STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Λάρισα - Κολοσσός 83-82: Οι Θεσσαλοί θριάμβευσαν στην παράταση και προκρίθηκαν στα ημιτελικά για πρώτη φορά

BASKET LEAGUE 2021-2022 / PLAY OFF /  -  (  / EUROKINISSI)
BASKET LEAGUE 2021-2022 / PLAY OFF / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Την πρόκρισή της στα ημιτελικά της Stoiximan Basket Leagueγια πρώτη φορά πανηγύρισε η Λάρισα που θριάμβευσε απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου εντός έδρας (83-82) και έκανε το 2-0 στην μεταξύ τους σειρά. Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός - Άρης.

Μεγάλες στιγμές ζει η Λάρισα που άντεξε κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου στο δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι και πήρε τη νίκη στην παράταση (83-82) μαζί και την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Το ματς ήταν συγκλονιστικό και οι γηπεδούχοι πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις, βρίσκοντας στο πρόσωπο του Μούντι τον ηγέτη τους. Ο βραχύσωμος γκαρντ έβαλε κρίσιμες βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα καθώς επίσης και το λέι απ της ισοφάρισης οδηγώντας το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι έκαναν τεράστια ανατροπή , έτρεξαν ένα σερί 11-2 στα τελευταία δύο λεπτά και έμειναν ζωντανοί στο ματς.

Στην παράταση οι δύο ομάδες ήταν κοντά, με την Λάρισα όμως να κερδίζει τη μάχη των βολών, τον Μίλερ να χάνει το καλάθι της νίκης και να στέλνει την ομάδα της Θεσσαλίας στα ημιτελικά. Κορυφαίος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ζάρας με 18 πόντους και 4/9 τρίποντα, ενώ ο Μούντι είχε 15 και ο Μάριτς 16. Για τον Κολοσσό πρώτος σκόρερ ήταν ο Φλόιντ με 23 πόντους.

Η διάθεση των παικτών της Ρόδου ήταν εμφανής από τα πρώτα κι όλας λεπτά του αγώνα εκεί όπου οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη πάλεψαν για κάθε κατοχή, βρήκαν μεγάλα σουτ και έπαιξαν σκληρά στην άμυνα. Από την άλλη η Λάρισα δεν είχε την ίδια ενέργεια, όπως στο πρώτο παιχνίδι και έχασε αρκετά αμυντικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα να βρεθεί από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ. Ένα 8-0 σερί των Θεσσαλών έφερε το ματς στο -4, με τον Μούντι να αναλαμβάνει δράση.

Ο Κολοσσός αποσπάστηκε εκ νέου, όμως οι Θεσσαλείς δεν το επέτρεψαν. Έτρεξαν νέο σερί, αυτή τη φορά 9-0 και έφεραν το ματς στα ίσα (31-31). Οι Ροδίτες είχαν το πάνω χέρι στα επιθετικά ριμπάουντ (9-2), όμως οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι στα κλεψίματα (5-2).

Το ντέρμπι κράτησε και στο δεύτερο μισό, με τον Κολοσσό να παλεύει να χτίσει ένα προβάδισμα. Τα λάθη, σε συνδυασμό με το μομέντουμ που είχε αποκτήσει η Λάρισα δεν το επέτρεψαν, με τον Ζάρα να κάνει τη διαφορά από την περιφέρεια. Η Λάρισα έμεινε κοντά, ενώ ένα κρίσιμο τρίποντο του Παπαντωνίου στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έβαλε "φωτιά" στο ματς (57-59). Η Λάρισα μείωσε στο δίποντο, την ώρα που οι 1/2 βολές του Τιλί έδωσαν ζωή στους γηπεδούχους. Ο Μούντι έδωσε τη λύση στη Λάρισα με βολές και ένα λέι απ και έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί η Λάρισα είχε το πάνω χέρι χάρη στις δύο βολές που πέτυχε στο ξεκίνημα, την ώρα που η άμυνά της έκρινε πολύτιμες κατοχές. Ο Κολοσσός πληγώθηκε από τα φάουλ καθώς τρεις παίκτες της αποβλήθηκαν με πέντε φάουλ, με δύο λεπτά να απομένουν στο ρολόι. Η Λάρισα κέρδισε τη μάχη των βολών, ο Κολοσσός έχασε την ευκαιρία για καλάθι-νίκης με τον Μίλερ και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν έξαλλα την πρόκριση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Κάρδαρης, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 32-35, 54-59, 72-72 (κ.α), 83-82

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Κρουμπάλι 10 (2/7 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Ζάρας 18 (4/9 τρίποντα), Καράμπελας 7 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Μάριτς 16 (4/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Μούντι 15 (2/9 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσαϊρέλης 10 (6/7 βολές), Γκριν, Παπαντωνίου 3 (1), Μπέρζινς 4 (7 ριμπάουντ)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροφ 5 (1), Γουίλιαμς 6 (1), Τιλί 13 (5/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Χατζηδάκης 1, Ποτ 13 (4/5 δίποντα, 6 ασίστ), Πράπας, Μαργαρίτης 7 (1), Μίλερ 6 (5 λάθη), Φλόιντ 23 (4/13 δίποντα, 15/17 βολές, 4 λάθη), Σλαφτσάκης 6, Οικονομόπουλος 2

Ομαδικά στατιστικά - Λάρισα: 13/35 δίποντα, 8/28 τρίποντα, 33/43 βολές, 39 ριμπάουντ (23+16), 14 ασίστ, 13 λάθη, 10 κλεψίματα, 6 τάπες.

Ομαδικά στατιστικά - Κολοσσός: 17/39 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 27/34 βολές, 48 ριμπάουντ (29+19), 20 ασίστ, 17 λάθη, 9 κλεψίματα, 2 τάπες