STOIXIMAN BASKET LEAGUE

Ηρακλής - Άρης 91-86: Φωτιά και λάβρα ο Παπαδάκης στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Ο Ηρακλής είχε 9/10 τρίποντα από το 26' μέχρι το 33' με τον Κώστα Παπαδάκη να βάζει φωτιά στο Ιβανώφειο και να οδηγεί τον "Γηραιό" σε μεγάλη νίκη επί του Άρη (91-86) για την 20ή αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον Άρη είχε χαρακτήρα ζωής και θανάτου για τον Ηρακλή, ειδικά μετά το -3 που του επιβλήθηκε από τον Αθλητικό Δικαστή του ΕΣΑΚΕ. Οι παίκτες του Κώστα Μέξα έδειξαν στην πράξη πόσο ήθελαν αυτή τη νίκη, πήραν φωτιά από τα 6μ75 στο δεύτερο μέρος (είχαν 9/10 τρίποντα από το 26' μέχρι το 33') και έφτασαν στην τελική επικράτηση (91-86), που τους δίνει κουράγιο και ακόμη περισσότερο κίνητρο πριν από το συναπάντημα της επόμενης εβδομάδας με τον Ιωνικό.

Ο Τζαμάρ Έιμπραμς (19 πόντοι με 4/16 σουτ) ήταν αυτός που ηγήθηκε για δυόμιση περιόδους, εκείνος όμως που έκανε τη διαφορά και -αδιαμφισβήτητα- εξελίχθηκε στον MVP της βραδιάς ήταν ο Κώστας Παπαδάκης. Ο διεθνής γκαρντ έβαλε 22 πόντους με 5/5 τρίποντα (τα 4 εξ αυτών στο σημείο της ανατροπής) και άναψε την σπίθα στο Ιβανώφειο, πριν αυτό πάρει... φωτιά.

Πάλεψε για το θαύμα στην τελευταία περίοδο ο Ολίβιε Χάνλαν, που είχε 24 από τους 30 πόντους του Άρη, αλλά όχι την απαραίτητη υποστήριξη.

Παρά την αποχή της τελευταίας εβδομάδας από τις προπονήσεις, ο Ηρακλής ξεκίνησε φουριόζος το παιχνίδι. Με ένταση στην άμυνα και καλά ποσοστά στην επίθεση, βρέθηκε γρήγορα στο +8 (10-2 στο 3') με τον Μπράντον Γκάρετ να κάνει μεγάλη ζημιά στους ψηλούς του Άρη. Η κυριαρχία των γηπεδούχων διατηρήθηκε μέχρι το 11ο λεπτό της αναμέτρησης (28-17), αφού η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στον Άρη.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ήταν αξιόπιστη στα δίποντα και με όπλο την σπουδαία άμυνά της, έφερε τα πάνω κάτω στον αγώνα, κλείνοντας το πρώτο μέρος ούσα αυτή σε θέση οδηγού (33-39). Όλα αυτά μέσα σε μια περίοδο, στην οποία ο Ηρακλής είχε 2/10 δίποντα, 1/9 τρίποντα και 3 λάθη.

Παρά την πίεση των γηπεδούχων, ο Άρης διατήρησε τον έλεγχο του ρυθμού στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου. Από την στιγμή άλλωστε που ο Ζίριους Γουίλιαμς ήταν αξιόπιστος από τα 6μ75, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν είχε λόγο να ανησυχεί. Το -7 (44-51) του 26' όμως, ήρθε τούμπα μέσα σε έξι λεπτά. Ο Ηρακλής έβαλε 9/10 τρίποντα σε επτά αγωνιστικά λεπτά και κάπως έτσι βρέθηκε στο σημείο να είναι αυτός πλέον μπροστά, με διαφορά ασφαλείας μάλιστα (74-59 στο 33').

Ο Ολίβιε Χάνλαν έκανε ένα βήμα μπροστά την στιγμή που οι υπόλοιποι έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα. Το "βαρύ πυροβολικό" του Άρη έβαλε 24 (!) πόντους στην περίοδο, αποτέλεσε τη βασική αιτία για το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά στο -5 (86-81) στα 43'' για το τέλος, αλλά δεν γινόταν να πετύχει το θαύμα. Ο Ηρακλής έκανε τα απολύτως απαραίτητα για να φτάσει στην τελική επικράτηση και να μείνει ζωντανός στη μάχη της παραμονής.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς - Τσολάκος - Καρπάνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-17, 33-39, 62-56, 91-86.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Γουντς 13 (3/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σταμάτης 5 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Χένρι 18 (5/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 8/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκάρετ 12 (6 ριμπάουντ), Έιμπραμς 19 (1/6 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 8/8 βολές), Σκορδίλης 2, Φίλιος, Ντολεζάι (0/4 σουτ), Παπαδάκης 22 (0/1 δίποντο, 5/5 τρίποντα, 7/10 βολές).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζούιστον 14 (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/4 βολές, 14 ριμπάουντ), Κάουαν 9 (3/14 σουτ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Νετζήπογλου 5 (1), Γουίλιαμς 19 (5/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάνλαν 24 (2/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 5/5 βολές), Καμάρας 2, Σχίζας 4, Πουλιανίτης 5 (1/6 σουτ), Λόκετ 4, Κώττας.

Ομαδικά στατιστικά - Ηρακλής: 14/35 δίποντα, 12/33 τρίποντα, 27/30 βολές, 37 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 13 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά - Άρης: 15/30 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 17/22 βολές, 41 ριμπάουντ (31 αμυντικά + 10 επιθετικά), 15 ασίστ, 16 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Για τον Ηρακλή ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Ιωνικό (9/4, 17:00), ενώ ο Άρης θα κάνει το ρεπό του.