ΚΑΟΔ

Ήττα από Ρίλσκι για ΚΑΟΔ

Για τρεις περιόδους μπόρεσε ο ΚΑΟΔ να ακολουθήσει το εξαιρετικά υψηλό τέμπο της Ρίλσκι. Η ομάδα της Δράμας στην πρεμιέρα του τουρνουά του Σάμοκοφ ηττήθηκε από τους διοργανωτές με 103-84. Σήμερα (27/9) αντιμετωπίζει την ΜΖΤ Σκοπίων

Για τρία δεκάλεπτα ο ΚΑΟΔ ήταν ανταγωνιστικός, αλλά στη τελευταία περίοδο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Ρίλσκι και γνώρισε την ήττα με σκορ 103-84 στο πλαίσιο του τουρνουά στο Σάμοκοφ. Πλέον οι Δραμινοί θα αντιμετωπίσουν σήμερα (17.30) στο "μικρό" τελικό του τουρνουά την ΜΖΤ Σκοπίων.

Η βουλγαρική ομάδα έδωσε πολύ υψηλό ρυθμό στον αγώνα. Ο ΚΑΟΔ ανταποκρίθηκε επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο χάρη κυρίως στα πολύ καλά ποσοστά έξω από τα 6,75μ. και την απόδοση των Ζάρα και Λο. Στο 10’ το σκορ ήταν 30-29, στο ημίχρονο ο ΚΑΟΔ προηγήθηκε με 56-55, όμως η Ρίλσκι με κορυφαίους τους Γκουτζίνο, Σαλς, Τέιλορ και Μπόζοφ ανέβασε στροφές και λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου προηγήθηκε με 81-71. Στο 30’ το σκορ ήταν 85-76 και στο πρώτο μισό του τέταρτου δεκάλεπτου με επιμέρους σκορ 16-4 η γηπεδούχος ομάδα ξέφυγε με 101-80.

Ο ΚΑΟΔ θα αντιμετωπίσει σήμερα (27/9, 17:30) την ΜΖΤ Σκοπίων.

Τα δεκάλεπτα: 30-29, 55-56, 85-76, 103-84.

ΡΙΛΣΚΙ: Ίλιεφ 4, Τέιλορ 21 (1), Γκεοργκίεφ Ζ. 8 (7ρ., 4ασ.), Μπόζοφ 19 (7ρ.), Τσαλς 19 (5/7β., 7/7δπ., 6ρ.), Σεκούλοφ, Γκεοργκίεφ Κ., Τοντόροφ, Μίλοφ, Ιβάνοφ 6, Γκουτζίνο 20 (3/3β., 4/4δπ., 3/3τρ., 6ρ., 4ασ.), Κίροφ 6 (2).

ΚΑΟΔ AMERICAN GENETICS: Τζόνσον 8 (1), Άτκινς 19 (4/4β., 6/9δπ., 1/3τρ., 5ασ.), Όντομ 7 (5ρ.), Μισέλ 4 (3ρ.), Χρυσικόπουλος 2 (3ρ.), Σλαφτσάκης 5 (2ρ., 2ασ.), Βασόγεβιτς 3, Γεωργάκης 4, Σπυριδωνίδης 3 (1), Ζάρας 14 (2/3β., 3/4δπ., 2/2τρ., 3ρ., 3ασ.), Λο 14 (1/2β., 2/3δπ., 3/5τρ., 4ρ.).