ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

EuroBasket 2022, Ελλάδα - Ιταλία 85-81: Αντετοκούνμπο - Ντόρσεϊ λαμπροί την οδηγούν

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν, ως συνήθως, ασταμάτητος και οι Ντόρσεϊ - Αγραβάνης τον υποστήριξαν άψογα, για να πάρει η Εθνική την νίκη (85-81) επί της Ιταλίας και να κάνει το 2-0 στο δρόμο προς το 5/5 στη φάση των ομίλων του EuroBasket 2022.

Το ματς με την Κροατία ήταν μία απαιτητική πρεμιέρα στο EuroBasket 2022, όμως ο αγώνας με την Ιταλία ήταν η πρώτη επίδειξη δύναμης της Εθνικής στη διοργάνωση. Η Ελλάδα επικράτησε με 85-81 της οικοδέσποινας του Γ' ομίλου, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει ξανά πράγματα και θαύματα και τους Τάιλερ Ντόρσεϊ - Δημήτρη Αγραβάνη να τον ακολουθούν.

Στο 2-0 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πριν από τους αγώνες με Μεγάλη Βρετανία, Ουκρανία και Εσθονία, στους οποίους η λογική λέει πως θα γίνει το 3/3 για να κλείσει την πορεία της πριν από τα νοκάουτ με 100%. Στα πολύ θετικά της βραδιάς η επανεμφάνιση του Γιώργου Παπαγιάννη, που πήρε για πρώτη φορά λεπτά συμμετοχής μετά από το φινάλε της περσινής σεζόν.

Υπέροχη ατμόσφαιρα από τους Ιταλούς που αποθέωσαν τον Greek Freak πριν από το ματς, αρκετοί ήταν οι Έλληνες στο Μεντιολάνουμ Φόρουμ που "μυρίζει" vintage, αυθεντικό, όμορφο μπάσκετ αυτές τις ημέρες. Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής η Μεγάλη Βρετανία, τη Δευτέρα (5/9) στις 18:00, καθώς την Κυριακή (4/9) άπαντες θα απολαύσουν το ρεπό που τόσο χρειάζονται.

Οι πεντάδες και η ατμόσφαιρα

Με Καλάθη, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Γιάννη και Θανάση Αντετοκούνμπο άνοιξε το ματς ο Ιτούδης, με τους Σπίσου, Τονούτ, Φοντέκιο, Πολονάρα και Μέλι ο Ποτσέκο. Το Μεντιολάνουμ Φόρουμ ζούσε μία τεράστια βραδιά, με τον Greek Freak να ανοίγει το σκορ με κάρφωμα, να συνεχίζει με βολές και να βλέπει τον προπονητή του να εφαρμόζει νωρίς άμυνα χώρου με προσαρμογές.

Ο Γιάννης εβαλε και τρίποντο για το 12-7, αυτό το σουτ που παίρνει με "χειρόφρενο" όταν κατεβάζει τη μπάλα, ο Ντόρσεϊ ήταν ξανά "καυτός" και το 16-7 στο έκτο λεπτό πάγωσε το κοινό. Ο Παπαγιάννης πήρε τα πρώτα του λεπτά όταν μπήκε στο 8', όμως ο Μάνιον κι ο Φοντέκιο, μαζί με την πίεση σε όλο το γήπεδο, βοήθησαν τους Ιταλούς να μειώσουν στους τέσσερις (21-17 στο 9') προς το φινάλε της περιόδου, στην οποία η Ελλάδα είχε μόλις τρεις ασίστ για τρία λάθη.

Ο Σλούκας άνοιξε τη δεύτερη με μεγάλο τρίποντο για το 26-20, ο Αγραβάνης έκανε συγκλονιστική δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβαλε μακρινό σουτ για το 31-22 στο 13' και όλα πήγαιναν καλά για την Ελλάδα. Ο Γιάννης πήρε τη σκυτάλη σε επίθεση και άμυνα, έγραψε το 33-25 με επιθέσεις κατά μέτωπο, όμως ο Πολονάρα είχε κάνει σημαντική ζημιά με τα περιφερειακά του σουτ έως το 37-30 στο 15'. Ακόμη κι έτσι, η Εθνική είχε τον έλεγχο και την ψυχραιμία, αλλά και την ισορροπία στο παιχνίδι της.

