Το Sport24.gr περνάει από "μικροσκόπιο" τους παίκτες του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού και την απόδοση τους στο μεγάλο ντέρμπι του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ποιος διακρίθηκε, ποιος υστέρησε και ποιος δεν... έπαιξε ρόλο;

Αναλυτικά:

Παναθηναϊκός

Μιλένκο Τέπιτς: Έπαιξε λιγότερο από 7 λεπτά και κυρίως στο 2ο και στο 3ο δεκάλεπτο για να δώσει ανάσες στον Διαμαντίδη. Δεν φάνηκε ιδιαίτερα. Είχε 1/4 σουτ και 3 ριμπάουντ.

Στράτος Περπέρογλου: Ο Ολυμπιακός δεν του επέτρεψε να κάνει το αγαπημένο του παιχνίδι (να χτυπήσει από την αδύνατη πλευρά) κι έτσι περιορίστηκε σε κάποιες φάσεις στον αιφνιδιασμό. Είχε 6 πόντους (2/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/2 βολές), 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε κάτι περισσότερο από 22 λεπτά συμμετοχής.

Μάικ Μπατίστ: Ξεκίνησε με τους τέσσερις πρώτους πόντους του αγώνα, αλλά δεν βρήκε άλλο σκορ στη συνέχεια. Είχε συνολικά 6 πόντους με 2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ κι 1 λάθος σε 25 λεπτά. Δεν αποτέλεσε σημείο αναφοράς στην επίθεση, αλλά στην άμυνα ήταν αρκετά θετικός κυνηγώντας ακόμη και μακριά από το καλάθι.

Αντώνης Φώτσης: Πέτυχε 9 πόντους όλους στην επανάληψη με 1 τρίποντο (αυτό στη λήξη). Ήταν ο πρώτος σκόρερ του "τριφυλλιού" (5-2) σε 26 λεπτά συμμετοχής. Πέρα από τη συνεισφορά του σε αυτόν τον τομέα δεν έκανε το... κάτι παραπάνω, ενώ έχασε κι αρκετές μάχες από τον Ερτσέγκ.

Ρομέιν Σάτο: Σκόραρε 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο βγήκε εκτός ρυθμού μετά το 3ο φάουλ που έκανε νωρίς. Γενικά μπήκε στις φάσεις (4-2 ριμπάουντ), αλλά στην επανάληψη έπαιξε περισσότερο μακριά από τη μπάλα, παρά με αυτή στα χέρια του, ώστε να δημιουργήσει φθορά στο low-post. Έπαιξε 30 λεπτά (3/7 δίποντα, 7/8 βολές, 1 κλέψιμο και 1 λάθος).

Ντρου Νίκολας: Ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 15 πόντους: 6/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, χωρίς μάλιστα να σουτάρει ελεύθερες βολές. Βρήκε χώρο απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού (που κρατούσε τον ψηλό μες στο καλάθι) και σκόραρε 11 "μαζεμένους" πόντους στην τρίτη περίοδο. Στην τελευταία περίοδο έγινε η αιχμή του δόρατος τόσο στο δημιουργικό, όσο και στο εκτελεστικό κομμάτι, αλλά ήταν άστοχος με αποτέλεσμα να χρισθεί ο "μοιραίος". Έπαιξε συνολικά 25 λεπτά.

Κώστας Τσαρτσαρής: Έμεινε στο παρκέ 8 λεπτά, καθώς "γέμισε" από νωρίς με φάουλ. Πρόλαβε να πάρει 4 ριμπάουντ, να κάνει 1 κλέψιμο και 1 λάθος χωρίς να επιχειρήσει σουτ.

Δημήτρης Διαμαντίδης: Ήταν επηρεασμένος από την ασθένεια και έμεινε μακριά από τον καλό εαυτό του. Μάρκαρε για αρκετή ώρα τον Σπανούλη, αλλά στην επίθεση δεν κατάφερε να δημιουργήσει. Είχε 2 πόντους (0/9 σουτ), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη και 1 κλέψιμο.

Ίαν Βουγιούκας: Κέρδισε μάχες στις δύο ρακέτες, αλλά δεν κατάφερε να κάνει τη διαφορά, να παίξει δηλαδή και για τον... Μπατίστ που δεν ήταν καλός. Είχε 2/6 δίποντα και 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος. Προσπάθησε στην άμυνα, έδωσε καλές βοήθειες, κυνήγησε και έξω, αλλά στο πικ-εν-ρολ ήταν ευάλωτος κι ο Ολυμπιακός προσπάθησε να το εκμεταλλευτεί.

Νικ Καλάθης: Χρησιμοποιήθηκε για κάτι λιγότερο από 10 λεπτά. Στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε μαζί με τον Διαμαντίδη και στο δεύτερο αντ' αυτού για να του δώσει ανάσες. Πέτυχε ένα τρίποντο, αστόχησε σε δύο δίποντα και πήρε 2 ριμπάουντ. Παράλληλα πίεσε τον Σπανούλη, αλλά σε καμία περίπτωση η δική του εμφάνιση αποτέλεσε σημείο αναφοράς στην αναμέτρηση.

Κώστας Καϊμακόγλου: Μπήκε νωρίς (από το πρώτο δεκάλεπτο) και έμεινε στο παρκέ για 6 λεπτά για να "ματσαριστεί" με τον Ερτσέγκ. Είχε ένα άστοχο δίποντο και 1 ριμπάουντ.

