NBA

Γουόριορς - Μπακς 122-109: Τόμπσον - Πουλ τορπίλισαν το Μιλγουόκι του Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με την φανέλα των Μπακς
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με την φανέλα των Μπακς Ⓒ 2022 AARON GASH/ASSOCIATED PRESS

Τζόρνταν Πουλ και Κλέι Τόμπσον έβαλαν μαζί 68 πόντους, το βράδυ που ο Στεφ Κάρι έμεινε στους οκτώ, για να πάρουν οι Γουόριορς άνετη νίκη επί των Μπακς (122-109) στο Σαν Φρανσίσκο. Πάλεψε χωρίς σημαντικές βοήθειες ο Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Ήταν το 68ο παιχνίδι και των δύο ομάδων στην κανονική περίοδο. Αυτή τη φορά, όμως, ήταν το βράδυ των Γουόριορς που συνέτριψαν με 122-109 τους Μπακς, για να φτάσουν τις τρεις σερί νίκες και να διακόψουν ένα σερί έξι θετικών αποτελεσμάτων που έτρεχαν οι πρωταθλητές. Ο Κλέι Τόμπσον ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, με ένα παιδί του Μιλγουόκι, τον Τζόρνταν Πουλ, να αναδεικνύεται στον X-Factor την ώρα που ο Στεφ Κάρι έμενε στα (πολύ) χαμηλά, αλλά άνοιγε χώρους για όσους βρίσκονταν γύρω του και το απολάμβανε.

Στο 42-26 οι Μπακς (24-12 εντός και 18-14 εκτός έδρας), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παλεύει σχεδόν μόνος εναντίον όλων (31 πόντοι, 8/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12/18 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 μπλοκ, 1 λάθος, 2 φάουλ σε 34 λεπτά), την ώρα που ο Κρις Μίντλετον έμενε στους 18 πόντους από 19 σουτ και ο Μπόμπι Πόρτις πρόσφερε μόλις τέσσερις πόντους σε 22 λεπτά.

Το Μιλγουόκι έκανε μόνο τέσσερα λάθη σε όλο το 48λεπτο, ωστόσο δεν απείλησε ποτέ τους γηπεδούχους που κυριάρχησαν στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Και σαν να μην έφτανε η συνολικά κακή βραδιά, οι Μπακς είδαν και τον ΝτιΆντρε Μπέμπρι να τραυματίζεται στο δεξί γόνατο σε μια προσπάθεια να κόψει τρίποντο του Τζόρνταν Πουλ, με αποτέλεσμα να είναι πιθανό να τον χάσουν για αρκετό καιρό.

Στο 46-22 οι Γουόριορς (28-7 εντός και 18-15 εκτός έδρας), που παλεύουν για την δεύτερη θέση της Δυτικής Περιφέρειας με τους Μέμφις Γκρίζλις. Ο γεννημένος στο Μιλγουόκι Τζόρνταν Πουλ (30 πόντοι, 4/6 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ) και ο συγκλονιστικός Κλέι Τόμπσον (38 πόντοι, 7/10 δίποντα, 8/14 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 34 λεπτά) έκαναν πράγματα και θαύματα με τον γεμάτο ενέργεια και ορμή Τζόναθαν Κουμίνγκα και με τον Στεφ Κάρι να μένει στους οκτώ πόντους σε 33 λεπτά, να έχει μόλις 1/3 δίποντα και 2/4 τρίποντα, αλλά να μην προβληματίζεται ούτε στο ελάχιστο από την ατομική του εμφάνιση καθώς η ομάδα έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ και κυριάρχησε στο ριμπάουντ (64-46).

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς το πρωί της Τρίτης (05:00) στο Σολτ Λέικ Σίτι απέναντι στους Γιούτα Τζαζ.

Δεν ήταν καλό το ξεκίνημα των Μπακς στο ματς, με τους Γουόριορς να μην αρπάζουν πάντως την ευκαιρία. Το 13-6 στο πέμπτο λεπτό ήταν αποτέλεσμα των επτά πόντων του Τζόρνταν Πουλ, με τον Αντετοκούνμπο να βάζει με τρίποντο τους πρώτους του πόντους για το 13-11, αλλά αμέσως μετά να κάνει το δεύτερο φάουλ του και να πηγαίνει νωρίς στον πάγκο. Ιμπάκα και Χόλιντεϊ έβαλαν δύο μεγάλα σουτ για το προβάδισμα των Μπακς (25-24 στο 10'), ο έμπειρος ψηλός έδωσε εννέα πόντους (!) στην ομάδα του στην πρώτη περίοδο και το 28-28 έμοιαζε δίκαιο σύμφωνα με την συνολική εικόνα των δύο μονομάχων σε αυτά τα 12 λεπτά.

Με τον Γιάννη να επιστρέφει στο ξεκίνημα του δεύτερου δωδεκαλέπτου, ο Πόρτις ήταν αυτός που έκανε την διαφορά. Πρώτα με έξτρα πάσα για τρίποντο του Άλεν και στη συνέχεια με εντυπωσιακό poster κάρφωμα στο πρόσωπο του Μπιέλιτσα για το 32-38, με τον Κερ να καλεί timeout και τον Κλέι Τόμπσον να επιστρέφει από αυτό με 2/2 τρίποντα για το 38-38 και με τρίτο για το 43-40 μέσα σε αποθέωση!

Έβαλε και τέταρτο για το 48-41, με τον Γιάννη να γίνεται στη συνέχεια πιο επιθετικός, να σκοράρει κατά ριπάς, να μειώνει στους έξι (56-50), αλλά τους γηπεδούχους να κρατούν τον έλεγχο με τον Πουλ και με τον Γουίγκινς να "χτυπούν" από την περιφέρεια για το 62-52 λίγο πριν από το ημίχρονο, στο οποίο οι Μπακς είχαν μόλις ένα λάθος. Και όμως έχαναν.

Οι Γουόριορς μπήκαν στο β' μέρος με ένα απίθανο 11-0 χάρη σε ένα ξέσπασμα του Τζόρνταν Πουλ που έφτασε τους 25 πόντους, εκτόξευσαν την διαφορά στους 20 (78-58) και μέσα από την κυριαρχία στο ριμπάουντ δεν απειλήθηκαν, με τον Γιάννη να παλεύει μόνος εναντίον όλων για πολλή ώρα, να σκοράρει κατά ριπάς, να φθείρει τους αντιπάλους του και να μειώνει στους 12 (93-81) στο τρίλεπτο για το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Τόμπσον έβαλε το έβδομο τρίποντο για το 101-84 και στο φινάλε του δωδεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι είχαν κάνει την περισσότερη δουλειά με τον Μπουντενχόλζερ να μην ελπίζει σε πολλά.

Τόμπσον και Κουμίνγκα κράτησαν την διαφορά ψηλά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Μίντλετον έκανε συγκλονιστική προσπάθεια για να μην χαθεί το ματς χωρίς έστω να δοθεί μάχη από τους Μπακς, πριν ο Γιάννης δώσει δύο σερί ασίστ για το 114-99 στα 5:47 και κρατήσει ένα κάποιο, έστω μικρό ενδιαφέρον, στην αναμέτρηση. Ακολούθησε timeout των Γουόριορς, τρίποντο του Κάρι (το δεύτερό του στο ματς) και +18 που πλέον δεν μπορούσε να ανατραπεί από το Μιλγουόκι, το οποίο θα συνεχίσει στο Σολτ Λέικ Σίτι για το δεύτερο από τα τέσσερα ματς στη Δύση.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-28, 67-58, 103-84, 122-109

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Πουλ 30 (4/6 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 7/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίγκινς 21 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Λούνι 2, Τόμπσον 38 (7/10 δίποντα, 8/14 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κάρι 8 (1/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κουμίνγκα 14 (6/13 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Μούντι, Μπιέλιτσα 6 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λι, Κιόζα, Τοσκάνο-Άντερσον 1, Γουέδερσπουν 2

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 18 (2/10 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 31 (8/13 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 12/18 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πόρτις 4 (2/10 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άλεν 12 (3), Χόλιντεϊ 13 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Κάρτερ 9 (3/4 τρίποντα), Μάθιους (0/5 σουτ), Ιμπάκα 15 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Νουόρα, Μπέμπρι, Θανάσης Αντετοκούνμπο 4 (2/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Μαμουκελασβίλι 3 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς: 27/48 δίποντα, 18/45 τρίποντα, 14/15 βολές, 64 ριμπάουντ, 33 ασίστ, 3 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 10 λάθη, 19 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 21/48 δίποντα, 17/44 τρίποντα, 16/23 βολές, 46 ριμπάουντ, 27 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 4 λάθη, 16 φάουλ

TAGS NBA ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ ΣΤΕΦ ΚΑΡΙ ΚΛΕΙ ΤΟΜΠΣΟΝ