NBA

Χόρνετς - Μπακς 126-114: Αντετοκούνμπο πάλι μόνος, Γιάννης πάλι ηττημένος

Γκόρντον Χέιγουοντ και Γιάννης Αντετοκούνμπο από το Χόρνετς - Μπακς (30/1/2021)
Γκόρντον Χέιγουοντ και Γιάννης Αντετοκούνμπο από το Χόρνετς - Μπακς (30/1/2021) 2021 AP PHOTO/JACOB KUPFERMAN

Ο συγκλονιστικός Γιάννης Αντετοκούνμπο (34/18/9) δεν ήταν αρκετός, με αποτέλεσμα οι Μπακς να χάσουν για δεύτερη φορά σε δύο βράδια, αυτή τη φορά από τους Χόρνετς (126-114) στη Σάρλοτ.

Μία μέρα μετά από το ιδιαίτερο ματς στη Νέα Ορλεάνη, στο οποίο είχαν δύο ακραία πρόσωπα, ένα αποκαρδιωτικό και ένα σπουδαίο, οι Μπακς πήγαν στη Νέα Ορλεάνη για να αντιμετωπίσουν τους Χόρνετς, να γιατρέψουν τις πληγές τους και να δείξουν μεγαλύτερη συνέπεια και συνοχή στο παιχνίδι τους.

Και συνέβη ακριβώς το ίδιο!

Έχασαν με 126-114, δέχθηκαν 21 τρίποντα και προβλημάτισαν.

Οι Μπακς είχαν ένα τραγικό διάστημα στο α' μέρος, αυτή τη φορά όμως μικρότερο με αποτέλεσμα στη συνέχεια να κάνουν το παιχνίδι τους και με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο σε καταπληκτική βραδιά (34 πόντοι από 12/15 δίποντα, 10/18 βολές, 18 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 μπλοκ, 1 φάουλ, 3 λάθη σε 39:24) να διεκδικήσουν το ματς. Τελικά έπεσαν στο 11-8 (5-5 εκτός έδρας) και είδαν τη Σάρλοτ να ανεβαίνει στο 9-11.

Σπουδαία, πραγματικά σπουδαία εμφάνιση από τον ρούκι των Χόρνετς ΛαΜέλο Μπολ που είχε 27 πόντους από 6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, μόλις ένα λάθος σε 31 λεπτά και +37 στην κατηγορία +/-. Η ομάδα της Σάρλοτ έκλεισε το ματς με 21/44 τρίποντα (21/48 είχαν μία μέρα πριν οι Πέλικανς), μοίρασε 32 ασίστ και έκανε μόλις εννέα λάθη για να πάρει δίκαια τη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος για το Μιλγουόκι οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς (2/2 στις 03:00) και μεθεπόμενος οι Ιντιάνα Πέισερς (4/2 στις 02:00), ξανά εντός έδρας.

Ο ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ

Με τρομερό δυναμισμό μπήκε στο ματς ο Γιάννης, για να γράψει 2/2/1 σε κάτι λιγότερο από ενάμισι λεπτό! Δέχθηκε τεχνική ποινή στα 2:14 για διαμαρτυρία, έφτασε τους επτά πόντους σε τέσσερα λεπτά, ήταν τρομερά επιθετικός και πήγε στον πάγκο για πρώτη φορά στο 7' με τον Κρεγκ να παίρνει και πάλι τη θέση του.

Με το ματς να έχει γυρίσει και να έχει ξεφύγει από τον έλεγχο των Μπακς, ο Αντετοκούνμπο πείσμωσε και προσπάθησε μόνος του να σπάσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, ηγήθηκε για ένα σερί 0-7 (51-38) και έφτασε το 20/10 δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο με μια ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ εμφάνιση σε άμυνα κι επίθεση.

Τρομερά ισορροπημένος στην τρίτη περίοδο, επιτέθηκε όποτε βρήκε χώρο, δημιούργησε, έδωσε σπουδαίες ασίστ, συνέχισε να κυριαρχεί στο ριμπάουντ, στο ξεκίνημα της τέταρτης ήταν σπουδαίος με πάσες πραγματικά φανταστικές, με τελειώματα με υπομονή, στο τέλος όμως έμεινε πολύ μόνος για ακόμα μία φορά και στο φινάλε η κάμερα τον έμοιαζε να κοιτάζει στο άπειρο, με απογοήτευση και άδειο βλέμμα.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε για τέταρτο σερί παιχνίδι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Αυτή τη φορά, το ξεκίνημα των Μπακς ήταν σπουδαίο. Χόλιντεϊ και Γιάννης ηγήθηκαν για το 10-0 στο 2' με 4/4 σουτ απέναντι στα 0/4 των γηπεδούχων, πήγαν τη διαφορά στους δέκα (17-7 στο 5'), όμως η είσοδος του Μπολ και τα διαδοχικά τρίποντα των Χόρνετς με τους Ροζίερ - Χέιγουορντ να έχουν από δύο, ισορρόπησαν το ματς στο 22-21 και το 25-24 στο 8'. Ουάσινγκτον, Μονκ και Μπολ γύρισαν εντελώς τούμπα το ματς για το 36-28 (29-11 το επί μέρους σκορ σε έξι λεπτά) και στο φινάλε της περιόδου (39-31) οι γηπεδούχοι είχαν 8/11 τρίποντα!

Οι Χόρνετς έβαλαν το ένατο τρίποντο στην πρώτη φάση της δεύτερης περιόδου για το 42-31 και το δέκατο στο 11' για το 48-31 και το ενδέκατο για το 51-31 στο 12', με αποτέλεσμα το επί μέρους σκορ από το 5' να φτάσει στο 44-14 σε εννέα λεπτά! Ο Γιάννης "τρελάθηκε" και άρχισε να παίρνει παραμάζωμα όποιον έβρισκε μπροστά του, μείωσε στους 14 (54-40), πίεσε και περισσότερο, μοίρασε το παιχνίδι πριν σκοράρει εξ' επαφής για το 63-57 στο 21' και ο Πόρτις φέρει το ματς στους τέσσερις (63-59) στο 22'. Αυτό ήταν, οι Μπακς ισορρόπησαν τον αγώνα δείχνοντας χαρακτήρα και το 68-64 του ημιχρόνου έμοιαζε για εκείνους με μικρή νίκη.

Άλλο ματς έγινε στο ξεκίνημα του β' μέρους. Οι δύο ομάδες δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικές, οι άμυνες βελτιώθηκαν σε σημαντικό βαθμό, ο Χόλιντεϊ συνέχισε να είναι το στήριγμα του Γιάννη όμως οι Χόρνετς άντεχαν (83-77 στο 30') μέχρι ο Greek Freak να αρχίσει να δημιουργεί και με τους Μίντλετον - Πόρτις να σκοράρουν να έρθει η ισοφάριση (88-88 στο 33'). Το μομέντουμ ήταν πια στα Ελάφια που πήραν και προβάδισμα τεσσάρων πόντων (88-92) που πάντως δεν συντήρησαν καθώς οι γηπεδούχοι είχαν ένα μικρό ξέσπασμα με τον Μπολ για το 97-94 της τρίτης περιόδου.

Με τον Αντετοκούνμπο σε ρόλο facilitator, οι Μπακς προσπαθούσαν να ανοίξουν το γήπεδο και να βρουν ένα ξέσπασμα για μια μικρή διαφορά, ο Γιάννης χτύπησε στα 6:57 πριν από το τέλος στο γόνατο αλλά έσφιξε τα δόντια, την ώρα που οι Χόρνετς πήγαιναν στο +5 (116-111) με ένα επί μέρους 8-1. Μπολ και Γκρέιαμ έκαναν το 125-114 και εκεί κρίθηκε το ματς, καθώς οι Μπακς σπατάλησαν τις ευκαιρίες τους, έδωσαν δικαιώματα και το πλήρωσαν με τον ηγέτη τους απογοητευμένο στο φινάλε.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 39-31, 68-64, 97-94, 126-114

ΧΟΡΝΕΤΣ (Μπορέγκο): Χέιγουορντ 27 (5/11 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ), Ουάσινγκτον 6 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ζέλερ 7 (15 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ροζίερ 12 (3), Γκρέιαμ 12 (3), Μπρίτζες 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπολ 27 (6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μονκ 18 (3), Κόντι Μάρτιν, Κέιλεμπ Μάρτιν 6 (2)

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 18 (1/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο 34 (12/15 δίποντα, 10/18 βολές, 18 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 μπλοκ), Λόπεζ 9 (1), ΝτιΒιντσέντζο (0/6 σουτ), Χόλιντεϊ 21 (5/10 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Κρεγκ, Πόρτις 11 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόνατον 15 (5/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Φορμπς 6 (2), Όγκαστιν, Νουόρα, Μέριλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Χόρνετς: 23/48 δίποντα, 21/44 τρίποντα, 17/20 βολές, 48 ριμπάουντ, 32 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 22/37 δίποντα, 18/45 τρίποντα, 16/24 βολές, 53 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 15 λάθη

Photo credits: 2021 AP Photo/Jacob Kupferman