Ολυμπιακός

Θοδωρής Παπαλουκάς: Από την αρχή φάνηκε να "κυνηγάει" πολύ το καλάθι, ακόμη κι αν έκανε κάποια βιαστικά σουτ (κυρίως στο 2ο μέρος) που συνήθως αποφεύγει. Η κλάση του, ωστόσο, έκρινε το παιχνίδι στο φινάλε, όταν πέτυχε έξι καθοριστικούς πόντους με πικ-εν-ρολ. Είχε 9 πόντους (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα και 1/2 βολές), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη. Μάρκαρε και τον Διαμαντίδη και γενικά ήταν από τους "καταλύτες" της νίκης.

Ράσο Νεστέροβιτς: Ο κορυφαίος με διαφορά! Όχι μόνο γιατί πέτυχε 17 πόντους (6/8 δίποντα, 5/5 βολές) και πήρε 4 ριμπάουντ, αλλά κυρίως γιατί "έδεσε" την άμυνα του Ολυμπιακού. "Γέμισε" τη ρακέτα και δεν επέτρεψε στους κοντούς του Παναθηναϊκού να τελειώσουν φάσεις κοντά στο καλάθι. Παράλληλα πέτυχε καθοριστικούς πόντους στο φινάλε, τελειώνοντας φάσεις μετά από ασίστ των περιφερειακών, "τιμωρώντας" παράλληλα την άμυνα με "αλλαγές" του Παναθηναϊκού.

Τζαμόν Γκόρντον: Χρησιμοποιήθηκε περισσότερο στο πρώτο δεκάλεπτο για να μαρκάρει τον Σάτο. Δεν του βγήκε το παιχνίδι. Αστόχησε σε 2 σουτ, έκανε ένα λάθος και η θετική συνεισφορά του ήταν ένα αμυντικό ριμπάουντ στα 8 λεπτά που αγωνίστηκε.

Βασίλης Σπανούλης: Μπήκε "τρακαρισμένος" στο παρκέ κι έδειχνε να ψάχνει πολύ το καλάθι. Εντός πεδιάς σκόραρε με ένα τρίποντο (νωρίς) και πέτυχε 1/2 βολές ακόμη. Είχε συνολικά 1/9 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 λάθη αλλά και 6 ασίστ. Στην επανάληψη προσπάθησε να δημιουργήσει για τους συμπαίκτες του και τα κατάφερε. Παράλληλα ήταν πολύ καλός στην άμυνα. Έπαιξε για 29 λεπτά.

Παναγιώτης Βασιλόπουλος: Μπήκε στα τελευταία 5:49' αντί του Ερτσέγκ (που είχε 4 φάουλ). Βοήθησε με την αμυντική του παρουσία. Πήρε μόλις 1 ριμπάουντ, αλλά η προσφορά του ήταν καθοριστικότερη από αυτά που λένε οι αριθμοί, διότι έκανε τον Ολυμπιακό γρήγορο και δυνατό στα... μετόπισθεν.

Γιάννης Μπουρούσης: Πέτυχε 8 πόντους, τους περισσότερους στο πρώτο ημίχρονο. Είχε 2/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος σε κάτι λιγότερο από 18 λεπτά. Στην επανάληψη μπήκε για να ξεκουράσει μερικά λεπτά τον Νεστέροβιτς (όταν αυτός εκανε 3 φάουλ), βοηθώντας την ομάδα του να διατηρήσει την κεκτημένη ταχύτητα.

Λουκάς Μαυροκεφαλίδης: Έπαιξε μόνο στην αρχή του αγώνα (8:48') χωρίς να κάνει αισθητή την παρουσία του. Είχε 1/3 δίποντα και 2 ριμπάουντ.

Γιοτάμ Χαλπερίν: Οι πόντοι του έδωσαν πολύτιμες ψυχολογικές λύσεις! Κι οι 5 σημειώθηκαν με τη λήξη: ένα δίποντο στο ημίχρονο και ένα τρίποντο στο 30'. Κατά τα άλλα είχε άλλα δύο άστοχα σουτ κι 1 ριμπάουντ σε 22 λεπτά. Αμυντικά ήταν συνεπής και βοήθησε αρκετά την ομάδα του.

Κώστας Παπανικολάου: Αγωνίστηκε για 7 λεπτά κι αυτός μόνο στο πρώτο μέρος. Είχε δύο άστοχα δίποντα και 2 ριμπάουντ.

Ζόραν Ερτσέγκ: Ο δεύτερος πολυτιμότερος! Είχε 10 πόντους (4/6 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 2/2 βολές), 5 ριμπάουντ κι ένα κλέψιμο σε 25 λεπτά. Έκανε καλό "δίδυμο" με τον Νεστέροβιτς, "τράβηξε" το αντίπαλο 4άρι μακριά από το καλάθι και κέρδισε αρκετές προσωπικές φάσεις και στις δύο άκρες του γηπέδου.

Μίλος Τεόντοσιτς: Είχε 10 πόντους (4/11 σουτ), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη σε 28 λεπτά. Παρασύρθηκε συχνά σε βιαστικές επιλογές και για αυτό έγινε αρκετές φορές αλλαγή. Αμυντικά δεν ήταν τόσο καλός.