EUROBASKET 2022

Eurobasket 2022: Τα ρόστερ των 24 μονομάχων

Eurobasket 2022: Τα ρόστερ των 24 μονομάχων
24MEDIA CREATIVE TEAM/ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΜΠΑΝΤΟΥΝΑΣ

Το SPORT24 παρουσιάζει τα ρόστερ των 24 ομάδων που θα αγωνιστούν στο Eurobasket 2022, που θα διεξαχθεί το διάστημα 1-18 Σεπτεμβρίου σε Γεωργία, Γερμανία, Τσεχία και Ιταλία. 

Η μεγάλη στιγμή για το Eurobasket 2022 έφτασε και το SPORT24 παρουσιάζει τα ρόστερ των 24 μονομάχων.

Τιφλίδα, Κολωνία, Μιλάνο και Πράγα φιλοξενούν την φάση των ομίλων, με το Βερολίνο να υποδέχεται στην συνέχεια 16 ομάδες για την τελική φάση της διοργάνωσης.

ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ

Ιδού λοιπόν οι 24 μονομάχοι, όπως έχουν χωριστεί στους τέσσερις ομίλους.

Α' όμιλος, Τιφλίδα: Τα δύο φαβορί και η μάχη για τις άλλες δύο θέσεις

Η Τουρκία και η Ισπανία είναι οι δύο ομάδες που - βάσει ονόματος και ρόστερ - ξεχωρίζουν στον πρώτο όμιλο του Eurobasket.

Η Ισπανία μπαίνει σε μία μεταβατική φάση μετά την απόσυρση παικτών-θρύλων που την έφεραν στην κορυφή της Ευρώπης τα τελευταία χρόνια, έχοντας ένα πιο νεανικό ρόστερ, του οποίου θα ηγηθούν τα αδέλφια Ερνανγκόμεθ, ο νατουραλιζέ Λορέντζο Μπράουν και ο… νεανίας Ουσμάν Γκαρούμπα.

Αυτή η εικόνα της Ισπανίας είναι που μοιάζει να τοποθετεί σε θέση φαβορί την Τουρκία του Εργκίν Αταμάν και των NBAερς Φουρκάν Κορκμάζ, Τσέντι Οσμάν και Αλπερέν Σενγκούν, αλλά και του Σέιν Λάρκιν.

Πίσω από τα δύο φαβορί υπάρχουν τέσσερις ομάδες που θα παλέψουν για τις δύο επόμενες θέσεις: Η Γεωργία του Ηλία Ζούρου (και του Γιώργου Λιμνιάτη) - που θα στερηθεί των υπηρεσιών του Τορνίκε Σενγκέλια - το (χωρίς Νίκολα Βούτσεβιτς) Μαυροβούνιο, η Βουλγαρία του Σάσα Βεζένκοβ και το αθλητικό Βέλγιο.

Τα ρόστερ των ομάδων:

Ισπανία
Γκαρντ: Λορέντζο Μπράουν, Ντάριο Μπριζουέλα, Ρούντι Φερνάντεθ, Αλμπέρτο Ντίαζ, Τσάμπι Λόπεζ-Αροστέγκι
Φόργουορντ: Χάιμε Φερνάντεθ, Ουσμάν Γκαρούμπα, Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, Χάιμε Πραντίγια, Τζοέλ Πάρα
Σέντερ: Βίλι Ερνανγκόμεθ, Σέμπας Σάιθ
Προπονητής: Σέρτζιο Σκαριόλο

Τουρκία
Γκαρντ: Σέιν Λάρκιν, Μελί Μαχμούτογλου, Ονουράλπ Μπιτίμ, Σέμους Χάζερ, Μπουγκραχάν Τουντσέρ
Φόργουορντ: Φουρκάν Κορκμάζ, Τσέντι Οσμάν, Ερκάν Οσμανί, Γιγκιτάν Σεϊμπίρ
Σέντερ: Αλπερέν Σενγκούν, Σαντίκ Καμπατσά, Σερτάκ Σανλί
Προπονητής: Εργκίν Αταμάν

