ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

Κύπελλο Ελλάδας: Έγινε η κλήρωση για τη διοργάνωση των ερασιτεχνών, ο νικητής συμμετέχει στο Final 8

Κύπελλο Ελλάδας: Έγινε η κλήρωση για τη διοργάνωση των ερασιτεχνών, ο νικητής συμμετέχει στο Final 8
INTIME SPORTS

Το Κύπελλο αλλάζει μορφή και η κλήρωση της νέας διαδικασίας έγινε το μεσημέρι στα γραφεία της ΕΟΚ. Πρόκειται για το Κύπελλο ερασιτεχνών, ο νικητής του οποίου θα συμμετάσχει στο Final 8, μαζί με 7 ομάδες της Basket League.

Το μεσημέρι της Πέμπτης πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της ΕΟΚ η κλήρωση του Κυπέλλου Ελλάδας ερασιτεχνών στους άνδρες για τη σεζόν 2022/23. Η 1η αγωνιστική της Α' φάσης θα διεξαχθεί την Τετάρτη 21 Σεπτεμβρίου με τις ομάδες της Γ' και της Β' Εθνικής ενώ στη Β' Φάση του Κυπέλλου θα συμμετέχουν και οι ομάδες της Α2 Ανδρών.

Στη Γ' Φάση του Κυπέλλου θα πάρουν μέρος τα τέσσερα σωματεία που θα προκριθούν από την Β' φάση. Αυτά θα σχηματίσουν τα δύο ζεύγη των ημιτελικών και ο νικητής του τελικού θα συμμετέχει στην Δ' Φάση (Final Eight), κάτι που θα δούμε για πρώτη φορά στο Κύπελλο Ελλάδας.

Εκεί, στο Final Eight θα πάρουν μέρος οκτώ (8) σωματεία, ο νικητής της Γ' φάσης (δηλαδή ο κάτοχος του τίτλου στο Κύπελλο ερασιτεχνών) και τα σωματεία της Basket League που έχουν καταταγεί στις θέσεις 1-7 μετά από το τέλος του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος. Οι ομάδες αυτές θα σχηματίσουν τα τέσσερα ζεύγη των προημιτελικών και θα συμμετέχουν στο Final Eight του θεσμού.

Κύπελλο Ανδρών

Όμιλος Νότου Γ' Εθνικής - Α' Φάση 1η αγωνιστική - Τετάρτη 21/09/22

  • ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ - ΑΟ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ ΡΑΦΗΝΑΣ
  • ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ - ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ
  • ΓΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ - ΑΣ ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
  • ΑΟ ΑΧΑΙΑΣ Η ΓΑΛΗΝΗ - ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
  • ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΑΟ Ν. ΨΥΧΙΚΟΥ - ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΣ ΕΣΠΕΡΟΣ
  • ΚΑΠ - ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
  • ΑΣ ΣΦΗΚΑ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ - ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ
  • ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ - ΑΟ ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980
  • ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ - ΓΑΕΤ ΔΙΩΝ Ο ΚΥΠΑΡΙΣΣΕΥΣ
  • Α/Α ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ

Όμιλος Βορρά Γ' Εθνικής - Α' Φάση 1η αγωνιστική - Τετάρτη 21/09/22

  • ΑΣ ΔΙΓΕΝΗΣ ΛΑΚΚΩΜΑΤΟΣ - ΠΑΟΚ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
  • ΑΠΣ ΚΟΥΠΑ ΚΙΛΚΙΣ - ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ
  • ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ - ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ
  • ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ - ΣΑΑΚ ΑΝΑΤΟΛΙΑ
  • ΓΣ ΣΟΦΑΔΩΝ - ΑΓΣ ΤΟ ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ
  • ΓΣ ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ - ΑΣ ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
  • ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ - ΑΣ ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΚΕ
  • ΜΕΝΤ - ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ
  • ΦΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ - ΑΣ ΝΙΚΑΙΑ 2012

Όμιλος Νότου Β' Εθνικής - Α' Φάση 1η αγωνιστική - Τετάρτη 21/09/22

  • ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ - ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ
  • ΓΣ ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ
  • ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ - ΟΦΗ
  • ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ - ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ
  • ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ - ΑΟ ΑΧΑΓΙΑ 82
  • ΑΠΑΣ ΝΑΞΟΥ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ - ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ
  • ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟΚ - ΑΟ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ
  • ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ - ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ
  • ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ
  • ΑΕ Ν. ΚΗΦΙΣΙΑΣ

Όμιλος Βορρά Β' Εθνικής - Α' Φάση 1η αγωνιστική - Τετάρτη 21/09/22

  • ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ - ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
  • ΕΣΠΕΡΟΣ ΓΣ ΛΑΜΙΑΣ - ΜΓΣ ΓΕΦΥΡΑΣ
  • ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΑΣ ΒΙΚΟΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
  • ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ ΕΚ - ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
  • ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ - ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ
  • ΑΟ ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΔΕΚΑ
  • ΜΑΣ ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΤΡΙΚΑΛΑ BASKET
  • ΠΡΩΤΕΑΣ ΦΟ ΓΡΕΒΕΝΩΝ - ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ
  • A/A ΧΑΝΘ

Όμιλος Νότου Γ' Εθνικής - Α' Φάση 2η αγωνιστική - Κυριακή 25/09/22

*Στον όμιλο Νότου της Γ’ Εθνικής συμμετέχουν οι 9 νικητές της 1ης Αγωνιστικής με το ένα σωματείο που είχε εξαιρεθεί ως Α/Α.