Ο Ποτσέκο προσπαθούσε να βάλει φωτιά στο κοινό με τα ξεσπάσματά του, η αλήθεια είναι ότι ο κόσμος ήταν υπέροχος, όμως η Ελλάδα συνέχισε να κρατάει το τιμόνι. Με το σκορ στο 46-40 ο προπονητής της Ιταλίας χρεώθηκε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, ο Ντόρσεϊ έβαλε τη βολή και το 47-40 του ημιχρόνου έδειχνε τη δυναμική της Εθνικής που πάντως είχε μείνει στις έξι ασίστ και αναζητούσε διάρκεια στην έντασή της στην άμυνα.

Με Γιάννη καυτό στο ξεκίνημα του β'

Με τον Αντετοκούνμπο να ανοίγει το τρίτο δεκάλεπτο με γκολ-φάουλ για το 50-40, η Ελλάδα έδειξε έτοιμη να διατηρήσει την καλή της εικόνα. Ο Παπανικολάου έβαλε τρίποντο για το 55-45, πριν έρθει το ξέσπασμα των Ιταλών. Ο Φοντέκιο έκανε αυτό που έκανε και απέναντι στην Εσθονία, έβαλε διαδοχικά τρίποντα για το 59-51 στο 26', αλλά ακόμη κι έτσι, η ομάδα του έμενε σε σημαντική απόσταση από την Εθνική.

Στο 27' ο Ιτούδης έβγαλε τον Γιάννη για τον Παπαγιάννη, με το σκορ στο 61-54, για να σκοράρει τρίποντο ο Αγραβάνης για το +10 και στη συνέχεια να κλέψει τη μπάλα στο κέντρο του γηπέδου και να καρφώσει για το 68-54. Κι όταν κι ο Λαρεντζάκης έβαλε κι αυτός μακρινό σουτ για το 71-56, προς τα τέλη του δεκαλέπτου, όλα έδειχναν πλέον γαλανόλευκα καθώς και οι Έλληνες στο γήπεδο είχαν αρχίσει να ξεχωρίζουν ανάμεσα στους παγωμένους Ιταλούς.

Δεν άλλαξε κάτι στο ξεκίνημα της τέταρτης. Οι Ιταλοί δεν είχαν πια κουράγιο, δεν έβρισκαν ένα-δύο σουτ για να ξυπνήσουν το κοινό τους, ο Αγραβάνης έβαλε κι άλλο σουτ για το 75-60 στο 34', όμως οι Ιταλοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Μείωσαν στους επτά (78-71) στο 37', πριν ο Ντόρσεϊ βάλει το σουτ για το 81-71 και ακολουθήσει το απόλυτο πανδαιμόνιο. Ο Φοντέκιο με τρίποντο και 3/3 βολές (81-77) έβαλε φωτιά στο Φόρουμ, για να τη "σβήσει" ο Ντόρσεϊ με ΤΕΡΑΣΤΙΟ σουτ για το 84-77.

Ένα γρήγορο 4-0 ξανάβαλε την Ιταλία στο ματς, με τον Καλάθη να αστοχεί σε τρίποντο, αλλά τον Φοντέκιο να βιάζεται και να χάνει την ευκαιρία για την παράταση. 2-0 και συνεχίζει αυτή η υπέροχη Εθνική...

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ροσό, Καστίγιο, Βοΐνοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 47-40, 71-57, 85-81

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 13 (2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 25 (7/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 6 (3/11 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 23 (6/10 τρίποντα, 5/7 βολές), Λαρεντζάκης 3 (1), Παπαγιάννης, Παπανικολάου 6 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 7 (1)

ΙΤΑΛΙΑ (Ποτσέκο): Ντατόμε 6 (1), Φοντέκιο 26 (7/12 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μάνιον 6 (1/7 σουτ), Μέλι 8, Παγιόλα, Πολονάρα 14 (3/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Ρίτσι 3 (1), Σπίσου 5 (1), Τονούτ 13 (3)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 14/25 δίποντα, 13/35 τρίποντα, 18/23 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 9 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ιταλίας: 13/32 δίποντα, 13/39 τρίποντα, 16/19 βολές, 50 ριμπάουντ (31 αμυντικά - 19 επιθετικά), 20 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

TAGS ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ EUROBASKET ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΙΤΟΥΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΝΜΠΟ ΚΩΣΤΑΣ ΣΛΟΥΚΑΣ ΚΩΣΤΑΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