Μαυροβούνιο
Γκαρντ: Κέντρικ Πέρι, Ιγκόρ Ντρόμπνιακ, Βλάντιμιρ Μιχάιλοβιτς, Νίκολα Παβλίσεβιτς, Πέταρ Πόποβιτς
Φόργουορντ: Αλέκσα Ίλιτς, Ντίνο Ράντοντσιτς, Νεμάνια Ράντοβιτς, Ζόραν Βούτσελιτς
Σέντερ: Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς, Μάρκο Σιμόνοβιτς, Ζόραν Νίκολιτς
Προπονητής: Μπόσκο Ράντοβιτς

Γεωργία
Γκαρντ: Θαντ ΜακΦάντεν, Ντούντα Σανάτζε, Ράτι Αντρονικασβίλι, Μέραμπ Μποκολισβίλι, Γκιόργκι Τσιντσάντζε
Φόργουορντ: Σάντρο Μαμουκελασβίλι, Μπέκα Μπεκάουρι, Μπέκα Μπουρτζανάτζε, Καχάμπερ Τζιντσαράντζε, Μίκαηλ Μπερισβίλι
Σέντερ: Γιόργκι Σερμαντίνι, Γκόγκα Μπιτάτζε
Προπονητής: Ηλίας Ζούρος

Βέλγιο
Γκαρντ: Εμάνουελ Λεκόμτ, Ρέτιν Ομπασοχάν, Αλεξάντρ Λίμπερτ, Τζόναθαν Τάμπου
Φόργουορντ: Χανς Βάντουιν, Βρεντζ Μπλέιτζενμπεργκ, Μαξίμ Ντε Ζέου, Πιερ-Αντουάν Ζιλέ, Ζαν-Μαρκ Νουέμα
Σέντερ: Ισμαελ Μπακό, Χάρις Μπρατάνοβιτς, Κέβιν Τούμπα
Προπονητής: Ντάριο Τζέργκια

Βουλγαρία
Γκαρντ: Ντι Μποστ, Τσάβνταρ Κόστοβ, Ιβάν Αλίπιεβ, Στανίμιρ Μαρίνοβ, Ντέγιαν Καραμβλίλοβ
Φόργουορντ: Σάσα Βεζένκοβ, Ντίμιταρ Ντιμίτροβ, Πάβλιν Ιβάνοβ, Άλεξ Σιμεόνοβ, Αλεκσάνταρ Γιάνεβ
Σέντερ: Αντρέι Ιβάνοβ, Εμίλ Στοΐλοβ
Προπονητής: Ρόζεν Μπαρτσόβσκι

Το αναλυτικό πρόγραμμα του ομίλου:
1 Σεπτεμβρίου
14:30 Ισπανία - Βουλγαρία (ΕΡΤ3)
17:15 Τουρκία - Μαυροβούνιο
20:00 Βέλγιο - Γεωργία (ΕΡΤ3)

3 Σεπτεμβρίου
14:30 Μαυροβούνιο - Βέλγιο
17:15 Βουλγαρία - Τουρκία
20:00 Γεωργία - Ισπανία (ΕΡΤ3)

4 Σεπτεμβρίου
14:30 Βουλγαρία - Μαυροβούνιο
17:15 Ισπανία - Βέλγιο (ΕΡΤ1)
20:00 Τουρκία - Γεωργία

6 Σεπτεμβρίου
14:30 Βέλγιο - Τουρκία
17:15 Μαυροβούνιο - Ισπανία
20:00 Γεωργία - Βουλγαρία (ΕΡΤ3)

7 Σεπτεμβρίου
14:30 Τουρκία - Ισπανία (ΕΡΤ3)
17:15 Βουλγαρία - Βέλγιο
20:00 Γεωργία - Μαυροβούνιο

