STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Κολοσσός - Παναθηναϊκός 47-89: Πράσινο ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο και πρόκριση στα ημιτελικά

ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ ΧΑΡΗΣ/INTIME

Ένα επιθετικό ξέσπασμα 32 πόντων στην τρίτη περίοδο ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος έκανε το 2/2 κόντρα στον Κολοσσό και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Basket League, περιμένοντας να δει αν θα παίξει με Περιστέρι bwin ή ΑΕΚ.

Εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Παναθηναϊκός στη Ρόδο απέναντι στον Κολοσσό (47-89), εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκρισή του στα ημιτελικά της Basket League, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή της σειράς Περιστέρι bwin - ΑΕΚ. Οι πράσινοι ξεκίνησαν πολύ άσχημα το ματς, άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμό μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου και έκαναν ένα επιθετικό ξέσπασμα με 32 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο για να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη.

Πρώτος σκόρερ για το τριφύλλι ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος μέτρησε 23 πόντους (2/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές).

ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ

Αμφότερες οι ομάδες είχαν σημαντικές απουσίες και παρατάχθηκαν με διαφορετικά, από ό,τι συνήθως, σχήματα. Ο Κολοσσός δεν είχε στη διάθεσή του τους Μάνο Χατζηδάκη (θλάση), Μάικλ Ντίξον (μερική ρήξη έσω πλαγίου) και Δημήτρη Κατσίβελη (ρογμώδες κάταγμα στο σκαφοειδές), ενώ ο Παναθηναϊκός τιμώρησε τον Μπέικον για πειθαρχικό παράπτωμα και είδε τον Πάρις Λι να μένει εκτός λόγω ενοχλήσεων στον αριστερό οπίσθιο μηριαίο.

Ο Κένταλ Σμιθ ξεκίνησε με 10 γρήγορους πόντους για να δώσει ώθηση στους Ροδίτες να προηγηθούν με 21-13 στην πρώτη περίοδο. Η έλλειψη καθαρού γκραντ έκανε τον Παναθηναϊκό να βασίζεται στις ατομικές πρωτοβουλίες, κάτι που δεν λειτούργησε σε αυτό το εναρκτήριο δεκάλεπτο, στο οποίο οι πράσινοι είχε 3/10 τρίποντα και 2/5 δίποντα.

Ο Αρτούρας Γκουντάιτις έδωσε ρυθμό στους πράσινους με 10 συνεχόμενους πόντους από το 10' έως το 15' (23-23), ενώ στο 18'30" ήρθε και το πρώτο προβάδισμα των φιλοξενούμενων (27-28), μετά από δύο εύστοχες βολές από τον Μάριους Γκριγκόνις.

Τελικά η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήγε στα αποδυτήρια στο +5 (27-32), δεχόμενη μόλις 6 πόντους -4 από τον Σμιθ και 2 από τον Χρυσικόπουλο- σε αυτό το δεκάλεπτο.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια οι παίκτες του τριφυλλιού έδειξαν το σοβαρό τους πρόσωπο και έτρεξαν ένα σερί 13 αναπάντητων πόντων μέσα σε δύο λεπτά, ανεβάζοντας τη διαφορά στις παρυφές των 20 πόντων (27-45, 22'). Η ψαλίδα άνοιξε μέχρι του 26 πόντους (38-64) λίγο πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου, με τον Παναθηναϊκό να ρολάρει επιθετικά και να γίνεται το απόλυτο αφεντικό.

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε η τελευταία περίοδος του ματς, αφού ο Κολοσσός δεν είχε κάποιο τρόπο να ανατρέψει μια τόσο μεγάλη διαφορά και είδε τη σεζόν του να ολοκληρώνεται λίγες ημέρες πριν το τέλος του Απριλίου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Σταματόπουλος, Κατραχούρας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 27-32, 40-64, 47-89

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 14 (4/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1 ασίστ, 6 λάθη), Μορέιρα 2, Χρυσικόπουλος 6 (3/4 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ιορδάνου 4, Γιαννόπουλος 11 (1/4 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιανγκ 2 (1/6 σουτ), Κόφι 6 (6 ριμπάουντ), Τιγκ 2 (1/5 σουτ), Χατζηνικόλας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 8 (2/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 5 (13 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1/7 σουτ), Γουίλιαμς 11 (3/4 τρίποντα), Γκριγκόνις 23 (2/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4/4 βολές), Αγραβάνης 10 (1/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 10 (4/4 δίποντα), Πονίτκα 5 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 16/36 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 6/9 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 11 επιθετικά), 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 19 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/31 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 13/16 βολές, 47 ριμπάουντ (38 αμυντικά - 9 επιθετικά), 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη, 17 φάουλ