NBA

Πίστονς - Μπακς 101-110: Σχέση πελατειακή, triple-double ο Αντετοκούνμπο

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε φάση από αναμέτρηση Πίστονς - Μπακς (13/1/2021)
Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε φάση από αναμέτρηση Πίστονς - Μπακς (13/1/2021) 2021 AP PHOTO/CARLOS OSORIO

Τη δέκατη σερί νίκη τους επί των Πίστονς πανηγύρισαν οι Μιλγουόκι Μπακς, που πέρασαν σαν σε προπόνηση από το Ντιτρόιτ (110-101) με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να γράφει triple-double με 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Τους είχαν νικήσει ήδη δύο φορές στην τρέχουσα σεζόν, αυτή τη φορά τους κέρδισαν και στο σπίτι τους. Οι Μπακς επικράτησαν των Πίστονς (110-101) για δέκατη συνεχόμενη φορά, ανέβηκαν στο 8-4 και συνέχισαν την ανοδική τους πορεία, με την ομάδα του Ντιτρόιτ να πέφτει στο 2-9 και να παραμένει στην τελευταία θέση της Ανατολικής Περιφέρειας.

Η ομάδα του Μιλγουόκι δεν αντιμετώπισε προβλήματα, ήταν σοβαρή, συγκεντρωμένη, αποφασιστική και αποτελεσματική από την περιφέρεια, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίζει 33 λεπτά, να γράφει το 20ο triple-double της καριέρας του (22 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ) και να πραγματοποιεί ακόμα μία ηγετική εμφάνιση αλλάζοντας ταχύτητες στη διάρκεια της αναμέτρησης είτε για να επιτεθεί, είτε για να δημιουργήσει, είτε για να αμυνθεί σε φάσεις που οι περισσότεροι θα άφηναν.

Στα 19 τρίποντα σταμάτησαν οι Μπακς, με τον Μπρουκ Λόπεζ να γράφει double-double, τον Μπόμπι Πόρτις να κάνει σπουδαίο πρώτο μέρος και τον Μπριν Φορμπς να ανοίγει το γήπεδο, λίγα πράγματα και πάλι από τους Πίστονς που είχαν για κορυφαίο τον Σβιάτοσλαβ Μίχαϊλιουκ καθώς οι Τζέραμι Γκραντ - Μπλέικ Γκρίφιν έμειναν σε μερικά ξεσπάσματα και ο Ντέρικ Ρόουζ έμεινε εκτός αγώνα εξαιτίας ενός τραυματισμού.

Όλα αυτά το βράδυ που Ρόκετς, Νετς, Καβαλίερς και Πέισερς ολοκλήρωσαν ένα mega deal που έστειλε τον Τζέιμς Χάρντεν στο Μπρούκλιν, τον Βίκτορ Ολαντίπο στο Χιούστον, τον Κάρις ΛεΒέρτ στην Ιντιανάπολις και τον Τζάρετ Άλεν στο Κλίβελαντ.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς είναι ο εντός έδρας με τους Μάβερικς των Ντόντσιτς - Πορζίνγκις (ξημερώματα 15ης Ιανουαρίου στις 02:30), πριν τα Ελάφια ταξιδέψουν στο Μπρούκλιν (ξημερώματα 19ης στις 02:30) και στη συνέχεια υποδεχθούν τους Λέικερς (ξημερώματα 22ης στις 02:30) και τους Γουίζαρντς (ξημερώματα 23ης στις 03:00).

Ο ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ

Ο Γιάννης μπήκε καλά στο ματς, είχε δύο ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα μπλοκ στο πρώτο τρίλεπτο, έβαλε το πρώτο τρίποντο που επιχείρησε στο έκτο λεπτό, στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου λειτούργησε στον ρόλο του facilitator δίνοντας hand-off ασίστ σε τρίποντα των Κόνατον - Φορμπς και έκλεισε το πρώτο μέρος με 9/4/6 αλλά και τρία λάθη σε 16:36.

Πιο επιθετικός στο ξεκίνημα της (αγαπημένης του) τρίτης περιόδου, ο Greek Freak επιτέθηκε με ορμή στο καλάθι των Πίστονς, πέτυχε έξι πόντους σε δύο λεπτά, έψαχνε όμως συνεχώς τρόπο για να προσφέρει ανοιχτά σουτ στους συμπαίκτες του. Στο τέλος μπήκε στη λίστα με τους παίκτες που έχουν πετύχει τα περισσότερα τρίποντα στην ιστορία των Μιλγουόκι Μπακς.