Β' όμιλος, Κολωνία: Ο όμιλος του θανάτου

Σε κάθε μεγάλη διοργάνωση υπάρχει ένας όμιλος στον οποίο μπαίνει για τίτλος η κλισέ φράση “ ο όμιλος του θανάτου”. Στο Eurobasket 2022 αυτός ο τίτλος μπήκε στον δεύτερο όμιλο όπου συμμετέχουν τέσσερις ομάδες που έχουν βλέψεις που φτάνουν μέχρι το βάθρο.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Σλοβενία των Λούκα Ντόντσιτς και Γκόραν Ντράγκιτς δεσπόζει, ωστόσο έχει (μεγάλη) παρέα.

Η Γαλλία των Ρούντι Γκομπέρ και Εβάν Φουρνιέ παρατάσσεται με αρκετές απουσίες, αλλά είναι ισχυρή.

Η διοργανώτρια Γερμανία του Ντένις Σρούντερ και του Φραντζ Βάγκνερ θα ρίξει στο παρκέ μέγεθος σε κάθε θέση.

Η Λιθουανία των Σαμπόνις-Βαλαντσιούνας έχει ένα από τα καλύτερα - αν όχι το καλύτερο - δίδυμο ψηλών στην διοργάνωση.

Στην… ουρά, διεκδικώντας ό,τι μείνει βρίσκονται η Βοσνία των Νούρκιτς, Μούσα και η Ουγγαρία, που θα παλέψει με τα… θηρία ψάχνοντας για το καλύτερο δυνατό.

Τα ρόστερ των ομάδων:

Σλοβενία
Γκαρντ: Λούκα Ντόντσιτς, Γιάκα Μπλάζιτς, Γκόραν Ντράγκιτς, Αλεξέι Νικολιτς, Κλέμεν Πρέπελιτς, Ζίγκα Σάμαρ, Λούκα Ρούπνικ
Φόργουορντ: Βλάτκο Τσάντσαρ, Ζόραν Ντράγκιτς, Έντο Μούριτς
Σέντερ: Μάικ Τόμπι, Ζίγκα Ντίμεκ
Προπονητής: Αλεκσάντρ Σέκουλιτς

Γαλλία
Γκαρντ: Άντριου Αλμπισί, Τομά Ερτέλ, Τίο Μαλεντόν, Έλι Οκομπό
Φόργουορντ: Γκερσόν Γιαμπουσελέ, Εβάν Φουρνιέ, Τίμοθε Λουγάγου-Καμπαρό, Αμάθ Εμπάγιε, Τέρι Τάρπεϊ
Σέντερ: Ρούντι Γκομπέρ, Βενσάν Πουαριέ, Μουστάφα Φαλ
Προπονητής: Βενσάντ Κολέ

Γερμανία
Γκαρντ: Ντένις Σρούντερ, Τζούστους Χόλατζ, Μαοντό Λο, Νικ Γουίλερ-Μπαμπ, Αντρέας Ομπστ
Φόργουορντ: Γιοχάνες Φόγκτμαν, Φραντζ Βάγκνερ, Νιλς Γκιφάι, Γιοχάνες Τίμαν
Σέντερ: Ντάνιελ Τάις, Τζόνας Βολφαρθ-Μπότερμαν
Προπονητής: Γκόρντον Χέμπερτ

Λιθουανία
Γκαρντ: Μάριους Γκριγκόνις, Ρόκας Γιοκουμπάιτις Λούκας Λεκαβίτσιους, Κριστούπας Ζεμάιτις
Φόργουορντ: Ντομάντας Σαμπόνις, Ίγκνας Μπραζντέικις, Ρόκας Γκιεντράιτις, Μιντάουγκας Κουζμίνσκας, Άρνας
Μπουτκεβίτσιους, Εϊγκιρίντας Ζουκάουσκας
Σέντερ: Γιόνας Βαλαντσιούνας, Μαρτίνας Έχοντας
Προπονητής: Κάζις Μακσβίτις

