Φενέρμπαχτσε - Μονακό 62-65: Η Μονακό άλωσε την Πόλη, ο Μάικ Τζέιμς έστειλε στο Μόντε Κάρλο τον "τελικό" πρόκρισης στο Final Four

EUROLEAGUE 2023-2024 /  -  (  / EUROKINISSI)
EUROLEAGUE 2023-2024 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η Μονακό επικράτησε 65-62 της Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη και ισοφάρισε την προημιτελική σειρά της EuroLeague. Στο Πριγκιπάτο και στη Salle Gaston Medecin (8/5, 20:00) θα κριθεί η πρόκριση στο Final Four. Καθοριστικός ο Μάικ Τζέιμς με τεράστιο τρίποντο και με 1 λεπτό να απομένει για τη λήξη του παιχνιδιού, μοιραίος ο Γουίλμπεκιν για τη Φενέρ.

Σε πέμπτο παιχνίδι (8/5, 20:00) στο Πριγκιπάτο θα αναδειχθεί ο νικητής της συναρπαστικής προημιτελικής σειράς (2-2) της EuroLeague ανάμεσα σε Φενέρμπαχτσε και Μονακό. Οι Μονεγάσκοι απέδρασαν από την Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας 65-62 των Τούρκων και έστειλαν στο “σπίτι” τους τον “τελικό” για το Final Four του Βερολίνου.

Ο Μάικ Τζέιμς σφράγισε την σπουδαία νίκη της ομάδας του Ομπράντοβιτς με τεράστιο τρίποντο ένα λεπτό πριν από το τέλος (57-61, 39') για να στείλει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους και να κρατήσει την ομάδα του "ζωντανή" για την πρόκριση. Παρ όλα αυτά, ο Γουίλμπεκιν είχε την ευκαιρία για την Φενέρ, αλλά αστόχησε 5 δεύτερα πριν από τη λήξη.

Για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς πρωταγωνιστικό ρόλο είχε ο Έλι Οκόμπο με 13 πόντους και 2 ασίστ, με τον Μάικ Τζέιμς να προσθέτει 10 πόντους με 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Στους 10 πόντους σταμάτησε ο Μοντεγιούνας.

Από την πλευρά των γηπεδούχων ξεχώρισε ο Παπαγιάννης με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Γκούντουριτς αρίθμησε 14 πόντους με 2 ριμπάουντ και ο Χέιζ-Ντέιβις σταμάτησε στους 10 πόντους.

Η Μονακό ξεκίνησε πιο "ζεστά" στην αναμέτρηση με μίνι σερί 4-0 στα πρώτα δύομιση λεπτά, ωστόσο αμφότερες οι ομάδες δεν ήταν αποτελεσματικές στην πρώτη περίοδο, με το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα (9-4, 7') στα πρώτα λεπτά. Το τρίποντο του Γουίλμπεκιν έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στη Φενέρμπαχτσε (12-4, 8'), το οποίο υποδιπλασιάστηκε στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου (15-11, 10').

Αργός παρέμεινε ο ρυθμός του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με Τούρκους και Μονεγάσκους να παρουσιάζονται νωχελικοί στο πρώτο μέρος του αγώνα. Ο Οκόμπο πέτυχε έξι διαδοχικούς πόντους και ισοφάρισε για τη Μονακό ένα λεπτό πριν το ημίχρονο, ενώ ο Παπαγιάννης σκόραρε, κέρδισε το φάουλ και ευστόχησε στη συμπληρωματική βολή για τη διαμόρφωση του σκορ στην ανάπαυλα (33-30, 20').

Εντελώς διαφορετική ήταν η εικόνα της αναμέτρησης στο δεύτερο μέρος, με την Μονακό να κάνει δυναμικό ξεκίνημα και να παίρνει τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι δύο λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (44-48, 28'). Ο Παπαγιάννης ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο για να μειώσει τη διαφορά (47-48, 30') ενόψει της τελικής ευθείας του αγώνα.

Τόσο η ομάδα του Γιασικεβίτσιους, όσο και εκείνη του Ομπράντοβιτς "ανέβασαν" κατακόρυφα την ένταση στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Οκόμπο με ατομική προσπάθεια πέτυχε ένα πολύ κρίσιμο καλάθι (52-54, 37') και ο Μάικ Τζέιμς ευστόχησε σε τεράστιο τρίποντο (57-61, 39'), που έβαλε τις βάσεις για να φύγει η Μονακό με τη νίκη στις αποσκευές.

Η Φενέρ δεν το έβαλε κάτω, μείωσε σε 62-63 με τρίποντο του Γκούντουριτς στα 18'' και μάλιστα είχε την ευκαιρία να πάρει την νίκη. Οι διαιτητές χρέωσαν με παράβαση 5'' τον Τζέιμς στην επαναφορά, οι Τούρκοι πήραν εκ νέου την κατοχή, αλλά στα 5'' ο Γουίλμπεκιν αστόχησε από τα τρία μέτρα και η Μονακό διαμόρφωσε το τελικό 62-65 με κάρφωμα του Χολ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ, Περούγκα, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 33-30, 47-48, 62-65

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Γουίλμπεκιν 11 (3/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Σανλί, Παπαγιάνννης 10 (1/3 τρίποντα, 11 ρμπάουντ, 1 ασίστ), Χέιζ-Ντέιβις 10 (2/7 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 3 (1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Νουά, Πιερ 4, Γκούντουριτς 14 (3/3 τρίποντα), Καλάθης 8 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 2 (4 ριμπάουντ), Μάνταρ, Σεστίνα

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 13 (2/5 τρίποντα), Λόιντ 8 (2/4 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ 6 (4 ριμπάουντ), Ντιαλό 7 (1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κορνελί, Τζαϊτέ, Γουόκερ, Μοτιεγιούνας 10 (1/2 τρίποντα), Ουοτάρα 5 (1), Στρέιζελ, Χολ 6 (8 ριμπάουντ), Τζέιμς 10 (3/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 12/31 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 5/7 βολές, 42 ριμπάουντ (17 επιθετικά - 25 αμυντικά), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 13 λάθη, 1 μπλοκ, 16 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 17/39 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 7/11 βολές, 34 ριμπάουντ (9 επιθετικά - 25 αμυντικά), 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 λάθη, 4 μπλοκ, 19 φάουλ