Φενέρμπαχτσε - Μπάγερν 81-76: Της έκανε ζημιά για το πλασάρισμα

FENERBAHCE BEKO ISTANBUL

Η Φενέρμπαχτσε είδε το +14 του ημιχρόνου να κάνει φτερά μέσα σε έξι λεπτά, αλλά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει και να πάρει, εν τέλει, τη νίκη απέναντι στην Μπάγερν (81-76), παρά το γεγονός πως ήταν βαθμολογικά αδιάφορη.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν βαθμολογικά αδιάφορη απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου (αυτή καιγόταν), έχασε τον Μάρκο Γκούντουριτς με πρόβλημα στον αστράγαλο στο δεύτερο δεκάλετπο, αλλά -ακόμη κι έτσι- πήρε τη νίκη (81-76) σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την EuroLeague.

Οι γηπεδούχοι είδαν το +14 που είχαν ως παρακαταθήκη στο ημίχρονο να κάνει φτερά μέσα σε έξι λεπτά, παρά το σοκ όμως, αντέδρασαν και πολύ γρήγορα ξαναπήραν το προβάδισμα. Με τον Πιέρια Χένρι και τον Γιαν Βέσελι σε πρωταγωνιστικό ρόλο, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς πήρε τη νίκη στο Ulker Sports Hall και διαμόρφωσε νέα δεδομένα στη μάχη για το πλασάρισμα της οκτάδας, αφού η Μπάγερν Μονάχου παίζει τα ρέστα της σε δύο βράδια απέναντι στην Αναντολού Εφές προκειμένου να αποφύγει την 8η θέση.

Οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα τα ηνία του ρυθμού, όσο και το προβάδισμα, φτάνοντας μέχρι το +10 (14-4 στο 6'), σε ένα διάστημα που οι φιλοξενούμενοι αδυνατούσαν να κάνουν τα... βασικά. Ό,τι κι αν δοκίμαζε ο Αντρέα Τρινκιέρι δεν απέδιδε, με τα 2/6 τρίποντα και τα -8 ριμπάουντ (3 έναντι 11) της πρώτης περιόδου να περιγράφουν το πρόβλημα. Σταδιακά, η Μπάγερν επιχείρησε να πιέσει περισσότερο στην άμυνα, να κυκλοφορήσει καλύτερα την μπάλα, αλλά δεν κατάφερε κάτι ουσιαστικό. Το πρώτο μέρος βρήκε την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς στο +14 (45-31), με πρωταγωνιστή τον Πιέρια Χένρι, ο οποίος είχε προλάβει να σημειώσει 14 πόντους και να δώσει 5 ασίστ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν λες και βλέπαμε άλλο παιχνίδι. Η Μπάγερν έκανε πλέον ό,τι ήθελε στο παρκέ, με τους παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι να εκτελούν κάθε κατοχή με αξιοθαύμαστη ακρίβεια και αποτελεσματικότητα. Κάπως έτσι, μέσα σε έξι λεπτά είχαν φέρει τούμπα το παιχνίδι, αφού (με 7/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 1/2 βολές) γύρισαν από το -14 το ημιχρόνου στο +5 (47-52). Δεν άργησαν να φτάσουν ακόμη και στο +10 (52-62 στο 28'), με τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς να κάνει πράγματα και θαύματα και τον Νταρούν Χίλιαρντ να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση.

Το +10 όμως διαδέχθηκαν επτά σερί χαμένες κατοχές (0/4 σουτ, 3 λάθη) για τους φιλοξενούμενους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς. Η Φενέρμπαχτσε ανέκαμψε και πήρε ξανά το προβάδισμα (64-62) στο 34' της αναμέτρησης, δείχνοντας πως η νίκη θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Όπως κι έγινε, οι γηπεδούχοι διατήρησαν μικρό προβάδισμα στα λεπτά που ακολούθησαν, κυρίως γιατί εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα λάθη των φιλοξενούμενων. Το τρίποντο του Πιέρια Χένρι στα 58.3'' για το τέλος δε, ήταν αυτό που έβαλε τέλος στα γερμανικά όνειρα για το διπλό στην Κωνσταντινούπολη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς - Κορομηλάς - Καρντούμ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-16, 45-31, 54-62, 81-76.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Χαζέρ 3 (1), Ακπινάρ, Μαχμούτογλου 5 (1), Σταρκς 3 (1), Χένρι 22 (5/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 λάθη), Πιερ 10 (5 ριμπάουντ), Μπαρτέλ 6, Γκούντουριτς, Βέσελι 21 (9/11 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπούκερ 5 (1), Πολονάρα 6 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Τόμας 7 (1), Χάντερ 5 (4 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 7 (1/4 τρίποντα), Λούτσιτς 7 (0/5 τρίποντα), Τζορτζ 3 (1), Ομπστ, Ντζέντοβιτς 7 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ), Ρούμπιτ 17 (5/8 δίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ), Σίσκο 8 (2/5 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χίλιαρντ 13 (3/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή), Ραντόσεβιτς 2.

Ομαδικά στατιστικά - Φενέρμπαχτσε: 23/38 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 14/21 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 18 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά - Μπάγερν: 18/25 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 16/19 βολές, 26 ριμπάουντ (19 αμυντικά + 7 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 11 λάθη.

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Φενέρμπαχτσε κλείνει τη regular season με τους αγώνες απέναντι σε Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (εντός, 8/4, 20:00) και Μακάμπι Τελ Αβίβ (εκτός, 13/4, 20:30). Από την πλευρά της, η Μπάγερν έχει ακόμη δύο εκτός έδρας παιχνίδια, κόντρα σε Αναντολού Εφές (6/4, 20:30) και Ρεάλ Μαδρίτης (8/4, 21:45).