NBA

Κλίπερς - Τζαζ 118-104: Καταιγιστικό Λ.Α, ισοφάρισε σε 2-2, ανησυχία για Λέοναρντ

Ο Κουάι Λέοναρντ επιχειρεί προσπάθεια υπό την επιτήρηση του Ρόις Ο'Νιλ
Ο Κουάι Λέοναρντ επιχειρεί προσπάθεια υπό την επιτήρηση του Ρόις Ο'Νιλ 2021 MARK J. TERRILL/ASSOCIATED PRESS

Τρομεροί οι Κλίπερς, προηγήθηκαν ακόμα και με 29 πόντους διαφορά κόντρα στους Τζαζ στο Game 4 και τελικά πήραν την νίκη με 118-104, ισοφαρίζοντας σε 2-2 την σειρά. Μυστήριο με Λέοναρντ, δεν αγωνίστηκε στα τελευταία 4.5 λεπτά.

Δύο σας και δύο μας. Έτσι σκέφτηκαν οι Κλίπερς, οι οποίοι μετά τις δύο ήττες τους στην Γιούτα στα δύο πρώτα παιχνίδια απάντησαν με δύο νίκες στο Λ.Α, αφού μετά την νίκη τους στο Game 3 επικράτησαν στο Game 4 με 118-104.

Ο Κουάι Λέοναρντ και ο Πολ Τζορτζ είχαν από 31 πόντους για τους νικητές, με τον Μάρκους Μόρις να προσθέτει 24 πόντους. Ο Λέοναρντ πάντως - ο οποίος σε μία φάση έκανε πόστερ τον Φέιβορς - δεν αγωνίστηκε στα τελευταία 4.5 λεπτά του αγώνα - όταν η Γιούτα έκανε την τελευταία προσπάθειά της να επιστρέψει στο ματς - προκαλώντας ανησυχία, αφού φάνηκε να αισθάνεται ενοχλήσεις στο δεξί γόνατο έπειτα από ένα φάουλ του Ινγκλς.

Για τους Τζαζ, που παρατάχθηκαν για ακόμα ένα παιχνίδι χωρίς τον Μάικ Κόνλεϊ, ο Ντόνοβαν Μίτσελ ήταν συγκινητικός με 37 πόντους, με τον Τζο Ινγκλς να προσθέτει 19 πόντους και τον Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς 18 πόντους.

Όσο για το παιχνίδι, οι Κλίπερς ήταν απλώς αδίστακτοι. Μπήκαν από την αρχή με το πόδι στο γκάζι ξεφεύγοντας με 16-6 και 30-13 στην πρώτη περίοδο, έφτασαν ακόμα και στο +29 στην δεύτερη (51-22), κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο όντες στο +24 (68-44). Έκτοτε το ματς έγινε τυπική υπόθεση.

Οι Τζαζ ήθελαν να φέρουν τούμπα το ματς, πάλεψαν, αλλά απλώς.. δεν μπορούσαν. Η διαφορά δεν έπεσε ποτέ σε μονοψήφιο νούμερο, οι Κλίπερς έβαλαν όλα τα σουτ που έπρεπε και το 2-2 ήταν αναπόφευκτο.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-13, 68-44, 94-73, 118-104

ΚΛΙΠΕΡΣ: Μπατούμ 7 (1/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Λέοναρντ 31 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μόρις 24 (5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζάκσον 4, Τζορτζ 31 (4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ζούμπατς 8 (5 ριμπάουντ), Μπέβερλι 2, Μαν 3, Κενάρντ 8 (2), Οτούρου, Φέρελ

ΤΖΑΖ: Ο'Νιλ 8 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 18 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκομπέρ 11 (8 ριμπάουντ), Ινγκλς 19 (5), Μίτσελ 37 (9/26 σουτ, 6/15 τρίποντα, 13/15 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Νιάνγκ, Φέιβορς 2, ΚΛάρκσον 8 (3/12 σουτ, 2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ονι, Μπράντλεϊ 1, Αζουμπουίκε, Φόρεστ