Όσο για τον Θανάση, αυτή τη φορά πήρε μόλις τρία λεπτά στο πρώτο μέρος και άλλο ένα στο φινάλε, καθώς ο προπονητής του προτίμησε να δοκιμάσει σχήματα με τρία και τέσσερα γκαρντ στο δεύτερο. Ένα κλέψιμο έγραψε η στατιστική του και τίποτα περισσότερο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με 0/7 σουτ ξεκίνησαν το ματς οι δύο ομάδες μέχρι να ανοίξει ο Λόπεζ το σκορ με τρίποντο από ασίστ του Αντετοκούνμπο. Ο σέντερ των Μπακς ήταν σε καταπληκτική βραδιά, είχε 3/3 και η ομάδα του 5/7 για το 7-15 στο έκτο λεπτό, ο Μπόμπι Πόρτις πέτυχε εννέα γρήγορους πόντους για το 13-24 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με σουτ του Κόνατον για το 13-27 απέναντι σε μια ομάδα που είχε 4/20 σουτ (2/13 δίποντα, 2/7 τρίποντα) και 6 λάθη με τους Γκρίφιν - Γκραντ να έχουν πετύχει τους 11 από τους 13 πόντους.

Η διαφορά πήγε και στους 16 (18-34) και στους 17 (20-37) στο 15', με τον Αντετοκούνμπο να δημιουργεί χώρο για τους Κόνατον - Φορμπς που εκτελούσαν από την περιφέρεια, έφτασαν στο +22 με γκολ-φάουλ του Φορμπς στο μέσο της περιόδου (26-48), δεν είχαν την ίδια συνέπεια σε άμυνα κι επίθεση, για την ακρίβεια οι Πίστονς αποφάσισαν να πιεστούν για πρώτη φορά στο ματς και με τον Τζέραμι Γκραντ μάζεψαν το σκορ στο 47-58 του ημιχρόνου. Με 6/9 τρίποντα στο δωδεκάλεπτο το Ντιτρόιτ έμεινε όρθιο, με 11/20 τρίποντα το Μιλγουόκι δεν ανησυχούσε αλλά δεν είχε καθαρίσει κιόλας το παιχνίδι.

Με τον Γιάννη να ορμάει συνεχώς στη ρακέτα, οι Μπακς κράτησαν σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά, πήγαν ξανά στο +16 (61-77) με βολές του ηγέτη τους που δεν σταμάτησε να δημιουργεί και έφτασε τις 11 τελικές πάσες στο τέλος της τρίτης περιόδου (75-89). Ο Μπουντενχόλζερ μπήκε στην τέταρτη με τέσσερα γκαρντ (!) και τον Λόπεζ, είδε πρόβλημα στο ριμπάουντ αλλά κανένα στην επίθεση, οι Κόνατον - Χόλιντεϊ έγραψαν το 80-97 στο 40' και η όγδοη νίκη σε δώδεκα αγώνες κατακτήθηκε με χαρακτηριστική άνεση.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-27, 47-58, 75-89, 101-110

ΠΙΣΤΟΝΣ (Κέισι): Γκραντ 22 (7/19 σουτ, 4 ριμπάουντ), Γκρίφιν 12 (3/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Πλάμλι 7 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Έλινγκτον 5 (1), Ράιτ 3 (1/10 σουτ, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τζος Τζάκσον 11 (2), Μπέι 10 (2), Οκαφόρ, Φρανκ Τζάκσον, Μίχαϊλιουκ 18 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Λι 4, Στούαρτ 9 (7 ριμπάουντ)

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 12 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 22 (5/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 6 λάθη), Λόπεζ 9 (11 ριμπάουντ, 4 μπλοκ), ΝτιΒιντσέντζο 7 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χόλιντεϊ 21 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 1 λάθος), Όγκαστιν 6 (2), Πόρτις 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κόνατον 9 (3/5 τρίποντα), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Φορμπς 13 (3/4 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά των Πίστονς: 22/57 δίποντα, 14/35 τρίποντα, 15/22 βολές, 60 ριμπάουντ, 24 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 16 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 22/41 δίποντα, 19/43 τρίποντα, 9/14 βολές, 51 ριμπάουντ, 31 ασίστ, 10 κλεψίματα, 9 μπλοκ, 15 λάθη