Βοσνία
Γκαρντ: Τζον Ρόμπερσον, Αμάρ Γκέγκιτς, Σάνι Τσάμπαρα
Φόργουορντ: Τζάναν Μούσα, Αντίν Βράμπατς, Εμίρ Σουλεϊμάνοβιτς, Μιράλεμ Χαλίλοβιτς, Αϊντίν Πενάβα, Αλεκσάνταρ Λάζιτς, Έντιν Άτιτς
Σέντερ: Γιουσούφ Νούρκιτς, Κενάν Καμένιας
Προπονητής: Αζίζ Μπεκίρ

Ουγγαρία
Γκαρντ: Άνταμ Χάνγκα, Μπένεντεκ Βαράντι, Άνταμ Σομόγκουι, Ντέιβιντ Βοϊβόντα
Φόργουορντ: Ζόλταν Περλ, Άκος Κέλερ, Τζάμπα Φέρεντζ, Ρόσκο Άλεν, Γιάνος Έλινγκσφιλντ, Σίλαρντ Μπένκε
Σέντερ: Μίκαελ Χόπκινς, Γκιόργκι Γκολομάν
Προπονητής: Στόγιαν Ίβκοβιτς

Το αναλυτικό πρόγραμμα του ομίλου:

1 Σεπτεμβρίου
15:30 Βοσνία - Ουγγαρία
18:15 Σλοβενία - Λιθουανία (ΕΡΤ1)
21:30 Γαλλία - Γερμανία (ΕΡΤ1)

3 Σεπτεμβρίου
15:30 Γερμανία - Βοσνία
18:45 Λιθουανία - Γαλλία (ΕΡΤ Sports 1)
21:30 Ουγγαρία - Σλοβενία

4 Σεπτεμβρίου
15:30 Λιθουανία - Γερμανία (ΕΡΤ3)
18:45 Σλοβενία - Βοσνία (ΕΡΤ3)
21:30 Γαλλία - Ουγγαρία (ΕΡΤ3)

6 Σεπτεμβρίου
15:30 Βοσνία - Γαλλία
18:15 Ουγγαρία - Λιθουανία
21:30 Γερμανία - Σλοβενία

7 Σεπτεμβρίου
15:30 Λιθουανία - Βοσνία (16:30 LIVE Delay μίας ώρας, ΕΡΤ3)
18:15 Γαλλία - Σλοβενία (ΕΡΤ1)
21:30 Ουγγαρία - Γερμανία (ΕΡΤ1)

Γ' όμιλος, Μιλάνο: Ψάχνοντας τον τέταρτο

Όμιλος δύο ταχυτήτων είναι ο τρίτος, στον οποίο βρίσκεται και η δική μας Εθνική ομάδα.

Η Εθνική Ανδρών του Δημήτρη Ιτούδη και των Γιάννη Αντετοκούνμπο, Κώστα Σλούκα, Νικ Καλάθη, Γιώργου Παπαγιάννη και Τάιλερ Ντόρσεϊ έχει ένα από τα βαθύτερα ρόστερ στην διοργάνωση, ελπίζοντας ότι θα επιστρέψει στην τετράδα ενός Eurobasket έπειτα από 13 χρόνια

Η οικοδέσποινα Ιταλία του Σιμόνε Φοντέκιο (αλλά όχι του Ντανίλο Γκαλινάρι που έμεινε εκτός τελευταία στιγμή λόγω τραυματισμού και αντικαταστάθηκε από τον Τεσιτόρι) έχει το πλεονέκτημα της έδρας και ένα ενδιαφέρον ρόστερ, ενώ η Κροατία των Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς, Ίβιτσα Ζούμπατς, Μάριο Χεζόνια και Τζαλίν Σμιθ είναι πάντα επικίνδυνη.

