ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ

Kολοσσός-Ολυμπιάδα: 88-77

Τέιλορ

Η ομάδα της Ρόδου συνέχισε νικηφόρα το πρωτάθλημα κερδίζοντας την Ολυμπιάδα με 88-77

Την... παρέσυρε

Η Ολυμπιάδα έδειχνε να έχει μείνει... στο αεροδρόμιο και ο Κολοσσός έβαζε τις βάσεις προκειμένου να φτάσει στην τέταρτη του νίκη στο πρωτάθλημα. Οι "θαλασσί" με τον Ντανίλο Πίνοκ να έχει πολλά κέφια αρχικά προηγήθηκαν με 10-0, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι ψάχνονταν...

Στη συνέχεια οι παίκτες του Ντράγκαν Ράτσα -που έκανε ντεμπούτο στο πάγκο των "πορτοκαλί"- αφυπνήστηκαν και με επιθετική αιχμή τον Ντεγουέιν Τζέφερσον (Ο οποίος είχε κάνει μία προπόνηση με την ομάδα του) και συμπαραστάτη του τον Ζόραν Οσμόκροβιτς μείωσαν στους δύο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (32-30). Παράλληλα η πατρινή ομάδα βελτίωσε την άμυνα της και περιόρισε τα ατου του Κολοσσού.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε μόνο μία ομάδα στο παρκέ καθώς ο Κολοσσός έκανε ότι ήθελε απέναντι στην Ολυμπιάδα που για ακόμη έναν αγώνα δεν ήξερε τι ήθελε. Αποτέλεσμα ήταν οι "θαλασσί" να έχουν τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Πίνοκ, Γιοσίποβιτς, Τζιγκάνοβιτς) και να ανεβάζουν συνεχώς της διαφορά.

O Tζέφερσον... δεν έφτανε

Στην επανάληψη η ομάδα της Ρόδου δεν συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό σε αντίθεση με τον Τζέφερσον ο οποίος πάλευε να γυρίσει τον αγώνα καθώς δημιουργούσε αρκετά προβλήματα στους γηπεδούχους, Βέβαια, ένας παίκτης δεν μπορεί να κάνει τη διαφορά κάτι που εκμεταλλεύονταν οι "θαλασσί" οι οποίοι κρατούσαν το προβάδισμα έχοντας καλά ποσοστά ευστοχίας και τον έλεγχο των ριμπάουντ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με συνέπεια ο Κολοσσός να φτάσει στην τέταρτη του νίκη στο πρωτάθλημα καλύπτοντας άριστα το κενό του Γιώργου Διαμαντόπουλου και άφησε την Ολυμπιάδα να παλεύει για τη σωτηρία της.

Τα δεκάλεπτα: 32-30, 54-41, 74-65, 88-77

Κολοσσός (Αλεξανδρής): Ματαλόν, Πίνοκ 17(1), Γιοσίποβιτς 16(2), Τέιλορ 10, Παναγιωταράκος 8, Ασημακόπουλος 11(2), Κουνούνης 2, Τζιγκάνοβιτς 14, Σκορδάλης, Τόντιτς 10(1).

Ολυμπιάδα (Ράτσα): Έιμπραμς 9(1), Οσμόκροβιτς 15(1), Πέττας 7, Τζέφερσον 25(5), Δορκοφίκης 7(1), Πετρόπουλος, Λίντεκα 7, Λάππας 5(1), Σούλης 2.

Αλεξανδρής: "Είμαι ενθουσιασμένος"

Ο Βαγγέλης Αλεξανδρής μετά το τέλος του αγώνας ανέφερε: "Σήμερα δεν είμαι απλά ευχαριστημένος. Είμαι ενθουσιασμένος για τη νίκη και την απόδοση της ομάδας. Είχαμε υποστεί σοκ με τον τραυματισμό του Διαμαντόπουλου, που ήταν ο ηγέτης μας. Ηταν ο τρίτος τραυματισμός από το ξεκίνημα της περιόδου, μετά τους Τσαμάτο και Κουπίδη.

Μεσολάβησε και η αλλαγή του Στίνσον με τον Τέιλορ. Θα ήταν ψέματα να πω ότι δεν είχα ανησυχίες πριν το ματς. Όμως η ομάδα ήταν καταπληκτική. Ήταν μια από τις πιο ωραίες και όμορφες βραδιές μου στη Ρόδο. Όλα κρίνονται όταν τελειώσει το πρωτάθλημα, κανείς δεν έχει σωθεί ακόμα, κανείς δεν έχει πέσει. Η νίκη αυτή, όμως, μας δίνει μεγάλη ώθηση για τη συνέχεια".

O Mίροσλαβ Τόντιτς από την πλευρά του σχολίασε: " Παίξαμε πολύ καλά. Οργανωμένα και ομαδικά. Δουλέψαμε καλά όλη την εβδομάδα και ακολουθήσαμε τις οδηγίες του κόουτς. Δεν κάναμε λάθη ως ομάδα και νικήσαμε δίκαια

".

Ράτσα: " Καλύτεροι στον δεύτερο γύρο"

Ο Ντράγκαν Ράτσα τόνισε: " Συγχαρητήρια Κολοσσό και στον κόουτς για τη νίκη. Ηρθα στην ομάδα πριν τέσσερις ημέρες. Κάναμε προσπάθεια να αλλάξουμε ορισμένα πράγματα. Μας έλλειπαν παίκτες, ήταν σημαντικό ματς και για τις δύο ομάδες.

Όταν άρχισε το ματς είχαμε άγχος. Δεν είμαι καθόλου ευχαριστημένος από την άμυνα στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε με διαφορετικό τρόπο και παίξαμε καλύτερα.

Είχαμε τρεις, τέσσερις ευκαιρίες να μπούμε στο παιχνίδι, αλλά κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και οι φίλαθλοι του Κολοσσού, που ήταν καταπληκτικοί, δεν μας επέτρεψαν να αλλάξουμε ρυθμό. Στο δεύτερο γύρο, θα παίξουμε καλύτερο μπάσκετ

".

Από την μεριά των παικτών ο Ζόραν Οσμόκροβιτς είπε: " Η Ολυμπιάδα έχασε δίκαια από τον Κολοσσό. Παίξαμε κακά στην άμυνα, αν θέλουμε να μείνουμε κατηγορία, πρέπει να βελτιωθούμε σε αυτόν τον τομέα".

To live του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
3' Δίποντο Κολοσσός Πίνοκ (10-0)
3' Τρίποντο Ολυμπιάδα Δορκοφίκης (10-3)
4' Δύο βολές Ολυμπιάδα Οσμόκροβιτς (14-5)
6' Τρίποντο Ολυμπιάδα Τζέφερσον (20-12)
9' Δύο βολές Κολοσσός Γιοσίποβιτς (31-25)
9' Δίποντο Ολυμπιάδα Τζέφερσον (31-27)
9' Δύο βολές Κολοσσός Ασημακόπουλος (32-27)
Αστόχησε στη μία βολή.
10' Τρίποντο Ολυμπιάδα Τζέφερσον (32-30)
10' Λήξη 1ης περιόδου 32-30
11' Έναρξη 2ης περιόδου
17' Δίποντο Κολοσσός Τζιγκάνοβιτς (50-35)
17' Δίποντο Κολοσσός Γιοσίποβιτς (52-37)
20' Λήξη ημιχρόνου 54-41
21' Έναρξη 3ης περιόδου
24' Τρίποντο Κολοσσός Τόντιτς (61-52)
25' Τρίποντο Ολυμπιάδα Τζέφερσον (65-55)
26' Τρίποντο Ολυμπιάδα Τζέφερσον (68-58)
27' Δίποντο Κολοσσός Πίνοκ (70-58)
27' Δίποντο Ολυμπιάδα Λάππας (70-60)
30' Λήξη 3ης περιόδου 74-65
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Δύο βολές Ολυμπιάδα Οσμόκροβιτς (76-67)
36' Δίποντο Κολοσσός Τέιλορ (86-75)
39' Δύο βολές Κολοσσός Τόντιτς (88-77)
40' Λήξη αγώνα 88-77