NBA

Κλίπερς - Μπακς 129-105: Βομβαρδισμός από τα 7.25 μέτρα

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο των Μπακς
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο των Μπακς Ⓒ 2021 MORRY GASH/ ASSOCIATED PRESS

Καταιγιστικοί οι Κλίπερς στην τέταρτη περίοδο, διέλυσαν με 129-105 τους Μπακς τελειώνοντας τον αγώνα με 19/34 τρίποντα. Στους 32 πόντους σταμάτησε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, που δεν είχε αρκετή βοήθεια.

Ο Λιουκ Κενάρντ ξεκίνησε στην βασική πεντάδα των Κλίπερς στην θέση του τραυματία Πολ Τζορτζ. Και έμελλε να είναι αυτός που καθόρισε τις εξελίξεις στον αγώνα με τους Μπακς, παίζοντας σημαίνοντας ρόλο στην νίκη των Κλίπερς με 129-105.

Ο απόφοιτος του Κολεγίου του Ντιούκ πήρε φωτιά στην τέταρτη περίοδο σημειώνοντας τέσσερα σερί τρίποντα, όντας αυτός που έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των Μπακς για νίκη στο Λ.Α, φροντίζοντας ώστε ένα παιχνίδι που ήταν ανταγωνιστικό για κάτι παραπάνω από τρεις περιόδους να ολοκληρωθεί με περίπατο των Κλίπερς.

Κάπως έτσι, πήγε στράφι η καλή εμφάνιση του Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 32 πόντους με 10/21 σουτ, 10/12 βολές και 6 ριμπάουντ, αλλά ουσιαστικά πήρε βοήθειες στην επίθεση μόνο από τον Τζρου Χόλιντεϊ (24 πόντοι), ενώ ο Θανάσης Αντετοκούνμπο είχε 7 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής., σε ένα βράδυ που οι Μπακς δοκίμασαν μία σειρά από διαφορετικές άμυνες (από αλλαγές στα σκριν, μέχρι ζώνη), αλλά δεν είχε καμία σημασία.

Και δεν γινόταν να έχει σημασία σε μία βραδιά που οι Κλίπερς ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 19/34 τρίποντα, έχοντας συνολικά τέσσερις παίκτες που έσπασαν το φράγμα των 20 πόντων, με τον Μάρκους Μόρις να έχει 25 πόντους, τον Κουάι Λέοναρντ 23 πόντους, τον Κενάρντ 21 πόντους και τον Ρέτζι Τζάκσον 20 πόντους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τις άμυνες να είναι κάπως... ανοιχτές. Σταδιακά ωστόσο όσο περνούσε η ώρα οι Μπακς ανέβαζαν ρυθμό και με τον Θανάση Αντετοκούνμπο να δίνει λύσεις έκλεισαν τελικά την πρώτη περίοδο με ένα σερί 13-0, ξεφεύγοντας με 26-38. Η απάντηση των Κλίπερς όμως δεν άργησε.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην δεύτερη περίοδο και μείωσαν σε 37-40 χάρη σε ένα σερί 9-0, ενώ λίγο αργότερα πέρασαν μπροστά με 46-44. Το παιχνίδι ήταν έτσι ξανά ντέρμπι, με τις ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και τους Κλίπερς να κλείνουν τελικά το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 57-55 χάρη σε τρίποντο του Νικολά Μπατούμ.

Στην τρίτη περίοδο μπήκαν ξανά πιο δυνατά, ξεφεύγοντας με 68-59. Οι Μπακς αντέδρασαν και μείωσαν σε 76-73, ωστόσο το φινάλε του τρίτου δωδεκάλεπτου ανήκε στους Κλίπερς, οι οποίοι είδαν τους Ρέτζι Τζάκσον και Τέρενς Μαν να σημειώνουν σημαντικά σουτ, βοηθώντας τους να ξεφύγουν με 93-81 και τελικά να πάνε στην τέταρτη περίοδο προηγούμενοι με 96-86.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να έχουν τον έλεγχο, με το Μιλγουόκι να προσπαθεί να ροκανίσει την διαφορά και να μειώνει σε 105-98 με καλάθι του Γιάννη. Τότε όμως ήρθε το ξέσπασμα του Κενάρντ, ο οποίος με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα έκανε το σκορ 117-100, με τον Λέοναρντ να σκοράρει στην επόμενη φάση για το 119-110 και τους Κλίπερς να καθαρίζουν το παιχνίδι.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-38, 57-55, 96-86, 129-105

ΚΛΙΠΕΡΣ (Λου): Λέοναρντ 23 (0/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μόρις 25 (4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούμπατς 6 (9 ριμπάουντ0, τζάκσον 20 (4), Κενάρντ 21 (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπατούμ 8 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πάτερσον 9 (3), Μαν 14 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κόφι 3, Οτούρου

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ):Γ. Αντετοκούνμπο 32 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μίντλετον 15 (1), Λόπεζ 7 (1), Χόλιντεϊ 24 (3 τρίποντα, 7 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ντιακιτέ 2, Θ. Αντετοκούνμπο 7, Κόνατον 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Φορμπς 8 (2), Νουόρα, Τουπάν, Μέριλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Κλίπερς: 32/61 δίποντα, 19/34 τρίποντα, 8/10 βολές, 46 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 27/51 δίποντα, 11/30 τρίποντα, 18/21 βολές, 32 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 12 λάθη

Photo Credits: ⓒ 2021 Morry Gash/ Associated Press