NBA

Γουλβς - Σανς 96-99: "Καυτό" Φοίνιξ, έφτασε τις 9 σερί νίκες με τρομερό Πολ

Ο Κρις Πολ με την φανέλα των Σανς
Ο Κρις Πολ με την φανέλα των Σανς Ⓒ 2021 ROSS D. FRANKLIN/ ASSOCIATED PRESS

Με τον Κρις Πολ να σημειώνει 19 από τους 21 πόντους του στην τέταρτη περίοδο οι Σανς πέρασαν από την Μινεσότα επικρατώντας με 99-96 των Γουλβς και έφτασαν τις 9 σερί νίκες, παραμένοντας η πιο "καυτή" ομάδα στο NBA.

Οι Σανς αρχίζουν και θυμίζουν... Σανς. Μπορεί αυτή την φορά να μην έθελξαν με την απόδοσή τους, ωστόσο στο τέλος οι φιναλίστ των περσινών τελικών επιβλήθηκαν με 96-99 των Γουλβς στην Μινεσότα και έφτασαν τις 9 συνεχόμενες νίκες, στο καλύτερο ενεργό σερί στο NBA αυτή τη στιγμή.

Οι Γουλβς είχαν την ευκαιρία να πάρουν την νίκη, αλλά με το σκορ στο 96-98 ο ΝτιΆντζελο Ράσελ αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, για να ακολουθήσουν 1/2 βολές από του Τζα Κράουντερ και ένα άστοχο τρίποντο του Μαλίκ Μπίσλεί από την μία πλευρά του γηπέδου στην άλλη.

Ο Κρις Πολ πήρε από το χέρι τους Σανς, σημειώνοντας 19 από τους 21 πόντους του στην τέταρτη περίοδο, σε μία ηγετική εμφάνιση. Από κοντά και ο Ντέβιν Μπούκερ με 29 πόντους, με τον ΝτιΆντρε Έιτον να προσθέτει 22 πόντους και 12 ριμπάουντ στην επιστροφή του στην δράση έπειτα από απουσία 5 αγώνων.

Για τους Γουλβς, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς είχε 35 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Ράσελ 22 πόντους και ο Μπίσλεί 12 πόντους.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 39-40, 62-66, 96-99

ΓΟΥΛΒΣ: Βάντερμπιλτ 4 (7 ριμπάουντ), Έντουαρντς 9 (2/11 σουτ, 1/6 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Τάουνς 35 (5 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 7 λάθη), Μπέβερλι 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ράσελ 22 (7/21 σουτ, 1/10 τρίποντα), ΜακΝτάνιελς 4, Οκότζι, Μπίσλεϊ 12 (4/14 σουτ, 4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ)

ΣΑΝΣ: Κράουντερ 2 (0/9 σουτ, 6 ριμπάουντ), Μπρίτζες 7 (2/8 σουτ), Έιτον 22 (12 ριμπάουντ), Πολ 21 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Μπούκερ 29 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καμίνσκι 3, Ναντέρ, Τζόνσον 7 (1/6 τρίποντα), ΜακΓκί 2, Πέιν, Σάμετ 6 (2)