Στην… πίσω γραμμή, υπάρχει η τριάδα της Ουκρανίας (των NBAερς Λεν και Μίχαλιουκ), της Εσθονίας και της Μεγάλης Βρετανίας.

Τα ρόστερ των ομάδων:

Ελλάδα
Γκαρντ: Νικ Καλάθης, Κώστας Σλούκας, Τάιλερ Ντόρεϊ, Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Μιχάλης Λούντζη
Φόργουορντ: Γιάννης Αντετοκούνμπο, Κώστας Παπανικολάου, Ιωάννης Παπαπέτρου, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Δημήτρης Αγραβάνης
Σέντερ: Γιώργος Παπαγιάννης, Κώστας Αντετοκούνμπο
Προπονητής: Δημήτρης Ιτούδης

Ιταλία
Γκαρντ:Μάρκο Σπίσου, Νίκο Μάνιον, Στέφανο Τόνουτ, Τομάσο Μπαλντάσο, Αλεσάντρο Πάζολα
Φόργουορντ: Νίκολο Μέλι, Σιμόνε Φοντέκιο, Ακίλε Πολονάρα, Λουίτζι Ντατόμε, Τζιαμπάολο Ρίτσι
Σέντερ: Πολ Μπιλίνγκα, Αμεντέο Τεσιτόρι
Προπονητής: Τζιανμάρκο Ποτζέκο

Κροατία
Γκαρντ: Τζαλίν Σμιθ, Κρούνοσλαβ Σιμόν, Ντομινίκ Μαύρα, Τόνι Πέρκοβιτς
Φόργουορντ: Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς, Μάριο Χεζόνια, Ντάριο Σάριτς, Ρόκο Πρκάτσιν, Λόβρο Γκνίντιτς, Ίβαν Ράμλκιακ
Σέντερ: Ίβιτσα Ζούμπατς, Κάρλο Μάτκοβιτς
Προπονητής: Νταμίρ Μουλαομέροβιτς

Ουκρανία
Γκαρντ: Γιουσούφ Σάνον, Ντένις Λουκάσοβ, Μπόγκνταν Μπλίζνκιουκ, Ίλια Συντόροβ, Βιτάλι Ζότοβ
Φόργουορντ: Σβι Μίχαλιουκ, Βολόντιμιρ Χερούν, Βιάτσεσλαβ Μπόμπροφ, Ιβάν Τσατσένκο
Σέντερ: Άλεξ Λεν, Άρτεμ Πούστοβι, Ντμίτρο Σκάπιντσεβ
Προπονητής: Άιναρς Μπαγκάτσκις

Μεγάλη Βρετανία
Γκαρντ: Λιουκ Νέλσον, Μπέντζαμιν Μόκφορντ, Ντουέιν Λουτιέρ-Ογκουνλέγιε, Ντέβον Βαν Όστρουμ
Φόργουορντ: Όβι Σόκο, Νταν Κλαρκ, Μάιλς Χέσον, Καρλ Γουίτλ, Πάτρικ Γουίλαν, Τζαμέλ Άντερσον
Σέντερ: Γκάμπριελ Ολασένι, Καβέλ Μπίγκμπι-Γουίλιαμς
Προπονητής: Νέιθαν Ρέινκινγκ

Εσθονία
Γκαρντ: Στεν Σοκ, Μάρτιν Ντόρμπεκ, Τζανάρι Γιοεσάρ, Κερ Κρίισα, Κρίστιαν Κουλαμάε
Φόργουορντ: Σάντερ Ραϊέστε, Χένρι Ντρελ, Ματίας Τας, Σιμ-Σάντερ Βένε, Κρίστιαν Κίτσινγκ
Σέντερ: Μαλίκ-Κάλεβ Κότσαρ, Ραούνο Νούργκερ
Προπονητής: Τζούκα Τοϊτζάλα

Το αναλυτικό πρόγραμμα του ομίλου:

2 Σεπτεμβρίου
15:15 Ουκρανία - Μεγάλη Βρετανία (ΕΡΤ3)
18:00 Κροατία - Ελλάδα (ΕΡΤ1)
22:00 Ιταλία - Εσθονία (ΕΡΤ1)

3 Σεπτεμβρίου
15:15 Μεγάλη Βρετανία - Κροατία (ΕΡΤ3)
18:00 Εσθονία - Ουκρανία (ΕΡΤ1)
22:00 Ελλάδα - Ιταλία (ΕΡΤ1)

5 Σεπτεμβρίου
15:15 Κροατία - Εσθονία (ΕΡΤ3)
18:00 Μεγάλη Βρετανία - Ελλάδα (ΕΡΤ1)
22:00 Ουκρανία - Ιταλία (ΕΡΤ1)

6 Σεπτεμβρίου
15:15 Εσθονία - Μεγάλη Βρετανία (ΕΡΤ3)
18:00 Ελλάδα - Ουκρανία (ΕΡΤ1)
22:00 Ιταλία - Κροατία (ΕΡΤ1)

8 Σεπτεμβρίου
15:15 Κροατία - Ουκρανία (ΕΡΤ3)
18:00 Εσθονία - Ελλάδα (ΕΡΤ1)
22:00 Μεγάλη Βρετανία - Ιταλία (ΕΡΤ Sports_

Δ' Όμιλος, Πράγα: Η Σερβία και… οι άλλοι

Η πανίσχυρη Σερβία δεσπόζει στον τέταρτο όμιλο, ο οποίος έχει ομάδες που μπορούν να κάνουν ζημιές, αλλά - σε γενικές γραμμές - θα είναι ευχαριστημένες απλώς αν φτάσουν μέχρι τα προημιτελικά.

Πίσω από την Σερβία του Νίκολα Γιόκιτς μπορεί να βρει κάποιος μία ισορροπία δυνάμεων. Η οικοδέσποινα Τσεχία των Σατοράνσκι-Βέσελι έχει βλέψεις, αλλά όχι ιδιαιτέρως υψηλές.

Η Φινλανδία του Λάουρι Μάρκανεν και το Ισραήλ του Ντένι Άβντιγια ψάχνουν το κάτι παραπάνω, οπως και η Πολωνία, ενώ η Ολλανδία θα ψάξει να κάνει ζημιές.

Τα ρόστερ των ομάδων:

Σερβία
Γκαρντ: Βασίλιε Μίτσιτς, Μάρκο Γκούντουριτς, Βάνια Μαρίνκοβιτς, Όγκνιεν Ντόμπριτς, Όγκνιεν Γιάραμαζ
Φόργουορντ: Νίκολα Κάλινιτς, Ντέγιαν Νταβίντοβατς, Βλάντιμιρ Λούτσιτς, Μάρκο Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα
Σέντερ: Νίκολα Γιόκιτς, Νίκολα Μιλουτίνοβ, Ντούσαν Ρίστιτς
Προπονητής: Σβέτισλαβ Πέσιτς

Φινλανδία
Γκαρντ: Πέτερι Κόπονεν, Μίρο Λιτλ, Σάσου Σάλιν, Έντον Ματσούνι, Ιλάρι Σεπάλα
Φόργουορντ: Λάουρι Μάρκανεν, Σον Χαφ, Ελίας Βάλτονεν, Μίκαελ Γιάντουνεν, Χένρι Κάντονεν, Τοπίας Παλμι
Σέντερ: Αλεξάντερ Μάντσεν
Προπονητής: Λάσι Τουόβι

Τσεχία
Γκαρντ: Τόμας Σατοράνσκι, Όντρεϊ Σεχνάλ, Ντέιβιντ Γέλινεκ, Τόμας Κίζλινκ
Φόργουορντ: Βόιτεκ Χρούμπαν, Γιάρομιρ Μπόχατσικ, Βιτ Κρέιτσι, Μάρτιν Πέτερκα, Μαρτίν Κρις
Σέντερ: Γιαν Βέσελι, Όντρέι Μπάλβιν, Πατρίκ Αούντα
Προπονητής: Ρόνεν Γκίνζμπουργκ

Ισραήλ
Γκαρντ: Γιαμ Μάνταρ, Γκαλ Μέκελ, Ταμίρ Μπλατ, Γκάι Πνίνι
Φόργουορντ: Ντένι Άβντιγια, Τομέρ Γκινάτ, Ρόμαν Σόρκιν, Γιόβελ Ζούσμαν, Ράφαελ Μένκο, Νίμροντ Λέβι
Σέντερ: Τζέικ Κόεν, Ίνταν Ζάλμανσον
Προπονητής: Γκάι Γκούντες

Πολωνία
Γκαρντ: Ματέους Πονίτκα, Έι Τζέι Σλότερ, Λούκας Κολέντα, Μίκαλ Μιτσάλακ, Γιακούμπ Σενκ
Φόργουορντ: Άαρον Σελ, Γιακούμπ Γκάρμπας, Μίκαλ Σοκολόβσκι, Γιάροσλαβ Ζισκόφσκι
Σέντερ: Αλεκσάντερ Μπαλτσερόβσκι, Αλεκσάντερ Ντζιέβα, Ντομινίκ Ολένιτζακ
Προπονητής: Ιγκόρ Μίλιτσιτς

Ολλανδία
Γκαρντ: Κέγιε Βαν Ντερ Βουρστ ντε Βρίες, Λιόν Γουίλιαμς, Σάρλον Κλουφ, Γουόρθι Ντε Γιονγκ
Φόργουορντ: Γιανίκ Φράνκε, Μοχάμεντ Κεράζι, Σέιν Χάμινγκ, Όλαφ Σάφτενααρ, Τζίτο Κοκ
Σέντερ: Ρόλαντ Σάφτενααρ, Τζέσε Έντουαρντς, Ματ Χαρμς
Προπονητής: Μαουρίτσιο Μπουσκάλια

Το αναλυτικό πρόγραμμα του ομίλου:

2 Σεπτεμβρίου
15:00 Ισραήλ - Φινλανδία
18:30 Πολωνία - Τσεχία
22:00 Σερβία - Ολλανδία

3 Σεπτεμβρίου
15:00 Φινλανδία - Πολωνία
18:30 Τσεχία - Σερβία
22:00 Ολλανδία - Ισραήλ

5 Σεπτεμβρίου
15:00 Πολωνία - Ισραήλ
18:30 Τσεχία - Ολλανδία
22:00 Σερβία - Φινλανδία (ΕΡΤ3)

6 Σεπτεμβρίου
15:00 Ολλανδία - Πολωνία
18:30 Φινλανδία - Τσεχία
22:00 Ισραήλ - Σερβία (ΕΡΤ Sports)

8 Σεπτεμβρίου
15:00 Φινλανδία - Ολλανδία
18:30 Τσεχία - Ισραήλ
22:00 Σερβία - Πολωνία (ΕΡΤ1)

ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ

TAGS EUROBASKET 2022 EUROBASKET ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ ΕΘΝΙΚΗ ΣΕΡΒΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗ ΙΤΑΛΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑ ΓΙΟΚΙΤΣ ΛΟΥΚΑ ΝΤΟΝΤΣΙΤΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΚΩΣΤΑΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΣΛΟΥΚΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΒΕΖΕΝΚΟΒ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΤΟΥΔΗΣ ΕΘΝΙΚΗ ΓΑΛΛΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗ ΙΣΠΑΝΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗ ΤΣΕΧΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗ ΤΟΥΡΚΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗ ΚΡΟΑΤΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΛΩΝΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