  • Νικητής Α6 - Νικητής Α8
  • Νικητής Α4 - Νικητής Α1
  • Νικητής Α2 - Νικητής Α3
  • Νικητής Α5 - Νικητής Α7
  • Νικητής Α9 - ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ

Όμιλος Βορρά Γ' Εθνικής - Α' Φάση 2η αγωνιστική - Κυριακή 25/09/22

*Στον όμιλο Βορρά της Γ’ Εθνικής συμμετέχουν οι 9 νικητές της 1ης Αγωνιστικής με το ένα σωματείο που είχε εξαιρεθεί ως Α/Α.

  • Νικητής Α12 - Νικητής Α18
  • Νικητής Α10 - Νικητής Α16
  • Νικητής Α15 - Νικητής Α11
  • Νικητής Α13 - Νικητής Α14
  • A/A Νικητής Α17

Όμιλος Νότου Β' Εθνικής - Α' Φάση 2η αγωνιστική - Σάββατο 24/09/22

*Στον όμιλο Νότου της Β’ Εθνικής συμμετέχουν οι 9 νικητές της 1ης Αγωνιστικής και το σωματείο που είχε εξαιρεθεί ως Α/Α.

  • Νικητής Α20 - Νικητής Α19
  • Νικητής Α21 - Νικητής Α23
  • Νικητής Α26 - Νικητής Α22
  • Νικητής Α25 - Νικητής Α27
  • Νικητής Α24 - ΑΕ Ν. ΚΗΦΙΣΙΑΣ

Όμιλος Βορρά Β' Εθνικής - Α' Φάση 2η αγωνιστική - Σάββατο 24/09/22

*Στον όμιλο Βορρά της Β’ Εθνική συμμετέχουν οι 8 νικητές της 1ης Αγωνιστικής και το σωματείο που είχε εξαιρεθεί ως Α/Α στην 1η Αγωνιστική και κληρώνουμε τα 4 ζευγάρια (ένα σωματείο θα εξαιρεθεί ως Α/Α).

  • Νικητής Α31 - ΧΑΝΘ
  • Νικητής Α32 - Νικητής Α28
  • Νικητής Α33 - Νικητής Α34
  • Νικητής Α30 - Νικητής Α29
  • A/A Νικητής Α35

Όμιλος Γ' Εθνικής - Α' Φάση 3η αγωνιστική - Κυριακή 02/11/22

  • Νικητής Α39 - Νικητής Α37
  • Νικητής Α40 - Νικητής Α38
  • Νικητής Α42 - Νικητής Α41
  • Νικητής Α44 - Νικητής Α43
  • 58. Νικητής Α36 - Νικητής Α17

Β' Φάση Κυπέλλου Ελλάδας

Θα συμμετέχουν οι 16 ομάδες της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, οι 9 ομάδες που προκρίθηκαν από την 2η Αγωνιστική και το νικητή του αγώνα που είχε εξαιρεθεί από αυτήν την Αγωνιστική της Β' Εθνικής και οι 5 ομάδες που προκρίθηκαν από την 3η Αγωνιστική της Γ' Εθνικής της Α' Φάσης

Β' Φάση - 1η Αγωνιστική - Τετάρτη 12/10/2022

  • Νικητής Α53 - ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ ΑΣ
  • ΓΣ ΑΓΙΑΣ ΕΡΜΗΣ ΚΑΕ (ΛΑΡΙΣΑ ΚΑΕ) - ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ
  • Νικητής Α55 - ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ
  • ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ - ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ
  • Νικητής Α54 - ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ
  • Νικητής Α56 - ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ
  • Νικητής Α46 - ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ
  • Νικητής Α58 - Νικητής Α48
  • ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ - ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
  • Νικητής 45 - ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ
  • ΟΜΑΔΑ Β' ΕΘΝΙΚΗΣ Α.Α - ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ
  • Νικητής 50 - ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ
  • Νικητής 51 - Νικητής 52
  • Νικητής 47 - ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ
  • Νικητής 57 - ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ
  • Α/Α Νικητής 49

Β' Φάση - 2η Αγωνιστική - Τετάρτη 19/10/2022

Συμμετέχουν οι νικητές της 1ης Αγωνιστικής και η ομάδα που είχε εξαιρεθεί ως Α/Α από την 1η Αγωνιστική.

  • Νικητής Α49 - Νικητής Α73
  • Νικητής Α66 - Νικητής Α61
  • Νικητής Α71 - Νικητής Α69
  • Νικητής Α60 - Νικητής Α70
  • Νικητής Α65 - Νικητής Α72
  • Νικητής Α67 - Νικητής Α68
  • Νικητής Α63 - Νικητής Α64
  • Νικητής Α62 - Νικητής Α59

Β' Φάση - 3η Αγωνιστική - Τετάρτη 09/11/2022

Συμμετέχουν οι νικητές της 2ης Αγωνιστικής.

  • Νικητής Α80 - Νικητής Α75
  • Νικητής Α77 - Νικητής Α81
  • Νικητής Α74 - Νικητής Α78
  • Νικητής Α79 - Νικητής Α76

Δείτε ολόκληρη την διαδικασία της κλήρωσης

TAGS ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΟΚ
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