NBA

Καβαλίερς - Μπακς 99-124: Ψεκάστε, σκουπίστε, προχωρήστε

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μαρκάρεται από τον Τόριαν Πρινς στο Καβαλίερς - Μπακς της 6ης Φεβρουαρίου 2021 2021 AP PHOTO/TONY DEJAK

Σαν σε προπόνηση οι Μπακς, νίκησαν για δεύτερη φορά σε δύο βράδια τους Καβαλίερς στο Κλίβελαντ (124-99) πριν από τα τέσσερα μεγάλα ματς στη Δύση. Σταθερά κυρίαρχος (24/11/5) ο Γιάννης Αντετοκούνμπο (VIDEOS).

Back-to-back μονομαχία στο Κλίβελαντ, back-to-back άνετη επικράτηση για τους Μπακς που νίκησαν ξανά τους Καβαλίερς (124-99) για να ανέβουν στο 15-8 (6-6 εκτός έδρας) πριν από τους τέσσερις σερί αγώνες στη Δύση.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει ό,τι θέλει (24 πόντοι από 7/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/11 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 31:49), όποτε θέλει, απέναντι σε όποιον κι αν έβαζαν οι γηπεδούχοι επάνω του (ακόμη και σχήματα με τους Ντράμοντ - Άλεν μαζί στο παρκέ), με τον Τζρου Χόλιντεϊ να είναι ξανά εντυπωσιακός και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τον Κρις Μίντλετον να κάνει αθόρυβα τη δική του δουλειά στο σκοράρισμα και με τον καταπληκτικό Μπριν Φορμπς να βάζει τα σουτ (6/6 τρίποντα), η ομάδα του Μιλγουόκι έκανε τη δουλειά χωρίς να δώσει δικαίωματα. Ήταν σοβαρή, συγκεντρωμένη και ψύχραιμη, έδειξε ότι βελτιώνεται περίοδο με την περίοδο, αγώνα με τον αγώνα και είναι έτοιμη για τα δύσκολα ματς που ακολουθούν.

Οι Καβαλίερς, από την πλευρά τους, έπεσαν στο 10-14 (7-7 εντός έδρας) και ενώ είχαν δείξει σπουδαία δείγματα στο ξεκίνημα της σεζόν, στα δύο παιχνίδια με τους Μπακς δεν ήταν ανταγωνιστικοί. Αντρέ Ντράμοντ (28 πόντοι από 12/17 δίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα) και Ντάριους Γκάρλαντ (17 πόντοι, 9 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων που έκλεισαν τον αγώνα με 6/28 τρίποντα (21.4%) την ώρα που οι Μπακς είχαν μόλις οκτώ λάθη και 16/34 σουτ από την περιφέρεια (47.1%)/

Και τώρα, το road trip των τεσσάρων αναμετρήσεων στη Δυτική Περιφέρεια (Ντένβερ Νάγγετς στις 9/2 στις 04:30, Φοίνιξ Σανς στις 11/2 στις 05:00, Γιούτα Τζαζ στις 13/2 στις 04:00 και Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ στις 15/2 στις 02:00). Σε αυτή τη σειρά αγώνων οι Μπακς θα δοκιμάσουν τις δυνάμεις τους, θα δουν πόσο συνεπείς μπορούν να είναι, ποιες είναι οι αδυναμίες τους απέναντι σε παίκτες όπως ο Νίκολα Γιόκιτς, ο Ρουντί Γκομπέρ, ο Ντέβιν Μπούκερ και ο Κρις Πολ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σέξτον και Ντράμοντ μπήκαν δυναμικά στο ματς, οι Μπακς ακολούθησαν και δεν άφησαν τους Καβαλίερς να ξεφύγουν. Ο ΝτιΒιντσέντζο έβαλε το πρώτο του τρίποντο για το 11-10 στο 5', οι παγκίτες Κόνατον - Κρεγκ με την ενέργειά τους έγραψαν το 16-25 στο 11' και αν δεν υπήρχε ένα μίνι ξέσπασμα του Σέξτον, το Μιλγουόκι θα είχε χτίσει μεγαλύτερη απόσταση από το 22-25 της πρώτης περιόδου στην οποία είχε πάντως 3/12 τρίποντα απέναντι στο μόλις ένα των γηπεδούχων σε επτά προσπάθειες.

