H Nταρουσάφακα νίκησε την Μπελεντίγε με πρωταγωνιστή τον Μοερμάν

Η Νταρουσάφακα έκανε το ρεκόρ της 7-3 στο τουρκικό πρωτάθλημα, καθώς νίκησε την Μπελεντίγε με 80-61 εκτός έδρας, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Αντριέν Μοερμάν (24π, 12ρ).

Για την 10η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος, η Νταρουσάφακα, η οποία μετρά 4 σερί ήττα στην EuroLeague, νίκησε την Μπελεντίγε με σκορ 61-80.

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έκανε την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, στο οποίο βρήκε ρυθμό στην επίθεση, με τον Αντριέν Μοερμάν να κάνει την διαφορά για την Νταρουσάφακα. Ο Γάλλος φόργουορντ έκανε νταμπλ-νταμπλ στην αναμέτρηση με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ, σε 29 λεπτά παρουσίας.

Με αυτόν τον τρόπο, οι "πράσινοι" έκαναν το ρεκόρ τους 7-3 στο τουρκικό πρωτάθλημα και βρίσκονται στην 5η θέση της Λίγκας, πίσω από Εφές (9-1), Φενέρμπαχτσε (8-2), Μπάνβιτ (8-2) και Μπεσίκτας (8-2).

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-37, 47-59, 61-80