντων, με τους δύο αντιπάλους να σκοράρουν συνεχώς πίσω από την γραμμή των 7.25 μέτρων και τους Λέικερς να ισοφαρίζουν σε 70-70. Το Μαϊάμι κατάφερε τότε με ένα μικρό ξέσπασμα να ξεφύγει με 70-78, ωστόσο οι Λέικερς απάντησαν (ξανά) άμεσα μειώνοντας σε 77-78. Το Μαϊάμι όμως έκλεισε πιο δυνατά την τρίτη περίοδο - πετυχαίνοντας μεταξύ άλλων δύο... τετράποντα (τρίποντο και φάουλ) με τους Κράουντερ και Ρόμπινσον - πηγαίνοντας στην τέταρτη περίοδο έχοντας προβάδισμα 6 πόντων (82-88).

Οι Χιτ μπήκαν ξανά δυνατά στην τέταρτη περίοδο ξεφεύγοντας με 82-93. Κάπου εκεί όμως ήρθε το ξέσπασμα των Λέικερς, οι οποίοι χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 17-3 πέρασαν μπροστά με 99-96. Το Μαϊάμι όμως έδειξε ξανά χαρακτήρα και με σερί 5-0 έκανε το σκορ 99-101.

Έκτοτε το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μονομαχία των Τζέιμς και Μπάτλερ, οι οποίοι σημείωσαν εναλλάξ μεγάλα καλάθια, θέλοντας να δώσουν τη νίκη στην ομάδα τους. Στο τέλος, ο Μπάτλερ απλώς έβαλε ένα καλάθι παραπάνω, ο Ντάνι Γκριν αστόχησε σε τρίποντο λίγο πριν το τέλος του αγώνα και ο Χίρο διαμόρφωσε το τελικό 108-111.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 56-60, 82-88, 108-111

ΛΕΪΚΕΡΣ (Βόγκελ): Ντέιβις 28 (2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ), Τζέιμς 40 (6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Χάουαρντ 2, Γκριν 8 (2), Κάλντγουελ-Πόυπ 16 (3), Μόρις, Κούζμα 7 (3/10 σουτ), Ρόντο 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καρούσο 3

ΧΙΤ (Σπόλστρα): Αντεμπάγιο 13, Μπάτλερ 35 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ), 5 κλεψίματα), Κράουντερ 11 (2/9 τρίποντα), Ρόμπινσον 26 (7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χίρο 12 (2), Ιγκουοντάλα (6 ριμπάουντ), Ναν 14 (2)