Ενα απίθανο κάρφωμα του Γιάννη κι ένα τρίποντο του Φορμπς από την αριστερή γωνία έγραψαν το 33-39 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, με τους Μπακς να μην πιέζονται ιδιαίτερα, να ελέγχουν το ματς, να ανεβοκατεβάζουν ταχύτητα σε άμυνα κι επίθεση και τους Πόρτις - Φορμπς να συνεχίζουν να δείχνουν πόσο σημαντικοί είναι οι 3-4 ρολίστες για τους φετινούς Μπακς. Το 46-52 και το 54-59 του ημιχρόνου κρατούσαν τα Ελάφια στον ρόλο του οδηγού, χωρίς ιδιαίτερο άγχος, με τα 15/23 δίποντα να είναι μια καλή επίδοση, όπως και τα μόλις πέντε λάθη.

Όλα αυτά, με τον Αντετοκούνμπο στους επτά πόντους από 3/5 δίποντα και 1/2 βολές, στα πέντε ριμπάουντ και τις τρεις ασίστ σε κάτι λιγότερο από 17 λεπτά.

Με τον Greek Freak να σκοράρει δέκα πόντους σε τέσσερα λεπτά στο ξεκίνημα του β' μέρους με βολές, με κάρφωμα, με τρίποντο και με γκολ-φάουλ, οι Μπακς πήγαν στο +11 (60-71) και όταν εκείνος πήγε στον πάγκο, ανέλαβαν δράση ο Χόλιντεϊ κι ο Όγκαστιν για το 74-91 στο 35'. Οι Καβαλίερς δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν, το 77-94 της τρίτης περιόδου δεν ήταν εύκολο να ανατραπεί, ο Αντετοκούνμπο έκανε "μπούλινγκ" σε Άλεν και Ντράμοντ που συνυπήρξαν (!) στην πεντάδα των γηπεδούχων πριν δώσει μαζεμένες ασίστ στον Φορμπς για να βάλει εκείνος τα τρίποντα για το 90-112 στο 42'.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι Μπακς δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα, έφτασαν δια περιπάτου στη 15η νίκη τους σε 23 αγώνες και έδωσαν στο φινάλε μερικά λεπτά σε παίκτες όπως ο Τζέιλεν Άνταμς, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο κι ο Ντι Τζέι Γουίλσον που δεν έχουν αυτή την εποχή σημαντικό ρόλο στο ροτέισον.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-25, 54-59, 77-94, 99-124

ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ (Μπίκερσταφ): Οκόρο 2, Νανς 4 (5 ριμπάουντ), Ντράμοντ 28 (12/17 δίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σέξτον 17 (4/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάρλαντ 17 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Πρινς 12 (2), Οσμάν 7 (1), Άλεν 2 (7 ριμπάουντ), Γουίντλερ 9, Γουέιντ, Στίβενς

ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Μίντλετον 20 (4/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 24 (7/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7/11 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λόπεζ 7 (1/6 τρίποντα), ΝτιΒιντσέντζο 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 20 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πόρτις 3 (8 ριμπάουντ), Όγκαστιν 9 (1), Κρεγκ 6, Κόνατον 6, Φορμπς 18 (6/6 τρίποντα), Άνταμς 2, Γουίλσον, Θανάσης Αντετοκούνμπο 2 (2/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά των Καβαλίερς: 33/58 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 15/21 βολές, 47 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπακς: 31/52 δίποντα, 16/34 τρίποντα, 14/23 βολές, 54 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη