Φενέρμπαχτσε - Αναντολού Εφές 84-65
Σε ματς που ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε της Αναντολού Εφές 84-65.
Μισή ώρα πριν το τζάμπολ του ματς, είχε προκύψει η φήμη που ήθελε τον Εμίρ Πρέλντζιτς να είναι εκτός Φενέρμπαχτσε. Επισήμως, η ομάδα δεν είχε να πει κάτι, αλλά ο Τούρκος δεν εμφανίστηκε στο παρκέ. Από την Αναντολού Εφές, από τον πάγκο δεν σηκώθηκαν οι Ζόραν Πλάνινιτς και Τζαμόν Γκόρντον. Η "Φενέρ" ήταν αυτή που ολοκλήρωσε τις εμφανίσεις της με νίκες (84-65).
Στο "αντίο" λοιπόν, των δυο εκ των τριών εκπροσώπων της γείτονας στη διοργάνωση, οι κόουτς χρησιμοποίησαν τους παίκτες που δεν είχαν χρόνο συμμετοχής γενικότερα στη Euroleague. Όπως για παράδειγμα, ο Μπεργκ Ουγκουρλού, ο οποίος στις 24 του μήνα θα κλείσει το 18ο έτος της ηλικίας του και σήμερα (10/4) έκανε το ντεμπούτο του στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση, σε συλλογικό επίπεδο. Η Εφές "κατέβασε" 11άδα, στην οποία μετείχε και ο Εμιρκάν Κοστούν (19χρονος σέντερ), ο οποίος έχει αγωνιστεί 16.35'' στη φετινή Euroleague.
Στην πρώτη περίοδο (21-10), με τον Μαχμούτογλου να είναι εκ των κορυφαίων σκόρερ (5π.), οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 21-10, μετρώντας 10/16 διπ., 0/2 τριπ. και μόλις 1 λάθος, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/10 διπ., 0/5 τριπ. και 5 λάθη.
Στο 12.22 το σκορ έγινε 29-20, ο "Ζοτς" πήρε τάιμ άουτ και κάπου εκεί σταμάτησε η επανάσταση της Εφές (45-31 ημ.), που βελτίωσε τα ποσοστά της από το τρίποντο (2/3), αλλά η Φενέρ κυριάρχησε στα ριμπάουντ (είχε 6 επιθετικά ριμπάουντ) και παρέμεινε εύστοχη.
Στα μέσα της τρίτης περιόδου (55-43), οι Ζόριτς (12π.), Σαβάς (11) και Μαχμούτογλου (10) είχαν γίνει διψήφιοι, με τους Σαβάνοβιτς (14π.) και Βασιλειάδη (10π.) να είναι... ο ανταγωνισμός. Στο τέλος της τρίτης περιόδου, η διαφορά είχε φτάσει στο +19 (68-49), με τον Οσμάν να κάνει ένα βήμα μπροστά για το 70-55 (33.04''), αλλά συνέχεια δεν υπήρξε. Στην τελευταία περίοδο, όλα έγιναν ακόμα πιο χαλαρά με τη Φενέρ να επικρατεί 84-65.
Τα δεκάλεπτα: 21-10, 45-31, 68-49, 84-65
*Πριν το τζάμπολ εμφανίστηκε στο παρκέ ο Ρόμπερτ Χόρι, για να ξεκινήσει το promotion του προγράμματος ΝΒΑ Global Games, που θα φέρει τους Σπερς στην Ευρώπη (στη Γερμανία και την Τουρκία).