EuroLeague U18: Τα διέλυσε όλα η Ρεάλ

Η Ρεάλ σάρωσε με 43 πόντους διαφορά την Βαλένθια στην πρώτη ημέρα του τουρνουά U18, που διοργανώνεται στην Βιτόρια στο περιθώριο του Final Four της EuroLeague (VIDEOS).

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Ρεάλ τον αγώνα με την Βαλένθια για την πρώτη μέρα του τουρνουά Next Generation που διοργανώνεται στο περιθώριο του Final Four της EuroLeague . Η ομάδα U18 των Μαδριλένων επικράτησε με 97-54 της αντίστοιχης της Βαλένθια, κάνοντας ένα σερί 17-0 στην δεύτερη περίοδο, το οποίο έγινε 38-8 στο δεύτερο ημίχρονο! Ο Ρούμπεν Λόπεθ πέτυχε 22 πόντους, ενώ ο Ούσμαν Γκαρούμπα είχε 16 με 7/8 σουτ σε λιγότερο από 18 λεπτά από την Ρεάλ, η οποία είναι το ακλόνητο φαβορί στο τουρνουά.

Στον άλλο παιχνίδι του 2ου ομίλου ο Ερυθρός Αστέρας νίκησε 81-66 την κάτοχο του τίτλου, Ρίτας Βίλνιους, παρά την τρομερή εμφάνιση του Αζουόλας Τουμπέλις, που πέτυχε 27 πόντους, μάζεψε 12 ριμπάουντ και έκοψε 4 σουτ. Ο 18χρονος φόργουορντ ήταν ο μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων από την λιθουανική ομάδα, την ώρα που ο Ερυθρός Αστέρας είχε πολλούς πρωταγωνιστές, με καλύτερο όλων τον γιο του Ντέγιαν Τομάσεβιτς, Μπόγιαν (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα).

Στον 1ο όμιλο, η Μέγκα Μπέμαξ κατέβαλε με 80-69 την Μακάμπι του Ντένι Αβντίγια, που είχε 27 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 ασίστ, επιχείρησε όμως και 31 σουτ σε 39 λεπτά (8/13 δίποντα, 3/18 τρίποντα)! Παρά τρία σουτ, δηλαδή, πήρε τις μισές επιθέσεις της ισραηλινής ομάδας... Οι Λάνγκοβιτς (21 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Κλιάγεβιτς (19 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι της Μέγκα Μπέμαξ.

Το πιο "κλειστό" ματς της πρεμιέρας έγινε μεταξύ της Μπάγερν και της Ζάλγκιρις, στο οποίο οι Βαυαροί επικράτησαν με 85-83. Ο Ιταλός Σάσα Γκραντ (19 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Τζέισον Τζορτζ (19 πόντοι) ήταν οι πρώτοι της γερμανικής ομάδας, ενώ δεν σκόραρε ο ελληνικής καταγωγής Βαγγέλης Παθέκας στα πέντε λεπτά που έπαιξε. Οι Ρουμπσταβίτσιους (20 πόντοι), Κρίισα (19 πόντοι) ξεχώρισαν από πλευράς Ζάλγκιρις.